Ne hallgassunk azokra, akik azt javasolják, hogy csak akkor kezdjünk el szoptatni, ha hosszú távra gondolkozunk. Akármilyen rövid időre is tervezzük a szoptatást, a babának igenis hasznára válik. Mondhatnánk úgyis, hogy minden csepp anyatejjel hozzájárulunk ahhoz, hogy egészséges, erős felnőtt váljék belőle! |
A sikeres szoptatási kapcsolatnak nincs varázsreceptje. Van viszont számtalan lépés, amit már a kezdet kezdetétől megtehetünk, hogy babánkkal együtt jó esélyekkel induljunk. Nézzük, melyek ezek a lépések:
Ha természetes úton történik a szülés, már a szülőszobában érdemes elkezdeni a szoptatást. A legtöbb kórházban azonnal odaadják a babát, amint az megszületett. Ráfektetik édesanyja mellkasára, és bármilyen hihetetlen, az újszülött egyszer csak keresni kezdi az emlőt. A születés utáni percekben a legerősebb a szopóreflex, ezért a pici baba ilyenkor akar a legjobban és tud is szopni. Akkor sem kell azonban megijedni, ha ez nem így történik, hiszen semmi nincs szigorú törvényekbe fektetve. Lehet, hogy fáradt még a kicsi, és nem tud szopni, de az biztos, hogy már az emlő szopogatása is nyugalommal tölti el. Ne felejtsük el, hogy a korai kezdés még nem garancia arra, hogy ezentúl a szoptatás gördülékenyen fog menni. Anyának és babának egyaránt időre lesz szüksége ahhoz, hogy megszerezze a szükséges gyakorlatot.
Ha a kisbaba abban a szobában tartózkodik, amelyben az édesanyja, akkor sokkal nagyobb az esély, hogy már az első próbálkozások sikerrel járnak – ezért ideális a baba-mama kórterem. Ha azonban az édesanya túlságosan fáradt, és mindenképpen pihenésre van szüksége, az is megoldás lehet, ha jelzi a nővéreknek, hogy mindenképpen hozzák be a kicsit, ha éhség jeleket produkál, de legalább két óránként.
Ha valami miatt nem lehetünk egy szobában az újszülöttel, mindenképpen gondoskodjunk arról, hogy a csecsemőosztályon ne rontsák el a pici étvágyát és szopóösztönét. A két szoptatás között felsíró babákat ugyanis sok helyen úgy próbálják lecsillapítani, hogy cumisüvegből itatnak velük néhány korty cukros vizet, vagy lefejt anyatejet. Ha azonban az újszülött néhányszor találkozik a mesterséges”mellbimbóval”, amiből sokkal könnyebben jön a folyadék, nem lesz kedve bajlódni az igazival, és nem szopik rendesen. Ha pedig nem szopik rendesen a baba, a mell nem kap elég ingert, és nem termel elég tejet. Ez egy örök körforgás, amely lehetetlenné teszi a kereslet-kínálat egészséges egyensúlyának kialakulását. Kérjük meg tehát határozottan a nővéreket és orvosokat, hogy a picinek semmilyen körülmények között ne adjanak cumit.
A szoptatás akkor lesz a legsikeresebb, ha a kisbaba akkor kap enni, amikor kér. Nem érdemes merev szabályokhoz tartani magunkat, hiszen egy ilyen pici babát még nem lehet elrontani. A másik véglet azonban az, hogy élete első napjaiban a kisbaba jobban szeretne aludni, mint enni, és nem ébred fel elég gyakran az etetésekhez. Tény, hogy ilyenkor még valóban nincs túl sok tejre szükségük, a mellnek azonban minden csepp stimulációra szüksége van. Ezért legalább 8-10 alkalommal meg kell próbálni az etetést, akkor is, ha az igénye még nem ekkora. Arról nem is beszélve, hogy az ilyen korai időszakban termelődő előtejre (kolosztrumra) a babának égetően nagy szüksége van, mert ez egyfajta védőréteget képez a gyomrában, megvédve őt a különböző fertőzésektől.
Sok édesanya nincs tisztában azzal, hogy babája mikor éhes. A szopás utáni vágy első jelei: kezecskéjét állandóan a szájába veszi és „rágja”, mozgatja a fejét jobbra-balra, cuppog, nyitott szájacskájával az emlőt keresi. A sírás már egy késői jel. Az anyukának sokkal korábban kell észrevennie, hogy babája szopni szeretne, mint ahogy az sírni kezdene. A már síró babát szoptatás előtt előbb le kell csendesíteni, babusgatni, mert annyira felhergelheti magát, hogy nem fog tudni szopni. Egy tapasztalatlan babának még nyugodt állapotban is nehéz megtalálni a mellet, de zaklatottan szinte reménytelen.
Ha úgy érezzük, hogy mindent megtettünk, de nincs eredmény, akkor mindenképpen kérjünk segítséget szakembertől. Kérjük meg a védőnőt, a gyermekorvost, vagy szoptatási tanácsadót, hogy ellenőrizze szoptatási módszerünket.
• Az édesanya teje az egyetlen olyan tej, amely pontosan megfelel a kisbabának. Mindig alkalmazkodik a baba korához és fejlettségéhez, ezért a konkrét összetétele az első időkben attól függ, hogy a pici idő előtt vagy időre született-e. A tej termelődése a körülményekhez is alkalmazkodik, vagyis ha meleg az idő, és a babának több folyadékra van szüksége, az anyatejből meg is fogja kapni. Az anyatej minden egyes etetésnél alkalmazkodik a baba étvágyához is – csillapítja az éhségét és segít megelőzni az elhízását.
• Amíg a kisbabát anyatejjel tápláljuk, kevésbé valószínű, hogy elkapja a fertőző betegségeket.
• Az anyatejes táplálás megvédi a kisbabát attól, hogy túlságosan korán „idegen” tejfehérjékkel kelljen megbirkóznia, még mielőtt az emésztőrendszer felkészülhetett volna rá.
• Akár csak néhány hétig tartó szoptatás egészségügyi hatása is egy életre szólhat.
• Az anyaméh sokkal gyorsabban nyeri vissza a terhesség előtti állapotát.
• Ha már beállt a tejtermelés, a szoptatás során felszabaduló hormonok segítenek a feszültségoldásban és a stresszkezelésben.
• A szoptatás nagyon élvezetes a babának, érzi édesanyja közelségét, és kialakul egyfajta kontaktus, amelyet csak ilyenkor élhetnek meg mindketten.
Szoptatáskor az a lényeg, mind az édesanya, mind a kisbaba a lehető legkényelmesebben helyezkedjen el. Fontos, hogy a babának az oldalán, az emlő felé kell feküdnie, és nem hanyatt. Ügyeljünk tehát arra, hogy a kis test teljesen felénk legyen fordítva úgy, hogy a baba füle, válla és csípője egy vonalba essék. A fejecskéje sem billenhet oldalra.
Bölcsőtartás
|
|
Karoló tartás
|
|
Oldalt fekvő helyzet
|
A szoptatás csak akkor lesz sikeres, ha a baba megfelelően kapja be a mellbimbót, és pontosan összetapad vele. A megfelelő szívóhatáshoz tehát nemcsak a mellbimbónak, hanem a bimbóudvarnak is a baba szájában kell lennie. A tej a bimbóudvar alatti öblökben gyűlik össze, és csak akkor ürül ki, ha a baba az ínyével kipréseli. Ha a pici csak a mellbimbót szopogatja, éhen marad, továbbá fájdalmat is okoz, akár még a bimbót is berepesztheti.
A legjobb rátapadást úgy érhetjük el, ha a mellbimbóval gyöngéden megcirógatjuk a baba ajkát, mag nagyra nem nyitja a szájacskáját, mintha ásítana. Ha netán elfordulna, gyöngéden simogassuk meg a felénk eső arcát. Ekkor a keresőreflex jóvoltából a mell felé fordítja a fejét. Ha a baba rájön a dolog nyitjára, már az emlő puszta érintésére vagy a tejszagra a mell felé fog fordulni. Ha tehát a pici kitátotta a száját, húzzuk magunkhoz közelebb. Ne a mellünket toljuk a babához, és ne is gyömöszöljük bele a szájába – engedjük át neki a kezdeményezést.
A baba akkor tapad helyesen a mellre, ha az álla és az orra hegye hozzáér. Szopás közben a mellbimbót mélyen a torkára nyeli, apró ínyecskéjével pedig a bimbóudvart szívja. Ajka minden esetben kifelé fordul! Ha látjuk, hogy a baba már nem szopik, de a mell még mindig a szájában van, és nem akarja elengedni, akkor sem szabad hirtelen kirántani a szájából, mert megsérülhet a bimbó. Óvatosan dugjuk ujjunkat a szája sarkába, hogy megszűnjön a vákuumhatás, majd toljuk tovább az ínyéig, amíg el nem engedi.
Ha az anya úgy dönt, hogy mégsem szoptatja kisbabáját, vagy nem tudja kihasználni a szoptatás keresleten és kínálaton alapuló kölcsönös előnyeit, akkor szinte kínálja magát a cumisüvegből történő táplálás.
• A cumisüveghez természetesen hamarabb hozzá lehet szoktatni a babát, mint a szopáshoz, mert csak az ő kényelmére és ügyességére kell figyelnünk, saját magunk miatt nem kell aggódnunk.
• A tápszeres etetés kezdettől fogva leveszi a vállunkról a nagy fizikai és érzelmi terheket, amelyek a szoptatás bevezetésekor ránk hárulhatnak.
• Ha nem szoptatunk, akkor a testünk már nem foglalkozik a baba jólétével és újra csak a miénk. Ahelyett, hogy rágódnánk, hogy vajon a testünk megfelelően táplálja-e a babát, tudjuk, hogy szinte bárki meg tudja etetni. Apa és gyermeke között erősebb kötődés alakulhat ki, mert kezdettől fogva tudja etetni a babát, viszont anya és gyermeke között esetleg kevésbé lesz szoros a kötődés.
1. Tartsuk úgy a cumisüveget, mintha az anyamellet kínálnánk a picinek. Simogassuk meg a kis arcát, hogy felénk forduljon.
2. Ahogy odafordította a fejecskéjét, a baba azonnal csücsöríti a száját. Ha megérintjük a cumival vagy az ujjunkkal, ki is nyitja. A tágra nyitott ajkak jelzik, hogy a baba készen áll.
3. Ha most beletesszük a cumit a szájába, a baba valószínűleg mélyen beszívja, és ütemesen szopni kezdi. Mindig tartsuk ferdén az üveget, hogy tele legyen a cumi. Az üveget fogjuk erősen, mert a baba erősen húzza, és ellenállásra van szüksége.
Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathaway A kötet szerzői nem specialisták, „csak” szülők. Az a céljuk, hogy választ keressenek a többi szülő számára a gyermeknevelés során felmerülő, mindenkit egyformán foglalkoztató kérdésekre. Hónapról hónapra haladva igyekeznek maximálisan kielégíteni a csecsemőt gondozók kíváncsiságát. Segítséget kap, akinek nehezen megy a szoptatás, aki elakad a tápszerkészítésben vagy retteg egy szálka kihúzásától, aki bizonytalan, hogy az ijesztő kiütés vajon betegség tünete-e. Az első 12 hónap megjelenése óta több mint 7 millió példányban kelt el. Sikere minden bizonnyal a gondos kutatómunkának, a mindennapos problémák átgondolt és érvekkel alátámasztott tárgyalásának, valamint a legkisebb részletre is kiterjedő figyelemnek köszönhető. | |
Penelope Leach
|
OLVASS TOVÁBB!
JUKKI – baba játékok, amelyek fejlesztik és szórakoztatják a kicsiket
A babák számára az első hónapok és évek életük legfontosabb időszaka, hiszen ekkor fejlődik legintenzívebben az érzékelésük, mozg...
GYERMEK"A szülőknek nem szabad mindent személyeskedésnek venni"
Sok szülő fél a pubertáskortól. Egy szakértő elmagyarázza, a szülők és és a tinédzserek hogyan vészelhetik át ezt az időszakot....
GYERMEK7 jel, ami arra utal, hogy csemetéd emlékszik az előző életére
Úgy tartják, hogy a gyerekek kb. 3-4 éves korukig képesek emlékezni korábbi inkarnációikra, és ha jobban odafigyelünk, kaphatunk tőlü...
8 szülői magatartás, mely megakadályozza a gyermeket abban, hogy sikeres legyen
A szülők keményen dolgoznak azért, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, azonban fontos, hogy figyeljenek viselkedésükre, melyek esetleg hát...
GYERMEKA 6 legfontosabb különbség az apa és az Édesapa között
Ki az apa, és ki az édesapa? Az apa felelős a fogantatásért, de az édesapa az, aki gondozza a gyermeket. Bár a kettő egymás szinonimája...
GYERMEKTanítsd meg a gyermekedet arra, hogyan őrizheti meg a személyes életterét
Sokak számára a személyes tér ijesztő és nagyrészt feltáratlan téma. Tiszteletben kell tartanunk egy személy belső láthatatlan kis vi...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK