Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
GASZTRO

Már az ókorban is rágtuk, de a világháborúban is osztogatták: mi az?

Szerző:
Galambos Dániel
A rágógumi több mint 2 ezer éves találmány, és ma is töretlenül népszerű. Lássuk, mik voltak a történetének legfontosabb állomásai!

Mexikói gyökerek

A maják már 2 ezer évvel ezelőtt is egy „chicle” nevű gumiszerű anyagot rágtak, amelyet a Mexikóban található pépes almafából nyertek ki. Ez az anyag segített csökkenteni az étvágyat és friss leheletet biztosított. Az aztékok szintén ismerték a rágógumit, és nyelvükön, a Nahuatl nyelven a „chicle” szó „ragacsos pasztát” jelentett. Érdekes, hogy a spanyol nyelvben a „chicle” szó ma is rágógumit jelent.

Az Egyesült Államokból indul a modern rágógumi

Bár a rágógumi különböző formái máshol is ismertek voltak, a modern rágógumi az Egyesült Államokban fejlődött ki. A 19. század közepén John Curtis „lucfenyő rágógumit” készített, amit az őslakos kanadaiaktól vett ötlet alapján alkotott meg, akik régóta rágták a növényi gyantát. Curtis megalapította a világ első rágógyárát Portlandben, de a rágógumi íze savanyú volt, és az állaga törékeny. Az áttörést Thomas Adams hozta el 1869-ben, aki eredetileg gumiabroncsokhoz akarta felhasználni a „chicle”-t, ám kudarcot vallott. Végül frusztrációjában elkezdte rágni a „chicle”-t, és rájött, hogy cukorral keverve tökéletes rágógumi készíthető belőle, ami hamar bestseller lett.

A rágógumi marketingje

A 19. század végére az amerikai marketingipar felkapta a rágógumit, és új ízeket vezettek be, mint például az édesgyökér vagy a tuttifrutti. Az első rágógumi automaták New York-i metróállomásokon jelentek meg. A 20. század elején William Wrigley Jr., egykori szappankereskedő, forradalmasította a piacot gyümölcsös és mentolos ízű rágógumikkal. Óriásplakátokon népszerűsítette termékeit. Szlogenei szerint a rágógumi oltja a szomjat, segíti az emésztést és növeli a koncentrációt.

A buborékrágógumi forradalma

1928-ban Walter Diemer, egy amerikai könyvelő feltalált egy új rágógumikeveréket, ami hatalmas buborékok fújását tette lehetővé. A találmány óriási sikert aratott, és új korszakot nyitott a rágózás világában. A második világháború alatt az amerikai csapatok a világ különböző részein, például a Csendes-óceánon, Ázsiában és Észak-Afrikában harcoltak, és ezzel a rágógumi is elterjedt a világban. Az amerikai katonák élelmiszeradagjának szerves részévé vált, segítve őket abban, hogy megnyugtassák az idegeiket. Több mint 150 milliárd rágógumicsíkot osztottak szét a katonák között.

A híres normandiai partraszállás, 1944. június 6-án, még Európába is elhozta a rágógumit, és a katonák révén szinte mindenhol elérhetővé vált. A rágógumi ma is népszerű, és számos formában és ízben elérhető világszerte.

rágógumi
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL