A régi jó Halászlé nem maradhat ki az ünnepi menüből
Halászlé
Hozzávalók:
- 4 kg friss ponty és belsőség
- 400 g tisztított vöröshagyma
- 2 db csemege húsos zöldpaprika
- 1 db csemege paradicsom
- 1 db cseresznyepaprika
- só
- kalocsai rózsapaprika
- paradicsompüré
A pontyot pikkelyétől megtisztítjuk, kibelezzük, a haltejet és az ikrát félretesszük. A hal fejét, farkát levágjuk, a halfejből a keserű fogat eltávolítjuk. A ponty törzséről éles késsel a halhúst leszedjük, majd beirdaljuk (vagdaljuk úgy, hogy a szálkákat átvágjuk).
A filézett halhúst egyenlő, nagyobb kockákra vágjuk, sózzuk, késhegynyi paradicsompürével lazán összekeverjük, kevés kalocsai rózsapaprikával megszórjuk, és a hűtőbe tesszük. A halfejet, farokrészt, és a gerinccsontot egy lábasba tesszük, szeletelt vöröshagymát teszünk rá, karikákra vágott csemege zöldpaprikát és paradicsomot, valamint ízlé szerint cseresznyepaprikát. Felengedjük vízzel, és nyílt lángon elkezdjük főzni. Amikor elkezd forrni (forrás előtt), rátesszük a kalocsai rózsapaprikát, sózzuk, és erős tűzön lobogó forrással 15-20 percig főzzük. Főzés után a hallevet leszűrjük (a halcsontot nem törjük át).
Az előkészített, kockákra vágott halfilét, halikrát, és -tejet a már megfőtt hallébe helyezzük, 15-20 percig nyílt lángon puhára főzzük. (Halászlevet készíthetünk vegyes halból is, pl. harcsa, csuka, törpeharcsa, sőt használhatunk hozzá keszeget is).
A halászléhez Mohácson kifőtt széles metéltet adnak betétként.
Szalonnával, májjal tűzdelt pulyka
Hozzávalók:
- 5000 g bontott pulyka
- 400 g kolozsvári szalonna
- 300 g csirkemáj
- 3 dl Egri bikavér
- 2 dl húsleves
- 150 g zsír
- só
- 5 g majoránna
- 50 g liszt
- paradicsompüré
A megtisztított pulyka combinait kihúzzuk, a pulykát megmossuk, formázzuk. A mellehúsát és a combjait füstölt szalonnával és májjal megtűzdeljük (spékeljük). Kívül-belül sózzuk, a hasüreget majoránnával fűszerezzük, sütőtepsibe helyezzük. Langyos zsírral meglocsoljuk, sütőben saját zsírjával gyakran locsolgatva piros ropogósra sütjük. Ha szükséges, levét kevés vízzel pótoljuk.
Amikor megsült a pulyka, 15-20 percig pihentetjük a sütőben, hogy szeleteléskor nehogy szétessen.
Pecsenyelé készítése: A pulyka kisült zsírjában zsemleszínűre pirítjuk a lisztet, majd a tűzről lehúzva 2 teáskanálnyi paradicsompürét adunk hozzá. Jól elkeverjük, alacsony lángon pirítjuk rövid ideig, majd hozzáöntjük a húslevest, majd a vörösbort.
Köret: Sült burgonya, Párolt káposzta, Tejfölös uborkasaláta
Párolt káposzta
Hozzávalók:
- 2500 g fejes lila káposzta
- 100 g vöröshagyma
- 80 g kristálycukor
- 50 g só
- 58 g őrölt kömény
- 100 ml étolaj
- 100 ml ecet (10%-os)
A fejes káposztát előkészítjük, legyaluljuk. Étolajban cukrot karamellizálunk, hozzáadjuk a szeletekre vágott vöröshagymát, majd belekeverjük a káposztát és megsózzuk. Őrölt köménnyel fűszerezzük, fedővel letakarva gyakori kevergetés mellett pároljuk. Amikor a káposzta már kezd puhulni, hozzáadjuk az ecetet és készre pároljuk. Ugyan ilyen technológiával készíthetjük a párolt káposztát pezsgővel és fehérborral is.
Fogyaszthatunk mellé tejfölös uborkasalátát is
Tejfölös uborkasaláta
Hozzávalók:
- 1800 g uborka
- só
- 900 ml salátaecet
- őrölt fehér bors
- fokhagyma
- pirospaprika
- ízlés szerint tejföl (ki mennyire szereti tejfölösen)
A megmosott, meghámozott kígyóuborka végeit levágjuk, megkóstoljuk, a keserű részt levágjuk az uborka végéről. Vékony szeletekre gyaluljuk, besózzuk, és állni hagyjuk. A levet eresztett uborkát kicsavarjuk, és enyhén sós vagy sótlan salátalébe (salátalé: víz, só, cukor, ecet, zúzott fokhagyma) tesszük, amely kellőképpen ellepi. Jól lehűtve, simára kevert tejföllel, őrölt pirospaprikával megszórva tálaljuk. Díszítésként finomra vágott kaporral szórjuk meg.
Édességet az ünnepi asztalra
Püspökkenyér
Érdekesség: És, hogy honnan kapta elnevezését? Régen a Télapó tiszteletére készült a Püspökkenyér. Lappföldön és Hollandiában az ablakba tették a Püspökkenyeret, agy várták a Télapót.
Hozzávalók:
- 350 g liszt
- 150 g vaj
- 10 g sütőpor
- 100 g porcukor
- 3 db tojás
- 50 g cukrozott narancshéj
- 50 g mazsola
- 50 g dió
- 50 g csokoládé
- Az őzgerinc forma kikenéséhez: vaj, liszt
- A díszítéshez: piros, koktélcseresznye, csokoládélapocskák, porcukor
A narancshéjat, a diót, a csokoládét apróra vágjuk, mazsolával, liszttel, sütőporral elkeverjük.
A vajat, a cukor 1/3-ával és a tojássárgákkal habosra keverjük. A tojásfehérjéből a cukor 2/3-ával kemény habot verünk.
A habot a tojássárgás cukros masszához adjuk, miközben a lisztes gyümölcsvagdalékot is a masszába keverjük. Kivajazott-lisztezett őzgerinc formába öntjük a tésztát. 160 fokos sütőben 40-45 percig sütjük. Hurkapálcával vagy hústűvel nézhetjük meg, hogy a tésztát meddig kell még sütni. Ha a pálcikát óvatosan beleszúrjuk a tésztába, és a pálcika száraz marad, akkor jó a süteményünk. Hagyjuk hűlni a süteményt, csak aztán borítsuk ki a formából.
OLVASS TOVÁBB!
Hogyan főzzünk tökéletes "al dente" tésztát éttermi minőségben?
Az olasz tésztafőzés igazi művészet, amely az egyszerű alapanyagokból képes utánozhatatlan fogásokat alkotni, melynek egyik alappillér...
GASZTROSzuperfood a mindennapokban: miért és hogyan építsd be az étrendedbe?
A szuperfood kifejezés egyre gyakrabban hangzik el egészségügyi szakértőktől, életmódguruktól, a közösségi médiát böngészve is g...
GASZTRO4 Halloween-i recept, melynek még az elkészítése is hátborzongató - Imádni fogod!
Lassan nálunk is kezdenek népszerűek lenni a Halloween-bulik, amikor barátainkkal valami rémisztőnek öltözve szórakozunk, és próbálju...
Halloweeni muffinreceptek - Mindenmentes változatban is
A Halloweent egyre többen ünneplik már Magyarországon is. Jó alkalom egy kis szórakozásra, amikor a borúsabb időjárás esetleg lehangol...
GASZTROMár az ókorban is rágtuk, de a világháborúban is osztogatták: mi az?
A rágógumi több mint 2 ezer éves találmány, és ma is töretlenül népszerű. Lássuk, mik voltak a történetének legfontosabb állomás...
GASZTROEz a bank arany helyett parmezánsajtot fogad el fedezetként
Nem csalás, nem ámítás: itt valóban sajtot lehet letétbe helyezni....
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK