Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
FOGYÓKÚRA

Tavasz... Tavasz... És vitathatatlanul itt a tavasz!

Szerző:
Szabó Anna
Lassan elérkezik a kalóriaszegény, de annál finomabb zöldségek és gyümölcsök ideje. Irány a piac, és tankold fel idényterményekkel a kamrát, válogass kedvedre, hiszen a zöldség-gyümölcs standok roskadozni fognak hamarosan a tavasz kincseitől.

 

Lássunk pár variációt a tavasz kínálta újdonságokra a diétás menüben


Kiskert tulajdonosok, piacra járók kalandra fel! Vegyük nagyító alá a hónapos retek, a spenót, a borsó és articsóka előnyös tulajdonságait és elkészítési módjait. A piac harsogó és vidám színfoltja, jó barátja a diétázóknak, hiszen számtalan saláta a barna kenyerekből készült szendvicsek kísérője. Aki nem tud egy hónapot várni erre a finomságra, az ablakában a bio boltokban kapható magocskákat csíráztathatja kis üvegben, így egész évben értékes tápanyagokkal láthatja el szervezetét.


Retek


A retek, legyen piros, fekete- esetleg sör- vagy jégcsapretek, egyben megegyezik: alacsony a kalóriatartalma, de kiemelkedően magas a benne található vas és kálium, valamint B3, C-vitamin és folsav. Számos emésztési problémát orvosolhatunk vele, de legjobb hatással az epeműködésre van. Fekete retek kivonattal a patikában is találkozhatunk. A retek kiváló kísérője számos ételnek, de kiváló alapja lehet egy jó salátának.


Retek saláta


1 nagy csokor apró szemű retek, vagy 30-40 dkg jégcsap retek,
2 db alma,
1/2 kígyó uborka,
Kapor,
Néhány kanál joghurt,
Diétás majonézből

A joghurtból, a majonézből – egy kis kaporral, sóval, fehérborssal néhány csepp citromlével ízesítve - öntetet készítünk, és az apróra vágott hozzávalókkal elkeverjük. Akár rozsos zsemlébe, pitába töltjük, esetleg frissensült csirkemellel tálaljuk, élvezetes ebédet, vagy vacsorát kapunk.

Kiskertek nagy jellegzetessége a spenót


A magyar konyha méltatlanul száműzte a sűrű, ragacsos főzelékek közzé, pedig frissen vagy párolva is ízletes. Nem mellesleg kiváló A-, E-, B6-, C- és K-vitaminforrás, és mindemellett gazdag folsavban, vasban, káliumban, kalciumban, foszforban, magnéziumban, jódban és fluorban. Gyakori fogyasztása jó hatással van a vérképzésre, de a tavaszi fáradtság le küzdésében is kiváló társ! Elkészítésekor lehetőleg ne főzzük péppé.


Gyors, meleg spenót saláta


2-3 főtt cékla gumó felcsíkozva,
Lila hagyma,
Tetszés szerint néhány marék friss, zsenge spenót,
Fenyőmag vagy dió.

A felszeletelt lilahagymát dobjuk kevés oliva olajra, sózzuk, borsozzuk és várjunk, míg cseppet elengedi magát. Ekkor dobjuk rá a felcsíkozott céklát, és ha átforrósodott, kísérje a zsenge spenót. Míg a spenót is kicsit összeesik, pirítsunk egy kevés diót vagy fenyőmagot. Az elkészült salátát szedjük tányérra, locsoljuk meg balzsam ecettel, és szórjuk meg a pirított magokkal, amit kiegészíthetünk egy kis lenmaggal is. Innentől már csak a kóstolás van hátra.


Aprócska zöld gyöngyök


A guruló zöldborsók sok fogyókúrázó étrendjéből hiányoznak, hiszen lássuk be, nem annyira kalóriaszegény, mint az eddig említett csemegék. Mégis érdemes becsempészni étrendünkbe, ami ugyan magas cukortartalma miatt ijesztő, de cserébe nagyon jól hasznosuló fehérje, A-, C-, E- és B vitamin komplex forrása! Magas rost tartalma tisztítja a beleket, hatóanyagai pedig kondicionálják az érrendszert. Fogyasztásával vas, kálium, foszfor, kalcium, magnézium, cink és mangán épül be szervezetünkbe. Csontozatunk és izomzatunk építésében játszik nagy szerepet. Bánjunk vele okosan a konyhában, a borsó remek salátaalap, mi rendszerint petrezselyemmel társítjuk, de érdemes az angol konyhában bevált borsó-mentapárosítást is kipróbálni!


Sajtos mentás borsósaláta


40 dkg friss vagy fagyasztott zöldborsó,
20 dkg Anikó-, sör- vagy feta sajt,
1 csokor friss menta.
Az öntethez:
olívaolaj,
½ tk dijoni mustár,
1 tk. tetszőleges ecet,
1 gerezd fokhagyma (préselve).

A megpárolt borsót az összevágott mentával, és az felkockázott sajttal összekeverjük, majd a tálalás előtt kicsivel lelocsoljuk az öntettel.
Ugyan nem hazai növény, de remek társ a kilók elleni harcban az articsóka
Miközben testünkből fogy a zsír, a zsírsejtekből az évek során lerakódott méreganyagok bejutnak a keringésbe. Az articsóka a máj legjobb barátja, segít a méregtelenítésben, és a benne található cinarin segíti a májsejtek méregtelenítő tevékenységét, és javítja a zsíremésztési folyamatot. C-, E-, B-vitamin és béta karotin található benne. Gazdag ásványi anyagokban, káliumban, kalciumban, vasban és magnéziumban. Cukorbetegek étrendjébe is érdemes beilleszteni, nemcsak májvédő hatása miatt, de a benne lévő inzulin miatt is, ami kedvezően hat a vércukorszintre.


Articsóka a konyhában


Ha még nem vagy gyakorlott articsóka-felhasználó, kövesd a profikat, és egyszerűsíts! Gyengén sós, citromos vízben főzd meg az articsóka fejeket, majd egy kis tálkában keverj össze tetszés szerinti olívaolajat sóval, borssal, citromlével és mustárral, majd mártogasd bele a langyosra hűlt szirmokat!

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL