Bár sok felfedező kutatott a legendás város után, romjait csak nemrégiben találták meg a mai Ománban, csúcstechnológiai műholdfelvételek és az űrsiklóról működtetett távvezérlésű technikák alkalmazásával.
A legenda szerint Ubar hatalmas aranyváros volt, mely egy pillanat alatt tűnt el körülbelül 2000 esztendeje. A beduin népmesék is említik a város rejtélyes eltűnését, de azt is leírják, hogy kereskedelmi központ volt, mely illatszerekhez, orvosságokhoz és halottak bebalzsamozásához használt édes illatú tömjénről volt nevezetes. Az akkori időkben a tömjén annyira drága és értékes volt, mint az arany. A közeli Kara-hegység Boswellia fáinak gyantájából készült tömjént tevekaravánok vitték Alexandria, Jeruzsálem, Damaszkusz és a nyugat-mediterráneum piacaira. A tömjénkereskedelem révén Ubar kis oázisból fallal körülvett, gazdag várossá nőtt.
A Korán szerint Ubart Ád, Noé dédunokájának törzse alapította. Bár mesés sokoszlopú város volt, mely eltért bármely más településtől Arábiában, lakosai gazdag és bűnös emberek voltak, akik nem riadtak vissza a fekete mágia alkalmazásától. Miután Saddad, Ubar királya nem hallgatott Húd próféta figyelmeztetésére, Allah egy pusztító viharral lerombolta a várost, mely nyom nélkül süllyedt a homok mélyére, valamikor Kr u.300 tájékán.
A régészeti ásatások a történet egy részét megerősítették. A romok alapján a város egyfajta erőd volt, falakkal, tornyokkal védte vízutánpótlását és árukészletét a nomád törzsek rajtaütései ellen. A megtalált kikristályosodott tömjén megerősíti Ubar fontos szerepét a tömjénkereskedelemben. A csontok és növényi maradványok vizsgálata alapján az itt élők bárányt, kecskét és más állatokat tenyésztettek és őrlőkövekkel dolgozták fel az árpát, datolyát és más helyi terményeket, melyeket öntözéses műveléssel termeltek.
Az ásatások, úgy tűnik, a város pusztulásának okaira is rávilágítottak. Az erőd alatt víztárolásra alkalmas hatalmas mészkőaknát találtak. Ahogy az ubariak elhasználták a vizet, és a vízszint csökkent az aknában, annak falai beomolhattak, és a város jelentős része süllyedt el a homokban, épp úgy ahogy a legenda tartja.
A cikk Az elveszett városok atlasza című könyv alapján készült.
OLVASS TOVÁBB!
Akár börtön is fenyegetheti azt, aki Balira utazik
Figyelem! Azok a turisták, akik lejárt vízummal tartózkodnak Balin, akár 20 év börtönbüntetést is kockáztatnak....
UTAZÁSEzekben a városokban lopnak a legtöbbet
Legyen szó mobiltelefonról, táskáról vagy akár autóról, senki nem akarja, hogy eltűnjön a nyaralásán. Íme, hol fordulhat ez elő a l...
UTAZÁSRitka kártevő szaporodik a városi zöldövezetben
Olten városában egy nem kívánt látogató jelent meg: a Caenoplana variegata nevű laposféreg, amely Ausztráliából és Új-Zélandról sz...
„Fiúhotelben” szálltál meg? A fürdőszoba elárulja!
Kicsi a WC, nincs szemetes a fürdőben, vagy túl nagyok fürdőköpenyek – ezek mind árulkodó jelei lehetnek egy úgynevezett „fiúszáll...
UTAZÁSMár egy svájci turistaközpontban is belépőt szednének
A festői környéken megelégelték a beözönlő turistákat....
UTAZÁSLegyen szó iskolakezdésről vagy utazásról, már nem úszhatjuk meg a környezetbarát megoldásokat
Az Osztrák Huladékgazdálkodási Szövetség tippjeiből mi is okulhatunk....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK