Akit otthon már kis korában szoktattak az asztalhoz, minta kutyaként adja a pacsikat kezelés közben. Sajnos ugyanúgy el is ronthatjuk kedvencünk hozzáállását a dologhoz, ha nem elmarad a szoktatás és a rendszeres otthoni ápolás. Nagyon fontos, hogy már a kiskutya fajtájának kiválasztásakor vegyük ezt figyelembe, hiszen jó esetben 12-16 évig kell karban tartanunk kedvencünk bundáját. Aki nem kölyök, hanem fiatal, felnőtt állatot fogad örökbe, erre is kérjen tanácsot az előző gazditól, vagy a gondozótól.
Ahhoz hogy kedvencünket otthon is tudjuk ápolni, szükségünk lesz néhány apróságra, de természetesen, ha a kutyusunk rövidszőrű, akkor könnyebb a dolgunk. Egy egyszerű kutya kefével siettethetjük a vedlést, de kaphatóak még kereskedelmi forgalomban olyan „szőrkiszedők”, melyek ennél hatékonyabbak, ám vásárlás előtt kérdezzünk meg egy szakembert, mert a rossz szerszám tönkre teheti a szőrt, ami ezután nem fogja ellátni a funkcióját.
Nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy a szőrtakaró épsége nem első sorban esztétikai kérdés! A szőrzet védi a bőrt, illetve a külső extrém hőmérséklet elleni védelmet látja el elsősorban. Állapota hűen tükrözi a kutya egészségi állapotát, vigyázzunk hát rá!
Hosszú vagy félhosszú szőrű társaink ennél több odafigyelést igényelnek. Lehetőleg hetente, de akár gyakrabban is fésüljük át a bundájukat egy fémfésűvel. A könnyen csomósodó helyeken használjunk finomabb bontókefét, ezáltal a szőrük könnyen levegőzik, nem fülled be, és sok bajtól kímélhetjük meg. Ilyenek pl. a bőr gombás megbetegedései, hamarabb észrevesszük, ha élősködő telepedett meg rajta, vagy allergiás tüneteket mutat.
A szőrápolás nem teljes, ha nem fordítunk figyelmet a szemekre és a fülekre. Mindig legyen kéznél fültisztító és vatta - ezeket azonban csak szükség esetén használjuk, ne essünk túlzásokba velük. Valamint bórvízre is szükségünk lesz a szemkörnyék tisztítására. Hasznos lehet, ha van a készletünkben egy kullancskiszedő kanál, már csak babonából, hogy soha ne legyen szükség rá!
Kutyánk körmeit is szükséges lehet igazítani. Aki ezt nem tanulta meg állatorvosától, vagy a kutya kozmetikusától, ne kísérletezzen vele, bízza szakemberre a dolgot, ahogyan a bűzmirigy kinyomását is, hiszen ezek csak indokolt esetben szükségesek, és nagy rutint igényelnek.
Elérkeztünk egy sarkalatos kérdéshez! Egy rendszeresen átfésült, kikefélt bundájú kutyának rendszerint a szőre kosztól, portól mentes, a bőre egészséges - ez esetben nem indokolt a sűrű fürdetés. Amennyiben mégis szeretnénk kedvencünket a kádba tenni, válasszunk a korának, szőrének, esetleges speciális igényeinek megfelelő sampont. Kaphatóak ma már speciális, fehér kutyáknak fehérítő, tarkának színkiemelő, érzékeny bőrűnek sensitive samponok - és még sorolhatnám, mennyi féle speciális termék van forgalomban. Ezekhez természetesen vehetünk balzsamokat is, ha szükségét érezzük. Fontos, hogy ne dőljünk be a csalóka tavaszi napsütésnek, és alaposan szárítsuk meg kedvencünket, mielőtt kiengedjük a szabadba. A fürdetés kapcsán érdemes megjegyezni, hogy amennyiben a külső élősködők ellen spot-onnal védekezünk, azt mindig a fürdetés utáni napokban - ha már újra helyre állt a bőr külső védelme - cseppentsük le. Illetve tudnunk kell, hogy ha két kezelés közzé esik a fürdetés, az némiképp lerövidíti a spot-on ható idejét! Ezzel végére is értünk az otthoni ápolásnak, de koránt sincs vége a szőrtípusnak megfelelő ápolásnak.
Kutyánk szőrétől nem csak ollóval vagy nyírógéppel szabadulhatunk meg, hiszen sok fajta szőrápolásának alapja a trimmelés, amit kézzel, trimmelő késsel, gumiujjal, stb. végez el a kutya kozmetikus. Trimmelős kutyát ne nyírassunk le géppel! Lehet, hogy gyorsabb, de abban biztosak lehetünk, hogy gyorsan tönkre is megy tőle a szőrzet, és alatta a bőr sérülékenyebb, kiszolgáltatottabb lesz! Bízzuk ezt szakemberre, és otthon álljunk meg a fésülésnél.
A kozmetika egy kellemes program lehet kutyánk számára, ez csupán rajtunk múlik. Mindezeken túl persze nem árt tudni, hogy a kutyára is igaz a mondás: „Az vagy, amit megeszel!”. A szépen csillogó, egészséges szőr nem csak ápolás vagy genetika kérdése. A bunda ápolása már az etetésnél elkezdődik, a jó minőségű elegendő fehérjét, Omega 3 és 6 zsírsavakat tartalmazó, vitaminokban és ásványi anyagokban kiegyensúlyozott táplálék megmutatkozik a külsejükön is.
OLVASS TOVÁBB!
9 dolog, amit soha ne tegyél a kutyáddal!
Minden negyedik családnak van kutyája, összesen pedig 500 millióra becsülik az ebek számát a világon. Bár minden kultúrában máshogy ...
ÁLLATI CUKISÁGOK4 jel, hogy a macskád túl stresszes! - Vedd észre időben a jeleket!
A macskák olyan lények, akik nem igazán szeretik a változást, akár egy költözésről, akár új emberek megismeréséről van szó, vagy ...
ÁLLATI CUKISÁGOKÍgy válaszd ki a személyiségedhez és életstílusodhoz leginkább illő kutyafajtát - Izgalmas útmutató
Sokan a divatnak megfelelően választanak kutyát, márpedig a szakértők szerint kiemelten fontos, hogy ne az éppen aktuális trend határozz...
Vajon egy kisállat összetartja, vagy szétzúzza a kapcsolatot? - 6 tény, amivel nem árt tisztában lenned!
Ha megkérdezed őket, állatbarát ismerőseid közül mindenki azt fogja mondani, hogy kedvenceik egyfajta hatodik érzékkel bírnak, ha a gaz...
ÁLLATI CUKISÁGOK5 megható történet, mely teljesen megváltoztatja az állatokról való gondolkodásodat
Sokan úgy vélik, hogy az állatok nem éreznek, pedig igenis képesek érzelmeket kifejezni, amiket eddig csak az emberekről hittünk volna. B...
ÁLLATI CUKISÁGOKSzoktál beszélgetni a háziállataiddal? - Akkor intelligensebb vagy, mint hinnéd
Ha van háziállatod, akkor valószínűleg te is beszélsz hozzá, akárcsak az emberekkel. Jó éjt kívánsz neki, megkérdezed, nem szomjas-e...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK