Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
ÁLLATI CUKISÁGOK

A macska 10 leggyakoribb betegsége

Szerző:
Szabó Anna
Sokan hangoztatják, hogy a macskáknak 9 életük van. Valószínűleg azért biztosra akarsz menni, és bízol abban, hogy mind a 9 életéhez foggal-körömmel ragaszkodik. Nem számít, hogy mennyire szereted, és mennyit törődsz vele, a bajt ő sem kerülheti el.


Tarts velünk, és mi felvértezünk a szükséges tudással ahhoz, hogy minél tovább életben tarthasd a cicádat, és elkerüld a bajt! Íme, a 10 leggyakoribb macska betegség, és azok diagnózisai:

10. Hyperthyroidizmus

A hyperthyroidizmus kialakulásának legfőbb oka a jóindulatú daganat a pajzsmirigyen, ami a mirigyet túl sok hormon kiválasztására késztteti.

Mikor vidd el a macskád az orvoshoz?
- ha túl sokat iszik, és pisil a macskád,
- ha agresszív és ideges magatartást tanúsít,
- ha néha hiperaktívnak látszik,
- hány, és/vagy túl sokat veszít a súlyából, addig, amíg többet eszik, mint eddig bármikor.

A kezelés a vizsgálat kimenetelétől függ. A kezelések a következők lehetnek:
- Gyógyszeres kezelés a túlműködő pajzsmirigyre,
- A mirigy műtéti úton történő eltávolítása, 
- Radioaktív kezelés, amivel meg tudják semmisíteni a tumort és a beteg pajzsmirigy szövetet.

 

9. Felső légúti megbetegedés

Ha a cicád tüsszög, szipog, köhög, folyik az orra, könnyezik a szeme, és úgy néz ki eldugult az orra, több mint valószínű, hogy felső légúti megbetegedéssel állunk szemben.

A macskákat veszélyeztető két fő vírus a: 
- herpesz vírus,
- calici vírus.

Előfordulhat, hogy az állatorvos orr- és szemcseppet, és persze antibiotikumot ír fel neki.

 

8. Fülfertőzés

A macskák fülfertőzésének számtalan oka lehet. Ezek közé tartozik a cukorbetegség, a bakteriális fertőzés, az allergia, és persze a gyógyszerekre való reakció.

Talán a legjobb ötlet az, ha a cicádat megnézeted egy orvossal, ha a következő tüneteket veszed észre rajta:
- fülömlés,
- fejremegés,
- duzzadt, büdös, érintésre rendkívül érzékeny fülek

Természetesen a betegséget kiváltó októl függ a kezelés módja. Vannak esetek, amikor rögtön operációra kerül a sor, de ha mégsem, akkor valószínűleg fülcsepp, fültisztító, fül- és szájon át bevehető gyógyszerek garmadával távozhatunk az állatorvostól.

 

7. Colitisz

A colitisz, más néven vastagbél gyulladás legnyilvánvalóbb jele a hasmenés, bár vannak esetek, amikor szellentésben nyilvánul meg, ebben az esetben viszont gyakran próbálja visszatartani, aminek következménye a székrekedés.

 

6. Diabétesz, cukorbetegség

Úgy, mint az emberek, az állatok is szenvedhetnek cukorbetegségben. Többnyire az idősebb, túlsúlyos macskákat fenyegeti a diabétesz, aminek a tünetei a következők lehetnek:
- szomjúság, 
- almon kívüli vizelés,
- letargia, levertség,
- depresszió.

Azt nem lehet tudni, hogy mi a kiváltó oka a cukorbetegségnek, de egy dolog biztos: van összekötő kapocs a diabétesz és a túlsúly között. A kezelés biztosan tartalmazni fog jókora adag gyógyszermennyiséget, és persze injekciót is. 

5. Bőr allergia

A cicák épp úgy szenvedhetnek az allergiától, mint Te, bár az ő allergiájuk a bőrükön mutatkozik. Sokat vakarózik a macskád? Rágcsálja a bőrét, aminek következteképp még a szőre is hullik? Talán itt az ideje ellátogatni az állatorvoshoz.

A bőrallergia oka változó, az ételtől kezdve a bolhákon át, a pollenekig bármi okozhatja. A kezelés valószínűleg antibiotikumból, diétás étrendekből, és persze allergia vizsgálatból fog állni.

 

4. Bélgyulladás/ hasmenés

A hasmenés a bélgyulladás biztos jele. Nem számít, hogy nagy, vagy kicsi a macskád, a tünetei ugyanazok minden esetben, talán az erősségük mértéke másabb. A kiváltó ok lehet allergia, bakteriális fertőzés, férgek, vese betegségek. A tünetek közé tartozik a hasmenés és a hányás. 
Egy látogatás az állatorvoshoz csodákra képes. A kezelés valószínűleg hidratáló terápiából, enyhe diétából fog állni.

 

3. Vese elégtelenség

Ez egy elég komoly állapot, ami az idősebb macskákat érinti. Bár a mai napig nem értik az okét, friss kutatások a védőoltást és a hosszú távú százas tápos diétát javasolják. A fő tünet a túlzott szomjúság, vizelés. Előfordulhat, hogy a macskának folyik a nyála, és az ammónia szagú lehelet sem ritka. A vese transzplantáció sok esetben hasznos.

 

2. Heveny gyomorhurut (gastritis)

A gastritis nem más, mint a gyomor kisebb mértékű gyulladása szaknyelven. Lehet, hogy csak romlott ételt evett, de ha 1-2 napon belül nem mutat javulást, mindenféleképpen vidd el az állatorvoshoz.

A tünetek között szerepelhet a hányás, böfögés, és a szellentés. A kezelés ebben az esetben is a kiváltó októl függ. A megoldás skálája a folyadékból álló terápiától a gyógyszerekig terjedhet.

 

1. Autoimmun betegségek

Az autoimmun betegségek az első helyet érdemli, ugyanis nagyon gyorsan megbetegszik a cica, és egy élethosszon át tartó kezelést von maga után. Kezelés nélkül akár a betegség kialakulásától számított 72 órán belül bekövetkezhet a halál.

Vidd el az állatorvoshoz a cicádat amint a következő tüneteket észleled:
- almon kívüli vizelés,
- feszültség,
- véres vizelet,
- sír, miközben vizelni próbál,
- képtelen vizelni,
- nyalogatja a nemi szerveit,
- nem iszik és eszik,
- letargia.

Az esetek jelentős részében műtétet hajtanak végre az állaton, ám vannak helyzetek, amikor a gyógyszeres kezelés épp elég.

 

Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL