Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
ÁLLATI CUKISÁGOK

Akvarisztika tippek kezdőknek – Így lesz könnyen fenntartható az akvárium

Szerző:
Szabó Anna
Az élénk színeket, a csendes mozgást és a megnyugtató látványt ma már az otthonunkban vagy az irodánkban is megtapasztalhatjuk egy megfelelően kialakított akváriumnak hála. Mindezek mellett – bár elsőre nem is gondolnánk — a kis bioszféra gondozása és fenntartása is rendkívül megnyugtató és kikapcsolást biztosító tevékenység lehet. Ez a cikk arra hivatott, hogy néhány hasznos tippet nyújtson a kezdők számára arról, hogyan alakíthatják ki és tehetik fenntarthatóvá az akváriumukat.

Számos okból érdemes megfontolni, hogy halakat tartsunk az otthonunkban. A halak elbűvölő mozgásának megfigyelése rendkívül nyugtató hatással lehet ránk, csökkenti a stresszt és segíti az ellazulást, segít kikapcsolódni és feltöltődni. A halakról és az akváriumról való gondoskodás emellett fejleszti a felelősségérzetet is, így akár kamaszok, nagyobb gyerekek számára is rendkívül hasznos hobbi lehet!

Kezdjük a tudatos kiépítéssel!

Az akvárium kiépítése előtt érdemes tudatosan eltervezni a tennivalókat. Válasszunk megfelelő méretű és típusú akváriumot a halak számára, hiszen innentől kezdve jó eséllyel évekig velünk lesznek a választott kedvencek. Alapul a mindig a halak méretét és igényeit vegyük, de ökölszabályként követendő, hogy ahány literes az akvárium, annyi centiméternyi hal fér bele. Ha ezt már kiválasztottuk, belekerülhet az ideális aljzat, ami függ az esztétikai preferenciáinktól, de attól is, hogy milyen növényeket tervezünk majd beültetni.

Ezután jöhet bele a víz, majd egy lámpa, ami fénnyel látja el az élőlényeket, ezek mellett pedig a szűrőrendszerről se feledkezzünk meg. A halakat és növényeket pedig úgy válogassuk össze, hogy egymást támogatva élhessenek egy közegben! Érdemes először a növényeket beültetni, várni néhány napot, ideálisan 1-2 hetet, mire beáll az bioszféra természetes körforgása, és csak ezután betelepíteni a halakat. Ha ezeket figyelembe vesszük, már van is egy jó alapunk – ám egy akváriumot biztosan hosszú távra tervezünk, így további részleteket is érdemes tudni.

4 tipp az akvárium fenntartásához

Ahhoz, hogy a halak és növények kellemes környezetben élhessenek, mi pedig sokáig gyönyörködhessünk bennük, az alábbi tanácsokat célszerű követni már az első napoktól.

Válasszuk meg jól a helyet!

Az, hogy hová tesszük az akváriumot, nagyban befolyásolja a halak és növények életminőségét és azt is, hogy nekünk mennyi problémánk lesz a rendszeres takarítás során. Először is, nem jó közvetlen napfényre helyezni, mert a túlzott fény és hő serkenti az algák növekedését, így sokkal gyakrabban kell majd takarítanunk. Inkább egy speciálisan ilyen célra gyártott mesterséges fényforrást szerezzünk be. Emellett az élőlények nyugalma érdekében egy csendesebb sarokban találjunk neki helyet, ahol nincs állandó járkálás.

Tartsuk tisztán a vizet!

Az akvárium fenntartásához használhatunk különféle víztisztító készülékeket, vízszűrőket. A fordított ozmózison alapuló rendszerek például hatékonyan távolítják el a vízből az ásványi anyagokat, a nehézfémeket, a toxikus anyagokat és más szennyeződéseket. A fordított ozmózis tehát egy víztisztítási eljárás, amely során a víz nyomás alatt halad át egy speciális membránon. Ez a membrán olyan kis pórusokkal rendelkezik, amelyek csak vízmolekulákat engednek át, míg a többi anyagot visszatartja. Ennek eredményeként a fordított ozmózisnak köszönhetően tiszta és egészséges víz kerül az akvárium falai közé, amely ideális a halak és a növények számára.

Mérjük a pH-t!

Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen az akvárium vizének pH-értéke. Ha szeretnénk ezt optimális szinten tartani, akkor egyrészt tudnunk kell, hogy az általunk összeválogatott élőlények mit kedvelnek. De általánosan elmondható, hogy a legtöbb tápanyag felvétele 6.0 és 6.8 pH-érték között történik, így ez a legideálisabb. Másrészt pedig célszerű beszerezni egy pH-mérő készletet, amit már bármelyik kisebb állatkereskedésben is találhatunk.

Ne etessük őket túl!

Változó, hogy az egyes halaknak mennyi táplálékra van szükségük, de szerencsére ezt hamar kikísérletezhetjük a sajátjaink esetében. 1-2 naponta célszerű etetni, és annyi táplálékot beszórni az akváriumba, amennyit körülbelül öt perc alatt elfogyasztanak a halaink. A felesleget, ami a kísérletezési időszakban marad, mihamarabb távolítsuk el a vízből, mert gondokat okozhat. A halak egyrészt túlehetik magukat, ami nem egészséges, emellett a víz ammóniaszintje is megnőhet a maradéktól, ami komoly betegségekhez vezethet.

 

Az akvárium fenntartása és gondozása szórakoztató és relaxációs tevékenység is lehet, különösen akkor, ha megfelelő figyelmet fordítunk az alapvető elvekre. A tudatos akváriumkiépítés és a megfelelő gyakorlatok kialakítása kulcsfontosságú az akvárium fenntarthatóságához. Ha követjük a fent megfogalmazott tippeket, könnyedén fenntarthatóvá és persze biztonságossá tehetjük az akváriumot, és élvezhetjük a lenyűgöző vízi világ varázsát!

kisállat akvarisztika akvárium
Szólj hozzá Te is!

OLVASS TOVÁBB!

SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL