Mit csinál az inzulin?
A sejtek fő energiaforrása a glükóz, amelyet a legtöbb sejttípus az inzulin segítségével vesz fel a vérből. Tehát az inzulin csökkenti a vércukorszintet és segítséget nyújt a sejtek táplálásában. Ráadásul serkenti a glükóz, a zsírsavak és az aminosavak raktározását.
Honnan származik ez a hormon?
Egy kettős elválasztású mirigyben, a hasnyálmirigyben bizonyos sejtcsoportok helyezkednek el és ezeket Langerhans-szigeteknek hívjuk. Ezen sejtcsoport béta-sejtjei termelik a szervezet számára szükséges inzulint. Ha a hormon kellőképpen kifejtette a hatását és a vércukorszint csökken, akkor ezzel együtt mérséklődik a hasnyálmirigy inzulin kibocsátásának mértéke is.
Mi a máj szerepe?
A májnak kettős szerepe van a cukor anyagcseréjében. Egyrészt képes a cukrot tárolni, amit szükség esetén felszabadít, másrészt képes cukrot előállítani.
A betegség miatt a sejtek nem képesek elegendő cukrot felvenni és így az energiaforrástól megvontan éheznek. Ennek kétféle oka lehet, ami alapján két típusba soroljuk a cukorbetegséget.
Miközben a sejtek nem jutnak energiaforráshoz, a vér cukorszintje egyre nő. A sejtek cukor hiányában képtelenek más anyagok lebontásából energiát nyerni. A normálistól eltérő állapot miatt csökkenhet a vér pH-ja. Ezen kívül mérséklődhet a fehérjeképzés és a fehérjehiány gyengeséget eredményezhet.
Ebben az esetben az inzulintermelő sejtek pusztulása miatt nem termelődik inzulin, ami a cukrot a sejtekbe juttatná. Ez az állapot magas vércukorszintet eredményezhet, miközben a szervezet, a sejtek éhezése következtében, kénytelen mozgósítani a fehérje- és zsírtartalékait.
Jellegzetes tünetei a gyakori szomjúságérzet és vizeletürítés, a legyengülés, a fogyás. A vér cukorszintje magas értéket mutat és a vizelettel együtt cukor is távozik a szervezetből.
Ezen típus esetén az inzulin cukorbejuttató képessége csökken, vagyis inzulinrezisztencia alakul ki és a szervezet már nem képes elegendő inzulint termelni a normális működéshez. Az inzulin hatásának csökkenésével a szervezet megpróbálhatja a hormon termelését fokozni, de ez nem folytatható a végtelenségig. A hasnyálmirigy kimerülhet a megterhelő munkában és csökkenhet az inzulintermelő képessége. Ezen felül az inzulin hatékonysága is tovább romolhat. Ha valaki kettes típusú cukorbetegségben szenved, fennállhat a veszélye annak, hogy nem veszi időben észre a betegséget, mivel ebben az esetben a vér cukorszintje fokozatosabban emelkedik és a tünetek is másak. Ezért lehet fontos a megfelelő és rendszeres szűrővizsgálat. Rizikófaktora lehet a magas vérnyomás, a túlsúly, az életkor, az egészségügyi állapot és a genetikai tényezők, például a családban előfordult cukorbetegség. Jellegzetes tünetei a bakteriális bőrfertőzések, a bőrelváltozások, a gombásodás, a nehezen gyógyuló sebek, a gyakori fertőzések, a különböző szájbetegségek. A vércukorszint emelkedésével az 1-es típusú cukorbetegség tünetei is megjelenhetnek, így tehát a gyakori szomjúságérzet és vizeletürítés, mely során a vizelettel cukor is távozhat, valamint a súlyvesztés.
A cukorbetegség későbbi szövődménye lehet az érelmeszesedés, a szívinfarktus, valamint az agyi infarktus. Mérséklődhet az érzőidegek működése és ez úgynevezett néma infarktushoz vezethet, mely során a beteg észre sem veszi a szívinfarktus lezajlását, így az esetre csak később derülhet fény. A végtagok vérellátása romolhat és a sejtek pusztulásnak indulhatnak, ami ha súlyos mértékeket ölt fokozhatja az amputáció szükségességét.
OLVASS TOVÁBB!
Influenza vagy nátha? Segítünk a megkülönböztetésben!
A légúti megbetegedések száma jelentősen megnőtt az utóbbi időben....
KÖZÉRZETKímélő gondoskodás az Eucerin tanácsai alapján
Bőrproblémák: szárazság, ekcéma, hiperpigmentáció, öregedésgátlás....
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK