Az éjszaka csendjét megtörő horkantás bizony légzési rendellenességet is jelezhet. A már-már fülbántó hang úgy jön létre, hogy a felső légutak lágy szövetei (a lágy szájpad, a nyelvcsap, a mandulák, a nyelvgyök, a torok hátsó és oldalsó falai) egyszer csak vibrálni kezdenek. Aki horkol, annak kötőszövetei és izmai alvás közben az átlagosnál jobban ellazulnak, így a felső légutak könnyebben összeszűkülnek. A keskeny helyeken átáramló levegő sebessége növekszik, ami rezgeti a garat ernyedt és rugalmas falát.
A probléma oka lehet többek között a szűk garat, az átlagosnál nagyobb nyelv, a duzzadt mandulák, vagy a laza, vastag lágy szájpad. Alvás közben az izmok és kötőszövetek teljesen elernyednek, és megeshet, hogy az előbb említett szervek valamelyike akadályozza a beszívott levegő helyes áramlását. Az allergiás problémák és az orrsövényferdülés szintén hasonló tünetek okozója lehet, akárcsak az elhízás, hiszen a garatban is rakódik le felesleges zsírréteg, nemcsak a pocakon vagy a popsin, és ez bizony gátolja az egyenletes légzést.
Előfordulhat, hogy a légcső olyannyira elzáródik, hogy a légzés hosszabb-rövidebb időre kimarad. Egyeseknél ez akár percenként is ismétlődhet. Ilyenkor a vér oxigénellátása csökken, a sejtek érzékelik a bajt, és riadóztatják az agyat, hogy sürgősen ébressze fel a horkoló embert. Közben természetesen emelkedik a pulzusszám és a vérnyomás, ami pedig terhelő a szívre nézve. A horkoló ember nem mindig ébred fel teljesen, többnyire csak félálomba kerül. Ám a sorozatos felriadásnak és a felszínes alvásnak köszönhetően gyakran fáradtabba ébred, mint ahogy este lefeküdt. A kialvatlanság hatására pedig csökken a koncentráció és a teljesítőképesség, illetve megváltozhat a nyomás a mellkasban, ami keringési zavarokhoz, és hosszabb távon magas vérnyomáshoz vezethet.
Amennyiben a horkolás rendszeressé és zavaróvá válik, mielőbb érdemes felkeresni egy fül-orr-gégészt, vagy tüdőgyógyászt, de jó választás lehet egy alvásvizsgáló laboratórium is. Itt az általános vizsgálatok mellett egy speciális mérőműszer segítségével állítják fel a diagnózist. Ez a műszer alvás közben regisztrálja a horkoló ember pulzusszámát, a légzés kimaradásának hosszúságát és gyakoriságát, valamint a vér oxigéntartalmának változását. A megfelelő terápiát az adatok kielemzése után választja ki a kezelő orvos.
Gyógyszertárban kapható horkolás elleni orrspray, mely természetes poliszacharidokat tartalmaz. Ezek nedvesen tartják az orr és a garat nyálkahártyáját. A szintén patikában megtalálható orrtapasz széthúzza az orrcimpákat, ezáltal könnyebbé válik a levegővétel. Ha pedig alvás közben hátracsúszna az állkapocs, akkor az úgynevezett fogazatsín alkalmazására van szükség.
Az alvászavarnak elejét (vagy akár végét) vehetjük, ha felhagyunk néhány káros szokásunkkal.
- Igyekezzünk megszabadulni a komolyabb túlsúlytól, annak hatására ugyanis jelentősen növekszik a horkolásra való hajlam.
- Kerüljük az altatótablettákat, mert túlságosan elernyesztik a garat izmait, ami megint csak horkoláshoz vezethet.
- Lefekvés előtt már ne fogyasszunk alkoholt, vagy legalábbis legalább 2 óra teljen el az utolsó pohár és az ágyba bújás között. Az alkohol ugyanis szintén ernyeszti a garat izmait.
- Próbáljunk leszokni a dohányzásról! A cigarettázás hatására a torok nyálkahártyája megduzzad, ezáltal jelentősen leszűkül a levegő útja, ami szintén horkoláshoz vezet.
OLVASS TOVÁBB!
Influenza vagy nátha? Segítünk a megkülönböztetésben!
A légúti megbetegedések száma jelentősen megnőtt az utóbbi időben....
KÖZÉRZETKímélő gondoskodás az Eucerin tanácsai alapján
Bőrproblémák: szárazság, ekcéma, hiperpigmentáció, öregedésgátlás....
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK