Tarts velünk, és mi felvértezünk a szükséges tudással ahhoz, hogy minél tovább életben tarthasd a cicádat, és elkerüld a bajt! Íme, a 10 leggyakoribb macska betegség, és azok diagnózisai:
A hyperthyroidizmus kialakulásának legfőbb oka a jóindulatú daganat a pajzsmirigyen, ami a mirigyet túl sok hormon kiválasztására késztteti.
Mikor vidd el a macskád az orvoshoz?
- ha túl sokat iszik, és pisil a macskád,
- ha agresszív és ideges magatartást tanúsít,
- ha néha hiperaktívnak látszik,
- hány, és/vagy túl sokat veszít a súlyából, addig, amíg többet eszik, mint eddig bármikor.
A kezelés a vizsgálat kimenetelétől függ. A kezelések a következők lehetnek:
- Gyógyszeres kezelés a túlműködő pajzsmirigyre,
- A mirigy műtéti úton történő eltávolítása,
- Radioaktív kezelés, amivel meg tudják semmisíteni a tumort és a beteg pajzsmirigy szövetet.
Ha a cicád tüsszög, szipog, köhög, folyik az orra, könnyezik a szeme, és úgy néz ki eldugult az orra, több mint valószínű, hogy felső légúti megbetegedéssel állunk szemben.
A macskákat veszélyeztető két fő vírus a:
- herpesz vírus,
- calici vírus.
Előfordulhat, hogy az állatorvos orr- és szemcseppet, és persze antibiotikumot ír fel neki.
A macskák fülfertőzésének számtalan oka lehet. Ezek közé tartozik a cukorbetegség, a bakteriális fertőzés, az allergia, és persze a gyógyszerekre való reakció.
Talán a legjobb ötlet az, ha a cicádat megnézeted egy orvossal, ha a következő tüneteket veszed észre rajta:
- fülömlés,
- fejremegés,
- duzzadt, büdös, érintésre rendkívül érzékeny fülek
Természetesen a betegséget kiváltó októl függ a kezelés módja. Vannak esetek, amikor rögtön operációra kerül a sor, de ha mégsem, akkor valószínűleg fülcsepp, fültisztító, fül- és szájon át bevehető gyógyszerek garmadával távozhatunk az állatorvostól.
A colitisz, más néven vastagbél gyulladás legnyilvánvalóbb jele a hasmenés, bár vannak esetek, amikor szellentésben nyilvánul meg, ebben az esetben viszont gyakran próbálja visszatartani, aminek következménye a székrekedés.
Úgy, mint az emberek, az állatok is szenvedhetnek cukorbetegségben. Többnyire az idősebb, túlsúlyos macskákat fenyegeti a diabétesz, aminek a tünetei a következők lehetnek:
- szomjúság,
- almon kívüli vizelés,
- letargia, levertség,
- depresszió.
Azt nem lehet tudni, hogy mi a kiváltó oka a cukorbetegségnek, de egy dolog biztos: van összekötő kapocs a diabétesz és a túlsúly között. A kezelés biztosan tartalmazni fog jókora adag gyógyszermennyiséget, és persze injekciót is.
A cicák épp úgy szenvedhetnek az allergiától, mint Te, bár az ő allergiájuk a bőrükön mutatkozik. Sokat vakarózik a macskád? Rágcsálja a bőrét, aminek következteképp még a szőre is hullik? Talán itt az ideje ellátogatni az állatorvoshoz.
A bőrallergia oka változó, az ételtől kezdve a bolhákon át, a pollenekig bármi okozhatja. A kezelés valószínűleg antibiotikumból, diétás étrendekből, és persze allergia vizsgálatból fog állni.
A hasmenés a bélgyulladás biztos jele. Nem számít, hogy nagy, vagy kicsi a macskád, a tünetei ugyanazok minden esetben, talán az erősségük mértéke másabb. A kiváltó ok lehet allergia, bakteriális fertőzés, férgek, vese betegségek. A tünetek közé tartozik a hasmenés és a hányás.
Egy látogatás az állatorvoshoz csodákra képes. A kezelés valószínűleg hidratáló terápiából, enyhe diétából fog állni.
Ez egy elég komoly állapot, ami az idősebb macskákat érinti. Bár a mai napig nem értik az okét, friss kutatások a védőoltást és a hosszú távú százas tápos diétát javasolják. A fő tünet a túlzott szomjúság, vizelés. Előfordulhat, hogy a macskának folyik a nyála, és az ammónia szagú lehelet sem ritka. A vese transzplantáció sok esetben hasznos.
A gastritis nem más, mint a gyomor kisebb mértékű gyulladása szaknyelven. Lehet, hogy csak romlott ételt evett, de ha 1-2 napon belül nem mutat javulást, mindenféleképpen vidd el az állatorvoshoz.
A tünetek között szerepelhet a hányás, böfögés, és a szellentés. A kezelés ebben az esetben is a kiváltó októl függ. A megoldás skálája a folyadékból álló terápiától a gyógyszerekig terjedhet.
Az autoimmun betegségek az első helyet érdemli, ugyanis nagyon gyorsan megbetegszik a cica, és egy élethosszon át tartó kezelést von maga után. Kezelés nélkül akár a betegség kialakulásától számított 72 órán belül bekövetkezhet a halál.
Vidd el az állatorvoshoz a cicádat amint a következő tüneteket észleled:
- almon kívüli vizelés,
- feszültség,
- véres vizelet,
- sír, miközben vizelni próbál,
- képtelen vizelni,
- nyalogatja a nemi szerveit,
- nem iszik és eszik,
- letargia.
Az esetek jelentős részében műtétet hajtanak végre az állaton, ám vannak helyzetek, amikor a gyógyszeres kezelés épp elég.
OLVASS TOVÁBB!
9 dolog, amit soha ne tegyél a kutyáddal!
Minden negyedik családnak van kutyája, összesen pedig 500 millióra becsülik az ebek számát a világon. Bár minden kultúrában máshogy ...
ÁLLATI CUKISÁGOK4 jel, hogy a macskád túl stresszes! - Vedd észre időben a jeleket!
A macskák olyan lények, akik nem igazán szeretik a változást, akár egy költözésről, akár új emberek megismeréséről van szó, vagy ...
ÁLLATI CUKISÁGOKÍgy válaszd ki a személyiségedhez és életstílusodhoz leginkább illő kutyafajtát - Izgalmas útmutató
Sokan a divatnak megfelelően választanak kutyát, márpedig a szakértők szerint kiemelten fontos, hogy ne az éppen aktuális trend határozz...
Vajon egy kisállat összetartja, vagy szétzúzza a kapcsolatot? - 6 tény, amivel nem árt tisztában lenned!
Ha megkérdezed őket, állatbarát ismerőseid közül mindenki azt fogja mondani, hogy kedvenceik egyfajta hatodik érzékkel bírnak, ha a gaz...
ÁLLATI CUKISÁGOK5 megható történet, mely teljesen megváltoztatja az állatokról való gondolkodásodat
Sokan úgy vélik, hogy az állatok nem éreznek, pedig igenis képesek érzelmeket kifejezni, amiket eddig csak az emberekről hittünk volna. B...
ÁLLATI CUKISÁGOKSzoktál beszélgetni a háziállataiddal? - Akkor intelligensebb vagy, mint hinnéd
Ha van háziállatod, akkor valószínűleg te is beszélsz hozzá, akárcsak az emberekkel. Jó éjt kívánsz neki, megkérdezed, nem szomjas-e...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK