Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
FOGYÓKÚRA

Tényleg létezik nekünk való edzésforma?

Szerző:
Szabó Anna
Azt már nagyjából kezdjük elfogadni, hogy tartós súlyvesztés, fitt forma, vagy épp „csak” kívül-belül egészséges test és lélek életünkbe épített rendszeres mozgás nélkül kizárt. Szakértőnk szerint azonban nagyon nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk, hiszen személyes adottságaink mondhatni predesztinálnak minket bizonyos mértékig arra, mi lesz nálunk hatásos.

 

E témában segítségül hívtuk szakértőként Csonka Enikőt, aki személyi edzőként, táplálkozási szakértőként, a Body Wakes egészség mentoraként ismert, nem mellesleg korábban fitness modell világkupát nyert, jelenleg pedig élete eddigi legszebb szakaszát éli férjével és 5 hónapos kislányával.


Enikő, mi alapján tudhatjuk, mi a számunkra legmegfelelőbb/leghatásosabb edzés?


Cs.E.: Mielőtt belefogunk bármilyen edzésformába, fontos edzővel végeztetnünk egy állapotfelmérést, melynek során feltérképezzük az antropometriai adatokat (testösszetétel, kerületi méretek), megnézzük a testarányokat, az egész vázrendszert. Továbbá, melyik izomcsoport mit bír, van-e olyan izom, mely esetleg nagyon elmaradott a többitől, és így nagyobb figyelmet igényel. Majd következik egy pontos célmeghatározás, elmondja a vendég, mit szeretne, majd az edző is, hogy ezt reálisan mennyi időráfordítással és milyen edzésformákkal lehet elérni. A számunkra leghatásosabb mozgást nagymértékben befolyásolja a hormonrendszeri beállítottságunk is. 4 fő domináns hormontermelő mirigyünk van, az agyalapi, a pajzsmirigy, a mellékvese és hölgyeknél a petefészek. Minden ember besorolható valamelyik típusba, és típusonként különböző az az edzésmódszer, amivel a leggyorsabban célt érhetünk, például a zsírégetés szempontjából. Típusonként eltérő, hogy egy edzés alatt mekkora hangsúlyt fektessünk az erősítő, súlyzós részekre, mennyit a kardió jellegű mozgásra, és az sem mindegy, milyen pulzusszámon végezzük az edzést. Hogy kinél melyik hormontermelő mirigy a domináns, egy anyagcseretípus mérés segítségével tudjuk meghatározni, és ezzel teljesen személyre tudjuk szabni az edzésprogramot, akár egy diétát. Mindemellett eredményességünkbe az étkezésünk 70%-ban beleszámít, így a rendszeres edzés mellett ebben is érdemes szakember segítségét kérni, ha tartós sikert szeretnénk elérni.


A sztárvilágban is nagyon sokan keresik a számukra legideálisabb mozgásformát, Geszler Dorottya pedig már meg is találta, aki jelenleg pilates oktatóként is működik. Tudható, hogy a mozgás mindig is lételeme volt a balett pedagógusként végzett, korábban műsorvezetőként folyamatosan képernyőn levő Dorottyának.


Aki képernyőn, vagy „csak” a médiában szerepel bármilyen módon, törekszik arra, hogy mindig legjobb formáját nyújtsa. Honnan tudtad, hogy a pilates a Te „utad”?


G.D.: Rögtön tudtam, amint megismerkedtem vele és kipróbáltam! Azonnal éreztem, hogy ez az én mozgásformám, hiszen a tartása hasonló a balettos tartáshoz, a mozdulatok kecsesek, áramlóak. (…)Több stílusú iskolában tanultam, Amerikában is képeztem magam, hogy minél szélesebb legyen a rálátásom erre a mozgásra. Az órám klasszikus pilates alapú, de keverednek benne a jógás és nyújtó elemek is. Az elmúlt években két alkalommal is elnyertem az „Év Presentere” díjat Body and Mind kategóriában, ami nagy büszkeséggel tölt el.


Miért ajánlanád épp ezt az edzést olvasóinknak?


G.D.: A pilates mindenkire jótékony hatással van korra és nemre való tekintet nélkül, hiszen kíméli az ízületeket, segít a gerincproblémákon, szép tartást és feszesebb izomtónust eredményez. (…) A gyakorlatok olyan változatosak, hogy nem lehet megunni. Már pár óra gyakorlás után érezhető a hatása, gyors sikerélményt ad. Az egyes gyakorlatokat különböző nehézségi szinteken végezhetjük, így a kezdők és haladók is elégedettek lehetnek az óra végén. (…)


Enikő, mennyi idő alatt indulhat el a pozitív változás valakinél? Biztassuk egy kicsit a kedves olvasókat!


Cs.E.: Ha valaki betartja a kapott útmutatásokat mind a táplálkozásban, mind az edzésben, akkor a pozitív változás akár 2-3 hét elteltével is jelentkezhet. Az edzésnek a látható fizikai jeleken kívül rengeteg élettani és pszichoszociális hatása is van. Például a szív- és vérkeringési rendszer megerősödik, vérnyomás szabályozó hatása van, javul a tüdőkapacitás és az immunrendszer, stressz levezető hatása van. Az egyik legpozitívabb tapasztalatom egy 50 éves női vendégemmel volt, aki már vérnyomás csökkentő gyógyszert is szedett. Elkezdtük a rendszeres edzéseket, betartotta az utasításaimat, és orvossal egyeztetve, szép lassan elhagyta a vérnyomás gyógyszert. Teste közben szépen átalakult és elérte az ideális testsúlyát. Szerencsére ez csak egy a sok pozitív példa közül.


A számunkra megfelelő mozgást és étrendet tehát nem kerülhetjük el, persze csak akkor, ha egészségesek szeretnénk maradni és élvezni életünket. Ehhez érdemes bővebb információkat szereznünk, itt megtehetjük >>


Mozgásra fel!

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL