Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
FÉSZEK

50 tuti tipp a kényelmes otthonért

Szerző:
Szabó Anna
Szép, szép a lakásod, de valahogy mégsem árasztja az otthon melegét? Akkor tippjeink neked szólnak. Összeállításunkból megtudod, hogyan válassz matracot, hogyan állítsd be a lámpákat a nappaliban és még sok-sok hasznos praktikát...


A nappali

A legtöbb nappalinak több személyisége van. Egyes napokon menedéket nyújtanak olvasáshoz, tévézéshez vagy kikapcsolódáshoz. Máskor szépen feldíszítve a szórakozásnak adnak teret. A kettő azonban nem zárhatja ki egymást. Ideális esetben a nappali tágasnak és kényelmesnek hat, ha mindenki otthon van, de meghittnek érezzük, ha magunkban vagyunk.

1. Kedvenc fotelünket állítsuk az ablak mellé, vagy egy olvasólámpával megvilágított sarokba. Ha görgőkkel is ellátjuk, egy nagyobb összejövetelkor is könnyen a szoba közepére tolhatjuk.

2. A változtatható fényelrendezés nagyban hozzájárul egy szoba hangulatához. Helyezzünk el több fényforrást különböző magasságokban, hogy érdekesebb legyen a tér, vagy felhívjuk a figyelmet egy-egy műtárgyra, építészeti megoldásra.

3. Felfelé világító lámpáknál nagyobbnak tűnik a szoba, a kis fényű asztali lámpák pedig meghittebbé teszik a nagy tereket. Bármit is választunk, mindenképen fényerő-szabályozós kapcsolókat szereljünk fel, hogy mindig be tudjuk állítani a megfelelő fényt, legyen szó kártyázásról, tévézésről vagy baráti beszélgetésről. 

 

 

Jóllehet, a dívány és fotel arányai, karfájának formája, párnázása mind a kényelmet szolgálja, mégis a háttámla adja meg az alaptónust.

4. Szilárd, merev háttámla. A rugós, párnázás nélküli háttámla, melybe nem lehet belesüppedni, jó gerinctámaszt biztosít, és az egyenes testtartásra késztet; a magasított változat a fejnek és a vállnak is támaszt nyújt.

5. Rögzített háttámla. A háttámla belsejébe varrt párnákkal rendelkező díványokon és foteleken kényelmesebb az ülés, ugyanakkor megőrzik a rendezett hatást.

6. Puhán párnázott háttámla. Az olyan dívány, melynek háttámlája ugyanolyan párnázott, mint az ülőrésze, extra puhaságot biztosít; az ilyen stílusú bútorok általában mélyebbek az előző két típusnál.

7. Sokpárnás vagy díványpárnás háttámla. A sok, véletlenszerűen elhelyezett párna laza hatást kelt, és könnyen átrendezhető a különféle testmagasságú és testsúlyú emberek igényei szerint.

 

Bár minden kárpitozott bútor természetese élettartama véges, a jól kezelt kanapék és fotelek hosszabb ideig kényelmesek maradnak.

8. A bútorokat tartsuk egyenesen. Ne tologassuk sokat a kanapét és foteleket, így nem sérülnek meg. A hiányzó lábakat pótoljuk (vagy távolítsuk el mindet).

9. Kerüljük az erős fényt. Próbáljuk meg eltakarni a bútorokat a túl nagy hőtől és az erős napfénytől, mert rongálhatja a favázukat.

10. Rázzuk fel a párnákat. A párnák rendszeres felrázása segít megőrizni alakjukat és tartásukat. Minden oldalról nyomkodjuk meg a párnákat, és ejtsük őket a tiszta padlóra.

11. Forgassuk a párnákat. Hetente forgassuk meg a párnákat, hogy kiegyenlítsük a korpás és a napfény okozta kifakulást.

12. Legyünk rendesek. Ne üljünk a kanapé vagy a fotel karfájára, és ne engedjük meg a gyerekeknek, hogy ugráljanak a kárpitozott búrorokon.

 

Konyhák és étkezők


13. Rajzoljuk le a konyha alaprajzát, helyezzük el benne a főbb bútorokat, és gondolkodjunk el, milyen más elrendezés lehetséges.

14. Egy képzeletbeli háromszög köré tervezzünk. A mosogató, a tűzhely és a hűtő alkossa a három csúcspontot; ezek közé ne tegyünk akadályokat.

15. Az edénytartókat tartsuk távol a tűzhelytől. Így a lábasok és serpenyők nem lesznek zsírosak a gőztől.

16. A tűzhely mindkét oldalára helyezzünk el munkapadot. Ide tehetjük le a forró edényeket, serpenyőket, fakanalakat és hasonlókat.

17. Világítsuk meg jól a tűzhelyet, a munkapadot és a mosogatót. Elkerülhetjük az árnyékokat, ha spotlámpát vagy neoncsövet teszünk a munkálkodó személy fölé és kissé elé.

18. Az általában egyszerre használt dolgokat tartsuk is egy helyen. A mosógépet helyezzük a centrifuga mellé, a mosogatógépet pedig a mosogató közelébe.

19. Hagyjunk elég helyet az ajtóknak és fiókoknak. Ha teljesen kihúzzuk őket, akkor se ütközzenek bele a nyitott hűtő vagy a mosogatógép nyitott ajtajában.

20. A munkapadokat helyezzük az ablak elé. Így a lehető legjobb fényt és kilátást kapjuk.


 

A jól működő konyha sok szempontnak meg kell, hogy feleljen, ezért az összkép mellett a részletekre is ügyeljünk:

21. A polcokat osszuk fel részekre, és használjunk evőeszköztartót. Minél kisebb és testre szabottabb egy-egy tároló, annál valószínűbb, hogy a megfelelő helyen találjuk a dolgokat. Egyes konyhabútorgyártók állítható szetteket készítenek a tányérok, tepsik stb. szortírozásához.

22. Legyen elég konnektor a konyhában. Így elkerülhető, hogy egy kupacban legyen az összes háztartási gép.

23. Csak a rendszeresen használt eszközöket tartsuk elől. Akármilyen ügyes is egy eszköz tegyük el, ha éppen nincs rá szükség.

24. Gondolkodjunk el az üvegajtós szekrényeken. Vendégeink így könnyebben megtalálják például a kávéscsészét vagy a borospoharat, és könnyebb a házigazda dolga, ha a vendég ki tudja szolgálni magát.

25. Jusson hely más dolgoknak is. Ha például gyerek van a családban, tartsunk játékdobozt.

 

A jól megtervezett tárolás különbözteti meg a hatékonyan működő konyhát a káosztól.

26. A magasság szempontja. A mindennapos nyújtózkodást és hajolgatás elkerülendő a gyakran használt dolgokat tartsuk derék- és vállmagasság között, a konyhaszekrény első részében.

27. Elérhető közelségben. A kihajtható sarokbútorok és a forgatható tálcák lehetővé teszik, hogy minden könnyen elérhető legyen a szekrényben.

28. Könnyű hozzáférés. A serpenyőket tartsuk mély fiókokban, a tepsiket függő rácsokon.

 

A hálószoba

 

Az ágy messze a legfontosabb bútordarab az egész lakásban. A kényelmes ágy lehetővé teszi a pihentető alvást, és segít átvészelni a hétköznapokat. Olyan hely legyen, ami megfelel vágyainknak – akár biztonságot adó hűvös kuckóról álmodunk vagy minimalista menedékhelyről.

29. Az ágybetét tartson megfelelő támaszt a hátnak, vállnak, csípőnek és nyaknak, hogy ne ébredjünk úgy, mint akit összevertek. Vagyis minél súlyosabb valaki annál keményebb ágyra lesz szüksége. Ne válasszunk túl keményet, mondván, hogy úgy is „megpuhul” majd!

30. Cseréljük ki az ágymatracot, ha elmúlt már 10 éves, rendszeresen fájdalmakkal ébredünk, vagy egész egyszerűen más ágyában jobban esik az alvás.

 

Ha megvan végre az ideális matrac, sokat tehetünk érte, hogy még hosszú ideig jó állapotban maradjon.

31. Takarjuk le. Használjunk mosható védőtakarót, hogy megőrizzük a matrac állapotát.

32. Hagyjuk lélegezni. Reggelente 20 percre hajtsuk fel a takarót, hogy szellőzzön a matrac, és elpárologjon belőle a nedvesség. Kerüljük a vízálló lepedőket vagy takarókat, mert ezek gátolják a matrac szabad lélegzését.

33. Ne károsítsuk a rugókat. A bordázott ágyaknál győződjünk meg róla, hogy a bordák közt 25 mm-nél nem nagyobb a hézag, így a rugók nem károsodnak.

34. Rendszeresen forgassuk. Néhány havonta (az első hónapokban hetente) fordítsuk meg a matracot széltében és hosszában, hogy a bélés egyenletesen tudjon eloszlani.

35. Finoman bánjunk vele. Ne üljünk az ágy szélére, és ne engedjük a gyerekeknek, hogy ugráljanak rajta.

36. Ne hajtsuk össze. Ha lehet, szállítás közben se hajtsuk össze a matracot – különben talán sose jön helyre.

37. Rendszeresen porszívózzuk a matracot és az ágyat. A foltok eltávolításához használjunk enyhe mosószert és langyos vagy hideg vizet, de ne áztassuk be.

 

A fürdőszoba

Ha nincs értelme az egész fürdőszobát felújítani, néhány apró változtatással sokkal jobbá tehetjük a már meglévőt.

38. Melegíthető törülközőtartó. Kecsesebb, mint egy hagyományos radiátor, gyorsabban szárítja meg a törülközőt, és még a helyiséget is fűti

39. Fényerő-szabályozós kapcsolók. Ezekkel azonnal tudjuk szabályozni és finomítani az erős, kellemetlen fényeket.

40. Különálló vagy falra szerelt tárolók. Egy szekrény talán nem tűnik feltétlenül szükségesnek, de a benne tárolt törülközők, piperecikkek és tisztálkodási szerek nélkülözhetetlenek a fürdőszobában.

 

Az eladók segíthetik választásunkat a tanácsaikkal, de érdemes vásárlás előtt átgondolni az elképzeléseinket.

41. Elektromos zuhany. Az elektromos zuhany a csőben melegíti a folyóvizet, így sosem fogy ki a meleg víz, viszont a víznyomás nem biztos, hogy túl erős lesz.

42. Minél magasabb hőmérsékletet állítunk be, annál gyengébb lesz a nyomás.

43. Extra erős zuhany. A beépített pumpa garantálja a különösen erős víznyomást. A nyomás és a hőmérséklet könnyen beállítható, de hamarabb elfogyasztja a meleg vizet, mint a többi zuhany.

44. Keverőcsapos zuhany. A meglevő meleg és hideg vizet keveri, és az elektromos zuhanynál általában nagyobb nyomást produkál. Nem használ olyan sok meleget, mint a pumpás zuhany, de a gyenge vízsugarat nem tudja felerősíteni. A nyomáserősség és a hőmérséklet függ attól, hogy a lakásban éppen máshol is használnak-e vízcsapot.

45. Termoszos zuhany. A termosztáttal ellátott keverőcsapos zuhany érzékeli a hőmérséklet változásait, és ennek megfelelően állítja be a hideg-meleg víz arányát.

46. Kombinált zuhany/csaptelep. Ennél a megoldásnál a kézben tartott zuhanyrózsa ugyanazt a vizet használja, mint a kád csapja; a víz arányát egy karral lehet megváltoztatni. Jól lehet vele hajat mosni fürdés közben.

 

 

Kerti örömök


Bár hideg van a tavaszi-nyári időszak kedvenceit, a kerti bútorokat érdemes már most megtervezned. Bútorvásárlás előtt mérjük le a kertet, hogy lássuk, mi fér el kényelmesen. Egy szerényebb asztal négy székkel kb. 2,5 m2 helyet foglal el. Ha szűk a hely, válasszunk összecsukható asztalt és székeket.

47. A bútorokat a házhoz közel helyezzük el. A konyha közelsége nagyban megkönnyíti a szabadtéri étkezést.

48. Az étkezőasztal legyen félig árnyékban. A legjobb a levelek közt átszűrődő napfény. Ha nncs természetes árnyék, használjunk egyszerű vászonernyőket, oszlopra kötözött anyagot vagy egy nagy napernyőt.

49. Ne hagyjuk, hogy az esővíz megüljön az asztalon. Berozsdásodik vagy elrohad tőle az asztallap, ezért kicsit ferdeszögben állítsuk be vagy válasszunk bordázott vagy lyukacsos asztallapot.

50. Szívjuk fel a napfényt. A napozóágyakat helyezzük a központba, hogy a napot követve ne kelljen állandóan mozgatni őket.

 

Jane Burdon: A kényelmes otthon
Ötletek és útmutatók kellemes terek kialakításához

 

Milyen is az ideális hálóhely? Egy puha matrac sok párnával vagy egy kemény ágy ropogós fehér lepedővel? Reggelente hosszan fürdünk egy Pazar, régimódi kádban vagy csak gyorsan lezuhanyozunk? Az étkezőasztalnál elköltött vacsorára szavazunk, vagy inkább a kanapén ülve esszük az esti spagettit? A kényelem ízlés dolga, és a lakástervezés sem úri szeszély. Valójában nem csak az a fontos, hogy szép környezetben éljünk, az egyszerre kellemes hangulatú és megjelenésű helyek kialakítása is elengedhetetlen.

A kényelmes otthon című könyvből megtudhatjuk, hogyan egyeztethetjük össze a stílust és a praktikumot a pénztárcánknak megfelelő luxussal. Hasznos és pontos tanácsokat olvashatunk a belső és külső terekről. Ha éppen lakberendezési gondok gyötörnek bennünket, s nem tudunk választani a kárpitok és párnák között, ez a kiadvány a segítségünkre lehet.

144. oldal, 235x235 mm
Keménytáblás, védőborítóval
Ára: 4.500,- Ft
Alexandra Könyvkiadó, 2008.

 

 



 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL