GASZTRO
Biztonságos-e a tapadásmentes edénybevonat?
Szerző:
Szabó Anna
Aki csak főz, odafigyel az élelmiszerek zsírtartalmára, hosszú évek óta támaszkodik a tapadásmentes bevonatú edények használatára.
Hiszen az első, itthon is ismert gyártója után „teflon”-nak nevezett edényekben nem kell zsiradék a főzéshez-sütéshez (vagy csak egy csöppnyi), és mosogatni is mennyivel egyszerűbb.
De most, és már nem először, vetődik fel a kérdés, vajon biztonságos-e a „teflon” bevonat?
A bevonat fölhordásakor egy bizonyos perfluorooctanoid savat (PFOA) használnak a gyártás során. 2006 elején Amerikában a Környezetvédelmi Hivatal felkérte a gyártókat, hogy 2015-ig legkésőbb szüntessék be ennek az anyagnak a fölhasználását, mert az valószínűsíthetően rákkeltő.
A PFOA-ról állatkísérletekben kimutatták, hogy okozhat rákot, alacsony születési súlyt és csökkent immunműködést – persze, ha hatalmas adagokban van jelen a környezetben. A szer 10 amerikai közül kilencnek a vérében kimutatható, az igaz, alacsony szinten, és sajnos, a legtöbb újszülött vérében is. És noha azt vitatják, milyen hatása is van a PFOA-nak kis mennyiségben az emberi szervezetre, érdekes módon, lehet, hogy van összefüggés közte és a magasabb koleszterin-szint között.
Hogy a vegyszer hogyan is kerül az emberi szervezetbe, az még nem tisztázott, és nem is egyértelmű, hogy ezért a teflonedényeket kellene okolnunk
Mind a gyártók, mind a Környezetvédelmi Hivatal véleménye egyezik abban, hogy a szabályosan használt edények miatt nem kell aggódnunk.
Ami a baj lehet, hogy egy bizonyos hőfok fölött (ez a hőfok jóval magasabb, mint amit az edény egy hétköznapi főzési folyamat során valamikor is elér) a tapadás gátló bevonat elkezd lebomlani, és mérgező gázokat bocsát ki. De hát bármilyen!!! felület mérgező gázokat bocsát ki extrém hőfokon! Ha egyszer valaha is elolvastuk a megvásárolt edény használati utasítását ott bizony szerepelt, hogy üresen, szárazon sose hagyjuk a tűzhelyen.
És meggondolandó, hogy olyan ételeket készítsünk bennük, amikhez extrémen magas hőfokú felület kellhet, mint például a kínai recept szerinti keverve-sütött ételek.
És ne aggódjunk fölöslegesen
A PFOA-t csak a gyártás során használják, és mire kész lesz a serpenyő, el is tűnik, a készáruban elméletben már nincs jelen. Nagyon rigorózus kísérletek ugyan nyomokban találtak ilyen vegyszert, de a ma gyártott márkás tapadás gátló bevonatú edények strapabíróbbak, mint valaha. Hát ne félj tőlük.
Ha szabályosan használod őket:
- Ne hagy soha őrizetlenül a lángon
- Ne engedd, hogy üresen fölforrósodjon (ez az egész felületére vonatkozik, gondold csak el, ha a hatalmas serpenyő közepén kuksol egy szeletke bélszín…)
- Ne használj fém-eszközöket
- Kézzel mosogasd őket, súrolás nélkül
- Ne rakd az edényeket egymásba, hogy ne sérüljön a bevonat
- Időnként nézd meg alaposan az edény belsejét, ha sérült, ha „buborékos” az a bevonat, fájó szívvel válj meg tőle.
Szólj hozzá Te is!