Ásványvizeink a lehető legjobb választás szomjunk oltására, hisz a védett felszínalatti rétegekből származnak, ebből adódóan kivétel nélkül mind tiszta és szennyeződésmentes.
Összetételük (ásványi anyagtartalmuk) ismert és állandó. Legfontosabb oldott ásványi anyagok a Kalcium, Magnézium, Kálium és Nátrium. Ezek mindegyikére szüksége van a szervezetünknek a megfelelő működésének biztosítására.
A palackozás során az üzemeknek biztosítani kell, hogy a széndioxidot leszámítva más idegen anyag nem kerül bele, és mikrobiológiailag tiszta marad. Ennek érdekében a palackozást a víz forrásának helyén kell elvégezni.
A mai definíció szerint ásványvíznek nevezünk minden olyan ivóvizet, amely legalább 500mg/l oldott ásványi anyagot tartalmaz. Döntő többségük szénsavmentes, amit a palackozás során dúsítanak.
Érdekesség, hogy a régi meghatározás szerint 1000mg/l volt az ásványi anyag határérték, de mivel az Európai Unió területén fellelhető legtöbb ásványvíz nem esett bele ebbe a kategóriába (kivéve a magyarországi vizeket), ennek okán megváltoztatták az értéket.
Az ásványvizeket két szempont alapján csoportosíthatjuk. Egyrészt az oldott összes ásványi anyag tartalom alapján, tehát, hogy egy liter ásványvíz mennyi ásványi anyagot tartalmaz, illetve ásványi anyag összetételük alapján. A következőkben ezt szeretném részletezni.
I. Ásványvizeink csoportosításának legegyszerűbb módja, hogy mennyi oldott ásványi anyagot tartalmaznak. Ennek értelmében beszélhetünk olyan ásványvizekről, amelyek ásványi anyagokban:
– Nagyon szegény – <50mg/l
– Szegény – 50< x >500mg/l
– Átlagos – 500< x > 1500mg/l
– Gazdag – >1500mg/l
Mikor ásványvizet vásárolunk, maradjunk az átlagos tartománynál, az ennél magasabb ásványi anyagot tartalmazó vizek fogyasztása már csak ivókúra esetében, vagy orvosi felügyelet mellett ajánlottak fogyasztásra.
II. A másik csoportosítási mód az oldott ásványi anyag összetétel. Ennek alapján beszélhetünk:
– Földes-meszes ásványvizek: jelentős Kalcium, Magnézium és Hidrogén karbonát tartalmuk, ide tartozik például a Parádi, a Kékkúti és az összes Budapesten feltörő víz.
– Alkalikus ásványvizek: jelentős Kálium, Nátrium és Hidrogén karbonát tartalmuk, legismertebb képviselője a Salvus víz.
– Keserűvizek: erős hashajtó hatásuk miatt csak gyógyászati célra ajánlatosak, napi fogyasztásra semmiképp! Idesorolhatók a patikákban beszerezhető Hunyadi János és Ferenc József víz.
Érdemes megemlítenünk még négy további csoportot, de ezek szintén csak ivókúrára vagy fürdőzésre ajánlhatók, ezért csak említésképpen sorolnám fel őket az alábbiakban:
– magas vas tartalmú vasas vizek,
– jódtartalmú jódos vizek,
– kénes ásványvizek
– Radon tartalmú radioaktív vizek
Mint a legtöbb élelmiszernél az ásványvizek esetében is érdemes egy kis figyelmet fordítanunk a címkére. Ez azért is fontos, mert minden ásványvíz más-más mennyiségben tartalmazza a különféle ásványi anyagokat. Például az Apenta ásványvíznek elég magas a Nátrium tartalma, de Káliumot egyáltalán nem tartalmaz. Ezzel szemben a Theodora Kékkúti ásványvíznek megfelelő a Kálium és Kalcium tartalma is. Éppen ezért próbáljuk elkerülni, hogy leragadjunk egy bevált ásványvíznél. Helyette inkább törekedjünk a változatosságra! Váltogassuk a különböző ásványvizeket, legalább két-három fajta közül fogyasszunk minél gyakrabban.
OLVASS TOVÁBB!
Ezért előnyösek a TFL kartonok és futárdobozok a vendéglátásban
Nőként nem sokat foglalkozunk a kartondobozokkal, esetleg csak költözéskor, ám vendéglátóként nagyon fontos téma. Minden olyan lehető...
GASZTROSzuperfood a mindennapokban: miért és hogyan építsd be az étrendedbe?
A szuperfood kifejezés egyre gyakrabban hangzik el egészségügyi szakértőktől, életmódguruktól, a közösségi médiát böngészve is g...
GASZTRO4 Halloween-i recept, melynek még az elkészítése is hátborzongató - Imádni fogod!
Lassan nálunk is kezdenek népszerűek lenni a Halloween-bulik, amikor barátainkkal valami rémisztőnek öltözve szórakozunk, és próbálju...
Halloweeni muffinreceptek - Mindenmentes változatban is
A Halloweent egyre többen ünneplik már Magyarországon is. Jó alkalom egy kis szórakozásra, amikor a borúsabb időjárás esetleg lehangol...
GASZTROMár az ókorban is rágtuk, de a világháborúban is osztogatták: mi az?
A rágógumi több mint 2 ezer éves találmány, és ma is töretlenül népszerű. Lássuk, mik voltak a történetének legfontosabb állomás...
GASZTROEz a bank arany helyett parmezánsajtot fogad el fedezetként
Nem csalás, nem ámítás: itt valóban sajtot lehet letétbe helyezni....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK