A Szentírás beszámolója szerint öt hónapos és közel 1500 km-es hánykolódás után az Ararát hegy csúcsán állapodott meg Noé bárkája. Ez a világ újranépesülésének centruma, a hely, ahol Isten kijelentette: "Szövetséget kötök veletek, hogy soha sem lesz többé özönvíz a föld elvesztésére" (1Mózes 9:11).
A hegy környékén számos természeti jelenség és hagyomány őrzi az Özönvíz emlékét. Például a hegytől nem messze található, 1974 m magasan fekvő Van-tó és a mai Irán területén 1715 m magasan fekvő Urmia-tó vize sós. Mindkét tavat magas hegyek veszik körül, sem a Fekete-, sem a Kaszpi-tengerhez nincs kivezetésük. A bennük levő heringek az Atlanti-óceán északi részének uralkodó halai. E jelenségre az egykori Özönvíz történetre ésszerű magyarázatot adhat.
Az Ararát égbe törő, hatalmas ormát a XIX. századig senki nem próbálta meghódítani, a szerzetesek hite szerint Isten nem engedi, hogy bárki feljusson a "szent csúcsra", ahol állítólag még mindig ott hevernek Noé bárkájának maradványai…
A legendák, amelyek az Ararát lejtőin kószáló fantasztikus állatokról szólnak, nyilván megerősítették a hiedelmet, miszerint a csúcsot nem lehet megközelíteni. A rémisztő titokzatosságok meg a hegymászás kockázatai, lavinaveszély, sűrű köd, sziklaomlások vagy az időjárás hirtelen, szeszélyes változásai miatt, az Ararát meghódítására csak 1829-ben került sor, amikor egy 37 éves német professzor, Johann Jacob von Parrot harmadik próbálkozásra feljutott a csúcsra. Teljesítményének emlékére fakeresztet állított fel a hegytetőn.
Sokan nem hitték el Parrotnak, hogy valóban fent járt a hegyen. Ám a következő években további felfedező utakra is sor került, sőt 1876-ban a brit James Bryce a bárka lehetséges maradványait is megtalálni vélte. Talált ugyanis egy szerszámmal elvágott fadarabot, jóval magasabban, mint ahol a fa élettere lehetett. Eztán még többen jártak fent és hoztak magukkal „leleteket a bárkából”. Nem hagyható azonban figyelmen kívül, hogy a fatöredékek radiokarbon-vizsgálata nem igazolta a Noé idejéből való származást, az ősi eredetet. Ezért általánosabb az a nézet, hogy a talált fadarabok középkori ereklyék maradványai, melyeket az Ararátra zarándokló szerzetesek hagytak ott.
A bárka történeti alapjának bizonyítása eddig nem megoldott. Tény azonban, hogy az Ararát hegy valóban „illő” hely a legendák számára, arra, hogy az új élővilág a vízözön után innen indult el a világ újbóli meghódításának útjára. A Greenpeace minden esetre építtetett egy bárkát a hegycsúcsra, a közelgő klímaváltozásokra való figyelmeztetésül…
OLVASS TOVÁBB!
Designjurta a Cserhát szívében – Ezt látnod kell!
Ha Magyarország rejtett kincsei között böngészel, Farkaskútvölgy kihagyhatatlan célpont. Ez a festői völgy nemcsak a természet szerelm...
UTAZÁSAkár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
Ritka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
UTAZÁS„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK