A hajjal kapcsolatos legkomolyabb kozmetikai panaszt a hajhullás jelenti. „Ugye nem fogok megkopaszodni?” – kérdezi rémülten az a nő, aki azért keresi fel a bőrgyógyászát, kozmetológusát, mert a szokottnál több hajszálat talált a fésűben fésülködés után. A hajhullás mértékét kórosnak csak akkor mondhatjuk, ha az naponta a kb. 100 hajszálat meghaladja. A hirtelen hajritkulásért sokan még mindig legelőször magukat hibáztatják, mert úgy gondolják nem ápolták megfelelően egykor gyönyörű sörényüket. Pedig a hajvesztés sokszor egy komoly baj előjelei, melyekkel mindenképpen érdemes tisztában lennünk.
Leggyakoribb a férfiak szeboreás hajhullása, amely öröklött családi hajlam alapján előbb-utóbb a fejtetőn nagyfokú hajritkuláshoz, esetleg teljes kopaszsághoz vezet. Alkati tulajdonság, csak késleltetni lehet, végleg megakadályozni azonban nem. Nőknél is előfordul szeboreás hajhullás a haj megritkulásával, teljes kopaszságot azonban nem okoz.
Nőknél sok egyéb állapot és betegség is előidézhet hasonló panaszokat, így pl. a vérszegénység, a vashiány, a pajzsmirigy működésének zavarai, hormonális rendellenességek, pl. a klimax. Hajhullást okozhatnak egyes gyógyszerek, némely nőnél még a fogamzásgátló tabletták is
A terhesség és a szoptatás ideje alatt nem jellemző a fokozott hajhullás, ellenben a szoptatás befejezése után ijesztő méretűvé válhat. Oka egyszerűen az, hogy a megváltozott hormonális viszonyok ideje alatt a hajváltás, amelynek folyamatosnak kellene lenni, hónapokra leáll, hogy azután az összes arra megérett hajszál eltávozzon és helyet adjon az újranövőknek. Ez a tömeges hajhullás néha hónapokig eltarthat. A fejbőr masszírozásával, hajszeszekkel a folyamat gyorsítható, és előbb beáll a nyugvó fázis.
Érdekes formája a hajhullásnak az úgynevezett foltos kopaszság, amely férfiakon és nőkön egyaránt előfordul, sokszor kisgyermekeken is. A haj néhány nap alatt, de csak kerek, körülírt felületeken hullik ki. Általában visszanő, majd többször is újra kihullhat. Ez a betegség nagyon ritkán az egész hajra kiterjed, teljes kopaszságot okoz. Ilyenkor a teljes visszanövésre kevés a remény. Legtöbbször a szervezetben levő gennyes gócok (mandula, rossz fog, idült epehólyag- vagy petefészek-gyulladás stb.) váltják ki.
Hajhullást okozhatnak a fej bőrének olyan betegségei is, amelyek a fejbőr sorvadásához, hegesedéséhez vezetnek. Ilyenkor a szőrtüszők is elpusztulnak, a hajvisszanövés ezért nem lehetséges, maradandó kopaszság jön létre, amely legtöbbször szintén foltos jellegű.
A hajhullás különböző okai és sokszor komoly belgyógyászati összefüggései indokolják, hogy csak bőrgyógyász szakorvosi vizsgálat után kezdjünk hozzá kezelésünkhöz. Ez sokszor kifejezetten belgyógyászati jellegű kell, hogy legyen. A tisztán kozmetikai jellegű hajhullások hajszeszekkel is csökkenthetők.
FONTOS! |
Évről-évre egyre több hajszeszt, valamint számos hajnövesztő csodaszert hoznak forgalomba. Ezeknek az egyszerű vérbőséget fokozó hatáson kívül egyéb, pontosan nem ismert biológiai hatásuk is lehet.
De. Ahol már nincs ép szőrtüsző, ott egy készítmény sem tud hajat növeszteni. Viszont egy kiváló parókakészítő csodákra képes!
Nem feltétlenül kell azonban azonnal a parókához nyúlni. Léteznek másféle pótrészek is, amelyek csak kisebb felületet érintenek, viszont tökéletesen eltakarják a problémás felületet. Ilyen például a fejtető. Ha a fejed tetején van megritkulva a hajad, valóban nincs szükséged parókára. A jó szakember olyan tupét (pepit) készít neked, amely teljesen illeszkedik a fejedre, összeolvad a saját hajaddal, és senki meg nem mondja, hogy az nem a tiéd.
Az igazán jó szakember eredeti európai hajjal dolgozik, mert a más eredetű – például ázsiai, indiai – haj szerkezete eltérő a miénktől, épp ezért a fejbőrön maradandó károsodást okozhat, és kizárólag bőrbarát alapanyagra (mint például a necc), kézi dupla csomózásos technikával.
És a vígjátékok közkedvelt epizódja sem valószínű, hogy megtörténik veled – nevezetesen, hogy a nem várt pillanatban a huzat vagy a szél hatására lepottyanjon a fejedről – mivel csak megrendelésre, egyedi fejméretre készítik.
A készítés előtti konzultáción a páciens és a parókakészítő kiválasztja, milyen fazonnal (választékkal, frufruval, körforgóval…) és milyen rögzítési móddal készüljön a darab.
Ha már kihullt, mindenféle kemikália bevetése helyett, gondolkodjuk inkább el a paróka viselésén vagy a fejtető-sűrítésen. Napjainkban nem egy híres embert ismerünk, aki úgy cserélgeti parókáját, mint más a kabátját, pedig őt még a hajhullás réme sem érte utol. Vagyis mindig talált a hangulatához, az évszakhoz és a divathoz illőt, ráadásul semmivel sem művibb, mint a műszempilla viselése.
|
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK