A legutóbbi kutatások szerint, az egyedülállóknál életük derekán kifejlődhet az Alzheimer betegség. Továbbá arra is rámutatott, hogy a partnerrel élőknél 50%-kal kevesebb az elbutulás esélye, mit azoknál, akik egyedül élnek. Vagyis azoknál a középkorúaknál, akik partnerrel élnek, kevésbé mutatható ki kognitív gyengülés, a többi más kategóriával - a szinglivel, különélővel, elválttal vagy özveggyel összehasonlítva. Akik szingliként élik le életüket, dupla rizikóval számolhatnak az időskori elbutulás kialakulásában.
Az elvált emberek, akik középkorúan egyedülállóak maradtak, tripla rizikóval nézhetnek szembe. A legdrámaibb az egész fiatalon egyedül maradottak – özvegyek, elváltak – helyzete: náluk hatszor nagyobb a rizikó, hogy kifejlődjön az Alzheimer kór, azokkal szemben, akik életük derekán házasok maradtak.
Nem kell megijedned, ha régóta egyedül vagy, de a növekvő kockázatok ellen jobb ideje korán tenned. Tartsd be például szakértőink egyszerű, már-már kézenfekvő tanácsait. Járj sokat társaságban, mert ahogy korosodsz, a beszélgetés, nevetés nemcsak az időskori elbutulás, de nagyon sok más betegség ellen is gyógyír lehet – mondhatni védőoltásként funkcionál.
Igaz, sosem késő párt találni, de semmiképp se engedd, hogy a sikertelenség elvegye a kedved, és napról-napra begubózz. Ugyanis egyre több a bizonyítéka annak, hogy ha szociálisan aktívak maradunk, csökken az elbutulás veszélye.
Bár sok más életvezetési tényező befolyásolja, hogy házasságban maradunk-e, ami segítheti csökkenteni a veszélyeket, de mindig érdemes elgondolkodnod, vajon az együttélés, csak a közös porszívózásig terjed, vagy akár hosszú romantikus sétákig?
Szabad szellemű szingli vagy?
Ha ebbe a kategóriába sorolod magad, akkor sem kell aggódnod, mert sok más módszer van a rizikó csökkentésére. A legjobb módszer a társasági életen kívül a mediterrán diéta, a gyakori sport, valamint a dohányzás és az alkohol elkerülése. Legutóbbi jelentések szerint, ha egy héten háromszor eszünk halat, 25%-kal csökken a káros agyi sérülések kialakulásának.
Mindegy, hogy szingli vagy házas vagy, a szakemberek tanácsolják, hogy ne vásárolj gyorskaját, inkább töltsd meg a bevásárló kosaradat tonhallal, lazaccal, makrélával, és szardíniával, mely mindegyike magas omega-3 zsírsavtartalommal rendelkezik.
Tippek a szív egészségéért
Az sem elhanyagolható tény, hogy általában agyi- és a szív és érrendszeri bajok általában együtt, vagy egymást követve jelennek meg. A rizikófaktorokat bármikor elkezdheted csökkenteni, de azt semmiképp nem ajánljuk, hogy amúgy „huszárosan” vess véget minden rossz szokásodnak, és a kanapén chipset majszoló szingliből egyik napról a másikra az egészséges életmód megszállott Sport Lady-je legyél. Azonban pár dolgot, már akár azonnal elkezdhetsz:
• Hagyd abba, vagy legalábbis csökkentsd a dohányzást.
• Diétázz, egyél alacsony zsírtartalmú ételeket, csökkentsd a zsíros sajtok és húsok. sütemények, valamint zsíros tejtermékek bevitelét.
• Tartsd meg az egészséges súlyodat – a BMI indexed legyen 25% alatt.
• Mozogj sokat – ez 30 perc tevékenységet jelent (gyors séta, stb.) ötször egy héten.
• Ellenőrizd rendszeresen a cukorszintedet, ha gyakori vizelési ingered vagy szomjúság érzeted van, ha a családban volt már ilyen betegség, vagy alma formájú elhízásod van.
• Ellenőrizd a koleszterinszintedet, ha volt magas koleszterin a családodban. Egyél legalább ötször gyümölcsöt és zöldséget egy nap, hogy a jó koleszterin legyen a szervezetedben.
OLVASS TOVÁBB!
Influenza vagy nátha? Segítünk a megkülönböztetésben!
A légúti megbetegedések száma jelentősen megnőtt az utóbbi időben....
KÖZÉRZETKímélő gondoskodás az Eucerin tanácsai alapján
Bőrproblémák: szárazság, ekcéma, hiperpigmentáció, öregedésgátlás....
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK