Szokásvilág, a nők helyzete, a zene és a divat szerepe és jelleme, az arisztokrácia arca egykor és ma - nagyszabású Erdély est a New York Művész Páholyban!
Hogyan küzd egy fiatal lány 1608-ban a boldogságáért? S hogyan válik világhíres tervezővé egy másik, aki erdélyi művészcsaládból származik? Milyen volt egykor és ma az úri arisztokrácia élete, a nők szerepe és helyzete? Egyáltalán: boszorkány vagy ördögtől származó volt maga Báthory Anna? Minderre választ kaphatunk október 28-án a Világ Legszebb Kávéházában.
Az esten középpontba állítjuk a 17.századi Erdélyt, annak szokásvilágát, történelmét, öltözködési és étkezési hagyományait. A 17. eleji Erdély és Magyarország a politikai intrikák, az állandó háborúskodás világa volt, ahol hitviták, árulások és érdekházasságok döntötték el országrészek és emberek sorsát. A végvárakban az ostromlott falak mögött csodálatos jelenésekről, családi átkokról, mérgezésekről és testvérszerelemről suttogtak. Ehhez kapcsolódik Ugron Zsolna első történelmi regénye, az Erdélyi menyegző, mely a 17. század egyik leghírhedtebb, legtitokzatosabb alakját, a bűbájos boszorkányt, Báthory Annát idézi . A múlt-értelmezés és idézés mellett megvizsgáljuk, ma mennyire állítható párhuzamba az élet, a divat, hogy jelenik meg munkában, zenében, irodalomban az elődök szokásrendszere, öröksége.
Irodalom, divat, történelem, zene - egyaránt az izgalmas és vetítéssel, felolvasással bővített beszélgetős est fókuszába kerül!
Ugron Zsolna író, újságíró székely arisztokrata családból származik, gyermekkorát Kolozsváron töltötte. Budapesten végzett jogi egyetemet, a diploma után mégis a televíziók kül- és belpolitikai műsoraiban dolgozott szerkesztő-riporterként, végül újságíró, majd kommunikációs tanácsadó lett. Otthagyta a pályát, másba fogott. Erdély mindig is jelen volt az életében, kapcsolhatóak ehhez megjelent kötetei is. Első könyve, az Úrilányok Erdélyben hónapokig vezette a sikerlistát, s immáron harmadik könyve jelenik meg a napokban Erdélyi menyegző címmel.
Abodi Dóra divattervező Kolozsvárott született, családjával csak később költözött Magyarországra. Bár művészcsaládból származik és már gyermekkora óta érdekelte a divattervezés, mégis először a jogi egyetemet végezte el, és csak később tért vissza a divathoz, amikor is beiratkozott a budapesti Modart Divatiskolába, ahol 2009-ben fejezte be tanulmányait. Saját márkáját a Dora Abodi-t 2008-ban alapította.
Selmeczi György, a kolozsvári születésű zeneszerző, karmester, zongoraművész , operarendező és egyetemi oktató kivételesen sokoldalú egyéniség. Zenéit azok is ismerik, akik nem tudják, hogy ismerik: olyan filmekhez szerzett zenét, mint az Angi Vera, a Kettévált mennyezet, a Megáll az idő, a Szirmok, virágok, koszorúk, a Tiszta Amerika, az Idő van, illetve - hogy későbbieket is említsünk - a Jadviga párnája és a Dallas Pashamende; összesen mintegy ötven magyar nagyjátékfilm és számos színházi előadás zenéjét jegyzi.
Nyáry Krisztián néhány évig költészettörténetet tanított a pécsi egyetemen, majd a 90-es évek közepén otthagyta a katedrát, azóta kommunikációs tanácsadóként dolgozik. Vezetett pr-ügynökséget és közvélemény-kutató intézetet, volt állami szervezet kommunikációs igazgatója, de a hobbija az irodalomtörténet maradt. 2012 elején barátai szórakoztatására kezdte publikálni a Facebookon magyar írók és művészek szerelemi életéről szóló képes etűdjeit, amivel néhány hónap alatt nagy népszerűségre tett szert, könyv is született feljegyzéseiből Így szerettek ők címmel, mára már a következő könyvét is befejezte.
Benda Borbála történész az ELTE Bölcsészettudományi karán végzett, kiemelt kutatási területe a 17. századi arisztokráciához, társadalomtörténetéhez és étkezési szokásaihoz kapcsolódik az uradalmakban és a főúri udvarokban a Királyi Magyarországon és Erdélyben.
Várkonyi Gábor történész, az ELTE Művelődéstörténeti tanszékének egyetemi docense az erdélyi rettegett Báthory Erzsébet kutatója, több könyve, cikke, publikációja is megjelent e témában, illetve ő volt a Báthory című cseh-szlovák-angol-magyar film szakértője. Kutatási területei közt jelentős a 16-17. századi magyar társadalom-, politika-, és művelődéstörténet.
A New York Művész Páholy október 28-i estjére a belépőjegy 1500 Ft-os áron a helyszínen váltható, ez egy kávé, pohár bor vagy pezsgő árát is tartalmazza.
A program megtekintéséhez előzetes regisztráció szükséges, jelentkezni a newyorkprogram@cafeandevent.eu címen lehet.
A New York Művész Páholy szervezői a Világ Legszebb Kávéháza mellett a Libri Média, az események háziasszonya pedig Juhász Anna irodalmár, kulturális menedzser.
Eseményeinkről, programjainkról minden információt, érdekességet, adatot megtalálnak facebook oldalunkon: www.facebook.com/newyorkmuveszpaholy
OLVASS TOVÁBB!
Érkezik a Temu konkurens Amerikában, itt az Amazon Haul
Minden 20 dollár alatt lesz....
SZÓRAKOZÁSNilu27: Az új csillag a hiperautók világában
Egy új játékos lépett a hiperautók exkluzív piacára, és lenyűgöző debütálásával minden szem rá szegeződik. A Nilu27 nem csupán ...
SZÓRAKOZÁSErről a furcsa hobbiról még bizonyára nem hallottál: kik és miért szeretnek "larpolni"?
A larp, vagyis élőszereplős szerepjáték nem a közönség szórakoztatásáról szól, hanem arról, hogy magadnak teremts élményt....
Techno-buli is jár a dolgozóknak a Berlin melletti Tesla-gyárban
A Tesla gyárban technoclub is működik....
SZÓRAKOZÁSFelejtsd el a petrezselyemárulást! Lánybúcsú programok Budapesten
A lánybúcsú jó eséllyel az utolsó alkalom, amikor egy menyasszony még hajadonként, önfeledten jól érezheti magát barátnőivel. Hisze...
SZÓRAKOZÁS10 híresség, akiknek valódi nevétől sokkos állapotba kerülsz
Egy német kisváros iskolai tanára úgy döntött, hogy becenevet ad tanítványának. A becenév végül a jövő egyik sztárjának - a Scoot...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK