Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
FOGYÓKÚRA

A testsúlymérés 5 legfontosabb szabálya

Szerző:
Szabó Anna
Ha éppen fogyókúrázol, ismerős lehet számodra, mennyire csábító és egyben taszító a mérlegre lépés gondolata. Van, hogy egy kiadósat edzettél, és másra sem vágysz, csak gyorsan leméredzkedni, hátha változott valami a kemény munka után. Van, hogy bűnözöl kicsit, és érzed is magadon az elnehezültséget, de tudod, ahhoz, hogy kordában tartsd magad, kell az alkalmankénti ellenőrzés.

 

És aztán nem azzal az eredménnyel szembesülsz, amit szerettél (vagy nem szerettél) volna látni. Hogy miért van ez? Mert a szervezetünkben felhalmozott vízraktár mennyisége változó, mert a cukor vízvisszatartó hatású, a víz pedig vízhajtó. Mert ettél előtte, mert nem ettél előtte, mert reggel van, vagy este. Testsúlyod változása sok mindentől függ, és nem árt, ha tisztában vagy azzal, hogyan is érdemes a súlyodat helyesen mérni.


1. Meztelen méredzkedés

Ahhoz, hogy a valódi számokat lásd a mérlegen, le kell vetned magadról minden extra súlyt jelentő ruhadarabot. Ha rajtunk marad a bugyi és melltartó, az sem baj persze, a lényeg, hogy igyekezzünk minden méredzkedés alkalmával hasonló körülmények között megejteni a mérést.


2. Rendszeres méredzkedés

Így igaz, a rendszeresség fontos, de nem mindegy, milyen gyakran tesszük. Felesleges minden nap reggel-este mérlegre állnunk, és a plusz grammokon rágnunk a körmünk, a mínuszok miatt pedig ujjongnunk. Mint azt fentebb is említettem, a súlyodat rengeteg külső-belső tényező befolyásolja, így érdemes a méredzkedést hetente egyszer, ugyanazon a napon, reggelente megejteni.


3. Méredzkedés ugyanazon a mérlegen

Mint minden használati tárgy, úgy a mérlegek között is lehetnek különbségek. Attól, hogy az egyik ezt mutatja, a másik ugyanabban az időben mutathat egy teljesen eltérő mértéket. Ezt elkerülendő igyekezzünk a saját mérlegünkhöz igazodni.


4. Jegyzetkészítés


Ha nem is papíron, de fejben mindenképpen érdemes jegyezni előző heti súlyunkat, így ha a következő mérlegelésnél több vagy kevesebb kiló vigyorog vissza ránk, az visszajelzést jelenthet számunkra, mit csinálunk jól, vagy rosszul. Ha én úgy döntök, hogy napi egy süti azért még belefér, és ezért cserébe egy hét múlva 2 kilóval többet mutat a mérlegem, rájöhetek, hogy az elméletem nem volt helytálló. Viszont, ha a mérleg ugyanannyit mutat, van rá esély, hogy igazam volt.


5. Ne bízzunk mindent a számokra


Ha az elsődleges célod, hogy formába hozd magad, nem pedig az, hogy egy ötössel kisebb számot mutasson a mérleg, érdemes azzal számolnod, hogy a sportos életmód és egészséges táplálkozás mellett is gyarapodhat a súlyod. És ez nem azt jelenti, hogy kudarcot vallottál, hanem azt, hogy az izmaid növekednek, és bár a hájréteg lassanként leolvad rólad, az izmodnak egyre nagyobb lesz a tömege, ezáltal a te súlyod is növekedni fog. Viszont, ha a tükörbe nézel, látni fogod, hogy minden sokkal feszesebb és szebb, mint azelőtt.


És ami biztosan elmondható a méredzkedésről: nem érdemes a számok rabságában élni, a legfontosabb, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Ha pedig mindenképp a mániánk a mérlegelés, akkor se vigyük feleslegesen túlzásba az ellenőrizgetést.

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL