Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
GASZTRO

Gasztro kalandozások a világ körül 1. Magyarország

Szerző:
Szabó Anna
Magyarország számtalan kulináris lehetőséget rejt magában, amikor is az országot barangolva ismerkedhetünk meg hazánk maga kis gasztronómiai világával. A magyar gasztronómia a magyar kultúra egyik kiemelkedő eleme, változatos, kreatív ételféleségekkel, egyedi és karakteres íz világgal büszkélkedhet. Akkor kalandra fel és irány a magyar gasztro világ!

 

{KEPGALERIA}

 

Szilvásgombóc

Hozzávalók:

• 1 kg főzni való (lisztes) burgonya
• 1 csipet só
• 1/2 kg magvaváló szilva
• 30+100 g vaj/margarin
• 300-350 g finomliszt + a nyújtáshoz
• 100 g zsemlemorzsa
• 20-24 kockacukor
• 1 kk. őrölt fahéj
• fahéjas porcukor a szóráshoz

Elkészítés:

A burgonyát megmossuk, és enyhén sós vízben, héjában megfőzzük. A szilvát ugyancsak megmossuk, tiszta konyharuhába forgatva szárazra töröljük, a szemeket kettévágjuk és kimagozzuk.

A burgonyát leszűrjük, még melegen meghámozzuk, áttörjük, lazán szétterítjük, és hagyjuk langyosra hűlni. Hozzáadunk 30 g vajat/margarint, 1 csipet sót, aztán egyenletesen a tetejére szitáljuk a lisztet, és lágy, rugalmas tésztává gyúrjuk. Konyharuhával letakarjuk, és 10-15 percet pihentetjük, de nem többet, mert elnyúlósodik a tészta!

Nagyobb lábasban felteszünk forrni 5 liter vizet. Liszttel sűrűn-alaposan meghintett munkalapon 1/2 cm vastagra nyújtjuk a tésztát, és 24 db kb. 6x6 cm-es, szabályos négyzetre vágjuk. Mindegyikre 1 szem szilvát, annak szétnyitott közepére pedig 1 kockacukrot teszünk, és 1 csipet őrölt fahéjat szórunk. A csúcsokat felhajtjuk, közepükből kicsípjük a fölösleges tésztát, hogy ne legyen olyan vastag, két tenyerünk között gombóccá gömbölyítjük, liszttel megszórt konyharuhára sorakoztatjuk.

1 kk. sót adunk a forrásban lévő vízhez, majd óvatosan beletesszük-eresztjük a gombócok felét. Szűrőkanállal alájuk nyúlva óvatosan elválasztjuk őket az edény aljától (könnyen leragadnak és kiszakadhatnak), majd miután a víz színére emelkedtek, gyöngyöző forralással további 3-5 percig főzzük.

Közben szárazon aranybarnára pirítjuk a zsemlemorzsát, belekeverjük-olvasztjuk a maradék 100 g vajat/margarint, felét mélyebb tálba szedjük. Szitakanállal kiemeljük a gombócokat a vízből, jól lecsepegtetjük, a tálba szedett zsemlemorzsára tesszük, és lefedjük. 2-3 perc múlva a fedőt az edény tetejére szorítjuk, és laza, dobáló-köröző mozdulattal összerázzuk (ennyi idő alatt egy kissé „megköt” a tészta, így a gombócok formásak maradnak, és nem is szakadnak ki egykönnyen!).

A fenti módon kifőzzük a második adag gombócot is, és abba a lábasba szedjük, amelyben a zsemlemorzsát pirítottuk. 2-3 perc múlva ezt is összerázzuk és a többi gombóchoz adjuk. Megszórjuk fahéjas porcukorral, és azonnal tálaljuk, mert frissen az igazi!

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL