Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
FÉSZEK

Veszedelmes családi viszonyok

Szerző:
Szabó Anna
Kívülről minden másnak tűnik. Anya, apa, gyerekek, édes kutyust sétáltatva. Gyakran irigyeljük is őket. Pedig ki tudja, valójában milyen titkokat rejtenek a mosolygó arcok. Alkoholizmus, drogfüggőség, agresszív mentalitás… Te is belecsöppenhetsz egy rossz kapcsolatba.

Ne hidd, hogy csak a klasszikus értelemben vett agresszió (fizikai bántalmazás) tud ártalmas lenni. A passzív agresszió, a szándékos hátráltatás, a féltékenység, az érdektelenség mind-mind könnyen vezethet súlyos depressziós tünetek, szervi betegségek kialakulásához.

 

A fájdalmas párkapcsolatok legjellemzőbb okai:

 

Felsőbbrendűség

 

Sajnos a legtöbb esetben a felsőbbrendűségi érzés miatt alakul ki a partner iránti tiszteletlenség. Sok férfi érzi úgy, hogy pénzzel bármi megoldható. Ha egy férfi nagy vagyonra tesz szert, előfordulhat, hogy kialakul benne egyfajta felsőbbrendűségi érzés. Ha a nő keresete alulmarad a férfiének, gyakran megesik, hogy a férj cserébe elvárja a kiszolgálást, és előbb-utóbb cselédként tekint társára.

 

Kisebbrendűség érzése                                

Ennek az ellenkezője is igen gyakori. A férj jövedelme alacsonyabb, mint a feleségéé, emiatt a kisebbrendűségi érzés egyre növekszik, majd agresszióban csúcsosodik ki. Minél jobban teljesít az asszony, a férj annál féltékenyebb a nő sikerére. Igazságtalannak érzi a helyzetet, hiszen a klasszikus modell szerint neki kellene a domináns szerepet betölteni. Hiába érezheti kényelmesnek, ha nem ő a családfenntartó, tudat alatt folyamatosan ingerli ennek a ténye.
A pénz bizony nagyúr…

 

Kulturális különbségek

A szerelem vak. Sajnos. Sok elhamarkodott házasság születik. Vagy aluliskolázott párok körében, akik nincsenek tisztában a lehetőségeikkel, vagy hirtelen jött erőteljes szerelem, vonzódás, netán anyagi érdekből. Ha két ember nem ismeri egymást eléggé, túl nagy kompromisszummal vágnak bele a házasságba, a kulturális különbségek hamar felüthetik fejüket és szétzúzhatják a kapcsolatot, főleg a lángolás elmúltával.

 

Ki mit hozott otthonról?

 

Ha valakit gyermekkorában rendszeresen bántalmaztak, esetleg megerőszakoltak, igen ritka, hogy ne hatna ki felnőttkorára is.
A gyermekkorban elszenvedett sérelmek miatt könnyen kialakulhat a szexualitástól való rettegés, képtelenség intim kapcsolatok kialakításához, valamint nyitottsághoz és őszinteséghez. Ennek legfőbb oka, hogy az illető retteg attól, hogy hibát követ el, vagy olyan gondolatokat oszt meg társával, aki nem ért vele egyet.



A konfliktuskerülés életének legmeghatározóbb céljává is válhat.

  

Az elhanyagolt, magára hagyott gyerekek sorsa szintén megpecsételődhet. Akivel nem törődnek a szülei, ha egy szülővel sem tudja megbeszélni gondjait, örömeit, teljesen elveszítheti biztonságérzetét, ezáltal zárkózott, nehezen kezelhető, a társadalomba való beilleszkedésre alkalmatlan felnőtt válhat belőle.

 

Az elkényeztetett gyerekek jövője sem mindig biztató. Sajnos elég nagy hiba „mindent” megadni a gyereknek. Aki hozzászokik, hogy saját képességei igénybevétele nélkül is bármit megkap, önállótlan, céltalan, önző, és egoista emberré válhat. Ez a neveltetés is könnyen okozhat agressziót nem csak a felnőttekben, már akár gyermekkorban is!
Az az ember, aki mindent megkap az élettől, a továbbiakban is elvárja ezt a környezetétől.

 

A gyermekkor igen meghatározó az ember életében. – így szól a mondás: „Ha a fiadat tanítod, annak fiát is tanítod”

 

Tehát ha olyan emberek válnak élettársakká, akik között ilyen nagy a mentális szakadék, nagyon nehezen fogják tudni kezelni a kapcsolatot. Óriási tolerancia és kompromisszumkészség kell ahhoz, hogy egy társadalmilag, kulturálisan, vagy intellektuálisan egymással szemben álló két fél harmonikus kapcsolatban tudjon élni egymással.

 

Remek példaként említhetjük Corinne Hoffmann nagysikerű bestsellerét, az Afrikai szeretők című életrajzi regényét. Az igaz történetben Corinne, a sikeres svájci üzletasszony hátrahagyva korábbi életét, Kenyába költözik, hogy felkutassa, majd feleségül menjen egy igazi maszáj harcoshoz.
A „bozót” lakói ugyan befogadják Corinne-t, aki a kegyetlen életkörülmények ellenére űzön-vízen át is próbál megbirkózni a kulturális különbségekből adódó nehézségekkel, afrikai betegségekkel, hiszen mindenkinél jobban szereti férjét. Ám sajnos a szerelem nem tudja mindenen átsegíteni. Corinne és a harcos között teljesen elfajul a viszony. A maszáj férfi ugyanis olyan mértékű agresszív féltékenységgel kezdi gyötöri feleségét, hogy végül nem marad más kiút, mint a szökés. Így Corinne kisbabájukkal együtt titokban elhagyja Afrikát és hazaköltözik Svájba. Bár még ekkor is szereti férjét és annak családját, saját és gyermeke biztonsága érdekében meg kellett hoznia ezt a döntést.

 

Nagyon fontos az óvatosság, és az, hogy minél jobban ismerjük azt az embert, akivel összekötjük az életünket. Ha viszont az elővigyázatosság ellenére mégis felüti fejét a családon belüli erőszak, minél előbb forduljunk segítségért!


 

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL