Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
FÉSZEK

Mi legyen a reggeli kávémmal?

Szerző:
Szabó Anna
Babát vársz, de továbbra is azt érzed, ki sem tudod nyitni a szemed a reggeli kávéd nélkül? Utánanéztünk, hogy tényleg kell-e ezzel próbálkoznod.
A kutatások szerint a kis mennyiségű koffein nem káros a terhesség során. De hogy mi a kis mennyiség, az ugye nem egyértelmű. A 80-as években az volt az elfogadott nézet, hogy aki babát vár, legjobb, ha teljesen elfelejti a koffeint. Ezt patkányokon végzett kísérletek támasztották alá, melyekben náluk magzati rendellenességek jelentkeztek.

De azóta számos hasonló tárgyú kísérletet végeztek, amelyek nem igazolták az összefüggést ezek között a problémák és a koffeinfogyasztás között. Ráadásul a rágcsáló és az emberek máshogy reagálnak a koffeinre, és különböző náluk a születési rendellenességek előfordulási gyakorisága is. Arról nem is beszélve, hogy ebben a kísérletben a patkányok olyan mennyiségű koffeint kaptak, amennyi egy 60 kg-os nőnél kb. 60 csészényi kávét jelentene.

A legújabb, több mint 5000 nő részvételével végzett kutatásban olyan anyákat vizsgáltak, akik az első trimeszterben végig fogyasztottak kávét. Sem magzati, sem születés utáni rendellenességgel való összefüggést nem találtak.

Az egyetlen összefüggés, amit még nem cáfoltak meg, az alacsony születési súllyal van kapcsolatban. Ezt olyan nőknél találták, akik legalább hét csésze kávét ittak meg naponta. Ez már magában is elég ritka. Arról nem beszélve, hogy a dohányzás sokkal nagyobb százalékban vezet kis születési súlyhoz!

Az extrém mennyiséget (3-10 csésze naponta) fogyasztók gyerekeinél a születés után felléphetnek kellemetlen tünetek: nyugtalanság, hányás, de általában ez is elmúlik egy hét alatt.

Tehát valóban: nem kell lemondanod a reggeli kávédról! Csak az a lényeg, hogy napi kettőnél többet semmiképpen ne igyál!
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL