Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
GASZTRO

Az előételekről

Szerző:
Szabó Anna
Előételeknek azokat a könnyebb ételfajtákat és étel-összeállításokat nevezzük, amelyeket általában leves előtt, vagy leves után, de a főételek előtt fogyasztanak. Megkülönböztetünk hideg és meleg előételeket.
Az előételek készülhetnek tojásból, halból, húsfélékből, belsőségekből, főzelék- és zöldségfélékből, tésztaneműekből.

Feladatuk az étvágygerjesztés, előkészítik a gyomrot az étrend következő fogásaira. Változatosabbá, színesebbé teszik az étkezést, ezenkívül emelik az ünnepi ebédek és vacsorák színvonalát.

Az étrend összeállításánál az előételeknek bizonyos szabályozó jellegük is van, mert például egy nehezebb húsétel előtt könnyebb, míg egy könnyebben emészthető, kevésbé gazdagon körített főétel előtt tartalmasabb előételt szoktunk adni. Összeválogatásuknál ezért mindig megfelelő gonddal járjunk el.




Az is indokolja az előételek fogyasztását, hogy általuk olyan értékes tápanyagokat juttatunk a szervezetbe, amelyeket az étrend egyéb fogásai talán csak kisebb mértékben, vagy egyáltalán nem tartalmaznak. Az előételek több fajtáját közbeeső ételként is adhatjuk, mint például a libamájból és vadhúsból készült pástétomokat.






Az előételek között nagyon kedveltek a hideg és meleg ízelítők

A vegyes ízelítők változatai szinte kimeríthetetlenek. Készítésüknél tág tere nyílik a találékonyságnak, és egyéni ízlésnek. Tálalásuknál ügyeljünk a szín, íz és jelleg változatosságára. Ne tegyünk például a tálra közvetlenül egymás mellé több hideg halfélét, vagy hideg töltött paradicsom mellé ne tálaljunk füstölt lazacot, mert mindkettő egyforma színű.

A hideg ízelítőket kissé bátrabban ízesítsük, fűszerezzük, mert ez is egyik módja az étvágy fokozásának. A vegyes ízelítők különböző majonézekből, kocsonyákból, pástétomokból, salátákból, halkonzervekből állhatnak. Ezenkívül használhatunk még hozzá különböző módon elkészített halikrát, rákot, heringsalátát, retket, sült paprikát, kelvirágot, gombát, articsókát, padlizsánt, hússalátát stb.


Halból igen sokféle előételt készíthetünk

Süthetjük őket akár egészben, akár gerinccsontjukról lefejtve: filézve. A főtt halat főzés után jól kihűtve, egészben, vagy felszeletelve tálaljuk.





A ropogósok

Az ún. ropogóst szárnyashúsból, tojásból, halból, vashúsból, sonkából, gombából, rákból készíthetjük.



Nagyon fontos az ízléses tálalás

Különösen a hideg előételekre vonatkozik ez, ahol megfelelő ügyességgel, képzelőerővel szinte remekművet lehet készíteni, mert ezek tálalása, díszítése a konyhaművészet egyik legmutatósabb és leghálásabb része.

A díszítéshez mindig ehető anyagokat használjunk. Lényeges, hogy ezek mindig harmóniában legyenek a hideg étel ízével, színével, és egész jellegével. A díszítéshez használhatunk kaviárt, füstölt lazacot, rákot, tojást, szarvasgombát, sárgarépát, zöldbabot, fejessalátát, tárkonyt, hónapos retket, piros- vagy zöldpaprikát, friss paradicsomot, aszpikot.


Teszteljük tudásunkat egy egyszerű előétel elkészítésével!


Jérce saláta

Hozzávalók:

1 kg jérce, vagy tyúk
30 dkg burgonya,
15 dkg alma,
1 fej saláta,
2 dkg só,
3 db tojás,
2,5 dl majonéz,
½ citrom,
csipet bors.

Elkészítés:

1. A szárnyast megfőzzük, a bőrét lehúzzuk, a melle húsát félretesszük. A comb húsát lefejtve vékony metéltre vágjuk. A megfőtt burgonyát, a lehámozott almát, a fejes salátát, a másfél keményre főzött tojást szintén metéltre vágjuk. Ízesítjük citromlével, sóval, borssal, és összekeverjük a fele majonézzel.

2. Üvegtálon tálaljuk, a megmaradt majonézzel bevonjuk, és a tetejére rakjuk a vékony szeletekre vágott mellhúst. Negyedekre vágott tojással, salátával díszítjük.


Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL