Vannak agresszívebb fajták, akik erőteljesebben fejezik ki, hogy stresszesek, a félénkebb típusúaknál pedig sokszor mutatkozik leromlás a fizikai állapotukban. Olvasd el, honnan tudhatod, hogy a kutyád stresszel-e, és hogyan tudsz segíteni.
Folyamatos ásítás
Gyakran előfordul, hogy a kutyák ásítanak, különösen fáradtság esetén. Van azonban olyan típusú ásítás is, amely stressz esetén jelentkezik, főleg ha más viselkedési formákkal és jelekkel párosul, mint például a lefelé csapott fülek vagy visszahúzódó magatartás.
Elhúzódás
Számos típusa létezik. A kutya elhúzódhat az emberektől, de akár más kutyák elől is. Vannak módszerek, amelyekkel a kutyák kifejezhetik azt, hogy szoronganak, ilyen például a szemkontaktus kerülése és az elhúzódás. Fontos szem előtt tartani, hogy ha a kutya megpróbál elhúzódni, akkor egyértelműen agresszívabb is lehet, emiatt érdemes tiszteletben tartani az ilyen állapotot.
Száj- és orrnyalás
A kutyák egészen biztosan arra születtek, hogy mindig mindent megnyaljanak, ám gondolnád-e, hogy mindez lehet a stressz jele is? Ha a kutyád folyamatosan nyalja az orrát és a száját, amely mással is párosul, mint például elhúzódás, túlzott ugatás vagy tüsszögés, akkor bizony a kutya stresszes.
Lihegés
Gyakran előfordul, hogy a kutya liheg, amikor a hűvösbe ér, miután túl sokat futkározott vagy épp nagy a forróság. Ha azonban a kedvenced minden különösebb ok nélkül lihegni kezd, és más viselkedési formákkal is társul, akkor a kutya stresszes állapotban van. Légy óvatos, ha a kutya abbahagyja a lihegést és összezárja a száját. A fokozott stressz miatt ilyenkor akár haraphat is.
Hátracsapott fülek
Minden kutya különböző, hiszen rengeteg fajta van. Vannak lelógó vagy alacsonyan lévő fülek, netán hegyesen merednek felfelé. Ám a kutyák többsége hátrafelé csapja a füléit, amik lelapulnak stressz esetén. Mindez egyértelmű jele annak, hogy baj van.
Túlzott vedlés
Majdnem minden kutyafajta hajlamos vedleni. Ha azonban a kutya stresszes, akkor bizony a szokásosnál több szőrt hullajt el. Akkor is megfigyelhető az állatorvos rendelőjében, amikor a kutyát vizsgálják és a szőr a kezében marad, vagy a padlóra hull.
Túl sokat szimatol
Amikor a kutya nem figyel rád, és nem hajtja végre az utasításaid, emellett folyamatosan szaglászik, bizony az a helyzet, hogy a kedvenced stresszes. Általában minden helyzetben megfigyelhető mindez, akár a parkban, akár bármilyen más szituációban. Ilyenkor érdemes odafigyelned ezekre a jelekre.
Balesetek
Egyedül hagytad a kutyát a lakásban, hogy őrizze a házat, és mire hazaérsz, hatalmas rendetlenség van? Ez az egyik legbiztosabb jele annak, hogy a kutya stresszel. Egyes kutyafajták ugyanis nem bírják az egyedüllétet. Annak ellenére, hogy jó gazdi vagy, mindez még bekövetkezhet. Érdemes a kutyát elvinni kutyakiképzőhöz, aki segít abban, hogy a kutya az egyedüllétet jobban elviselje.
Állandó ugatás
A legtöbb kutya ugatással és vonyítással próbálja felhívni a figyelmet. Azonban, ha a kutya folyamatosan ugat, akár bent a lakásban, akár a szabadban kint, ez kétségkívül a szorongás jele. Ismerd meg a kutyád ugatását, és próbáld meg kideríteni a szorongás okát. Történhet ez akkor, amikor egyedül hagyod, vagy amikor idegenek érkeznek hozzád.
Betegség
Vannak olyan kutyák, akik fizikai tüneteket produkálnak stressz esetén. Hasmenés, hányás, étvágytalanság vagy bőrallergia mind-mind lehet a stressz jele. Az egyik legkomolyabb tünet együttes ez, ha a kutya szorong és stresszes, ha más egyéb oka nincs.
Hogyan segíthetsz a kutyádnak a stressz leküzdésében?
Most hogy már felismered, ha a kutya stresszes, az alábbi lépéseket érdemes megtenned, amelyek segítenek leküzdeni a stresszes állapotot:
• Ügyelj a rutinra: hasonlóan a gyermekekhez, a kutya számára is fontos a napi rutin kialakítása. Ilyen esetekben ugyanis kevésbé válik stresszessé.
• Kerüld a stresszes szituációkat: ismerd fel ezeket és kerüld, ha egy mód van minderre. A kutya ugyanis kényelmetlenül érzi magát, és nem szereti a zsúfolt helyeket.
• Rendszeres séta: a kutyáknak szükségük van megfelelő mennyiségű mozgásra, amely jelentősen enyhíti a stresszt. Győződj meg arról, hogy a kutya számára mindez szórakoztató és élvezetes.
• Mutasd ki a szereteted: sok módja van annak, hogy kifejezd a szereteted a kutya irányába. Igyekezz több időt együtt tölteni szőrös kis barátoddal, így a kutya sokkal kevésbé stresszel és jól érzi magát.
• Vezess be szabályokat: mindig győződj meg arról, hogy a kutyád betartja-e az összes utasításodat. Azok a kutyák, akik tudják, mit vársz el tőlük, sokkal kevésbé szenvednek stressztől.
OLVASS TOVÁBB!
9 dolog, amit soha ne tegyél a kutyáddal!
Minden negyedik családnak van kutyája, összesen pedig 500 millióra becsülik az ebek számát a világon. Bár minden kultúrában máshogy ...
ÁLLATI CUKISÁGOK4 jel, hogy a macskád túl stresszes! - Vedd észre időben a jeleket!
A macskák olyan lények, akik nem igazán szeretik a változást, akár egy költözésről, akár új emberek megismeréséről van szó, vagy ...
ÁLLATI CUKISÁGOKÍgy válaszd ki a személyiségedhez és életstílusodhoz leginkább illő kutyafajtát - Izgalmas útmutató
Sokan a divatnak megfelelően választanak kutyát, márpedig a szakértők szerint kiemelten fontos, hogy ne az éppen aktuális trend határozz...
Vajon egy kisállat összetartja, vagy szétzúzza a kapcsolatot? - 6 tény, amivel nem árt tisztában lenned!
Ha megkérdezed őket, állatbarát ismerőseid közül mindenki azt fogja mondani, hogy kedvenceik egyfajta hatodik érzékkel bírnak, ha a gaz...
ÁLLATI CUKISÁGOK5 megható történet, mely teljesen megváltoztatja az állatokról való gondolkodásodat
Sokan úgy vélik, hogy az állatok nem éreznek, pedig igenis képesek érzelmeket kifejezni, amiket eddig csak az emberekről hittünk volna. B...
ÁLLATI CUKISÁGOKSzoktál beszélgetni a háziállataiddal? - Akkor intelligensebb vagy, mint hinnéd
Ha van háziállatod, akkor valószínűleg te is beszélsz hozzá, akárcsak az emberekkel. Jó éjt kívánsz neki, megkérdezed, nem szomjas-e...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK