Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
FÉSZEK

Mit-hogyan moss kisokos

Szerző:
Szabó Anna
A kezdő háziasszonyok, vagy azok akik egyedül vágnak bele az önálló életbe, gyakran elbizonytalanodnak mosáskor. Pedig nincs benne olyan nagy ördöngösség. Ezúttal azt tudhatod meg tőlünk, melyik ruhadarabot, milyen időközönként tisztítsd!

 

Melltartók

Kényesebb a melltartó, mint hinnéd. Hiszen a vállpánt része nagy igénybevételnek van kitéve, az anyaga pedig többnyire könnyen kifakul – így hamar veszít tartásából és állagából. Sokan szeretjük naponta váltani a melltartónkat, de hivatalosan elég három-négy felvétel után újat húzni és kimosni a régit. Nem érintkeznek közvetlenül az alkarral és a hónaljjal, ezért nem is piszkolódnak olyan gyorsan. Viszont így is ki kell szellőztetned: vagyis két felvétel között hagyj legalább 24 órás szünetet.

Persze kivétel ez alól, ha izzadós vagy – ami kánikula esetén egyáltalán nem meglepő – ilyenkor mosd ki kézzel, öblítős vízzel a melltartót. Ha gépben mosod, akkor válassz alacsony hőfokot, és szerezz be hozzáillő mosólabdát, hogy ne törjön meg a fehérnemű kosárrésze.

 

Farmer

Mint bizonyára észrevetted, a farmer sok mosás után veszít tartásából és színéből. Praktikusabb, ha kifordítva mosod, mert így tovább megőrzi a színét. Szigorúan kerüld a centrifugálást és más szárító programokat, ezzel az anyag roncsolását előzheted meg.

Ha csak nem piszkolod össze nagyon, egy jó minőségű farmert elég három alkalom után kimosni. Azonban a farmer anyagú leggingeket minden hordás után tisztítsd.

 

Szövetszoknya

Feltéve, hogy semmi megerőltető tevékenységet nem végzel a szoknyádban, és nincs rekkenő, poros és izzadságszagú hőség, elég három-négy alkalom után mosni. Vállfára vagy szoknyatartóra akasztva megszellőztetheted, így tartósabb lesz. Kivétel a selyem alapanyagú, mely könnyen elszíneződik, így minden alkalommal mosd ki.

Az A-vonalú szoknyákkal lehetsz engedékenyebb, mivel ezek nem érintkeznek olyan gyakran a bőröddel.

 

Topok, ruhák

A topok és ruhák esetében, talán nem is a mosás, hanem a vasalás a kényes kérdés. Ezt a ruhadarabot minden egyes felvétel után tisztítsd, viszont ellenőrizd le, milyen hőfokon és módszerrel teheted meg.

Ugyanez igaz a vasalásra, amit annyival egészítenék ki, hogy végezz rajta próbavasalást egy rejtett helyen.

A túl magas hőfokra állított vasaló ugyanis foltot hagyhat, sőt legrosszabb esetben (főleg műszálas ruháknál) megolvaszthatja, kiégetheti az anyagot. Alkalmi ruhák esetében inkább ne kísérletezz, hanem bízd tisztító cégre a feladatot, de ezt közvetlenül az esemény után tedd meg, ne hetekkel-hónapokkal utána, különben nem lesz az a tisztítómódszer, amivel tisztává lehetne varázsolni!

 

Pizsama, hálóing

Sok fiatal ragaszkodva a hagyományokhoz, vagy csak fázós hajlama miatt még mindig hódol a különböző hálóruháknak. Éjszaka mindenki leizzad, függetlenül attól, hogy reggel ennek észreveszi a tüneteit vagy sem, sőt percenként több ezer bőrsejt hámlik le rólunk, emberekről.

Ezért minden második, legfeljebb harmadik nap cseréld le alvó ruhádat. (Az ágyneműt pedig ajánlatos legalább hetente újrahúzni, miután friss levegőn kiszellőztetted a párnát, a takarót, a matracot.)

 

Fürdőruha

Mivel nem tudhatod, mi volt a vízben lubickolás közben, másrészt az egész végig érintkezett a bőröddel, éppúgy minden használat után mosd ki, épp mint a fehérneműt.

Viszont két trükköt érdemes betartani: az egyik a kézi finom mosószerrel történő mosás, a második pedig a szabad levegőn történő szárítás. Így sokkal tovább megtartja eredeti állagát.

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL