Béres Alexandra a szintén várandós Jaksity Katával beszélgetett a terhesség alatti odafigyelésről és az anyai örömökről.
Panna nagyon édes volt, örültem annak, ahogy reagált, borzasztóan örül, azóta minden nap simogatja, puszilgatja a hasam, énekel neki. Alig bírja kivárni, hogy megszülessen a kistestvér, akiről most már tudjuk, hogy kislány lesz. Arról beszélgettünk, hogy mindenben segíteni fog és kérte, hogy a „babagondozást” tanítsam meg neki, hogy el tudja látni a kistestvérét.
A legfontosabb ebben az időszakban a természethez való visszatérés. Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, emellett vadat, halat, magvakat, tehát mindent, ami a természetben megtalálható. Nekem ebben az időszakban nagyon jót tesznek a könnyű tejtermékek, mint a túró, a natúr joghurt és a könnyű sajt. Ezek egyrészt jót tesznek a gyomornak és jó kalciumforrást jelentenek a baba számára. Igyekezzünk mindent mértékkel fogyasztani, hiszen ott a baba, így kevesebb hely jut egyszerre az ételnek, inkább többször, 3 óránként kell kevesebbet enni. Olyannyira, hogy most nem él az a szabály, hogy nem lehet 6 óra után enni, mert igenis szükség van rá. Vacsora után is érdemes egy utóvacsorát tartani, egy-két könnyű falatot beiktatni, hogy ne legyen túl nagy a vércukorszint ingadozás. Nagyon fontos, hogy a vércukorszintet egy konstans szinten tartsuk, he ha erre végig oda tudunk figyelni, akkor nem lehet gond.
Úgy gondolom, hogy várandósság alatt is nagyon fontos a mozgásteli életmód. Természetesen van egy-két gyakorlat, amit nem lehet elvégezni, erről szívesen mesélek az előadásra látogatóknak, hogy melyek ezek és mire kell pontosan figyelni. Ha valakit érdekel, jöjjön el a Richter a Nőkért sátorba a beszélgetésre, ahol Katával szívesen megosztjuk tapasztalatainkat az érdeklődőkkel.
Ha három, négy hónapunk van a nyaralásig, javaslom a rostdús táplálkozást, de kerüljük az egyszerű szénhidrátokat: a kenyeret, a krumplit, és a cukros üdítőket, és egy héten négyszer szánjunk időt a sportolásra. Ha hamar szeretnénk formába kerülni, az interval edzést javaslom, ami azt jelenti, hogy nagyon lassan, szinte sétálás, vagy eggyel gyorsabban kocogjunk 10 percet, majd végezzünk el 3 gyakorlatot: guggolás, fekvőtámasz, felülés, 20-20-20-at és utána kocogjunk tovább. Ezt végezzük el háromszor, akkor szép formásak, tónusosak lesznek az izmaink és jobban fogjuk érezni magunkat a strandon.
Egy nő életében a terhesség, egy csodálatos időszak. Persze, az első pár hónapban lehetnek rosszulléteink, de ezt követően, ugyanúgy tudunk foglalkozni a hétköznapi dolgainkkal A babavárás alatti hónapokat is aktívan kell, hogy eltöltsük. Mindenkit arra bíztatnék, hogy a mozgást ezalatt az időszak alatt se hanyagolja el. A heti 3-4 alkalommal végzett edzés jót tesz a mamának és ez természetesen hatással van a baba állapotára is. Ez az időszak nem a mamáról, hanem a kisbabáról kell, hogy szóljon. .
Táplálkozás terén a napi három-négy liter vízfogyasztás az egyik legfontosabb, amire oda kell figyelnünk. Ez a mennyiség elősegíti a bőr rugalmasságának megőrzését. Ha iszunk kávét, még legalább két pohár vizet igyunk mellé, a tea esetében is ügyelnünk kell erre. A magas vízfogyasztás már abban is segít, hogy előkészítsük a szervezetünket a szoptatásra. Sokan tévesen azt gondolják, hogy picit többet kell enniük, hogy elegendő mennyiségű tejük legyen, azonban nem az étel, hanem a folyadék a lényeg. Nagyon sok vizet kell fogyasztani, sosem felejtem el, hogy mikor Panna megszületett, hat liter vizet kellett innom, hogy minden rendben legyen.
A megfelelő folyadék mennyiség mellett nagyon fontos szerepe van az aktív rostok bevitelének is, ugyanis a kismamáknál jelentősen lecsökken az anyagcsere. Így ügyelni kell a napi szintű nyers zöldség- és gyümölcsfogyasztásra. Aki most várandós, mint én, az nagyon szerencsés helyzetben van, ugyanis egész nyáron finomabbnál finomabb friss gyümölcsök és zöldségek közül választhat. A kívánósság hullámára nem érdemes felülnünk, mert az ember, amikor nem terhes, akkor is megkíván mindenféle finom falatot. A lényeg, hogy az étkezésünk nagy részét tegyék ki a friss gyümölcsök, zöldségek, és lehetőleg, friss élelmiszereket fogyasszunk. Erre különösen nyáron figyeljünk oda! Olyan ételeket fogyasszunk, amikről tudjuk, honnan származnak, beleértve a húsokat és a sajtokat is. A tojásokat mindig alaposan főzzük meg, kerüljük az önteteket, szószokat, olyat együnk, amiről tudjuk, hogy egészen biztosan friss alapanyagból készült. A nyári nagy sláger, a fagyi esetében is inkább a cukormenteset ajánlom, mert terhesség során kimondottan ügyelni kell a bevitt cukor mennyiségére.
Az első három hónapban az orvosok általában nem ajánlják a mozgást, de ha nincsen semmilyen problémánk, és jól esne a mozgás, visszafogottan bár, de ekkor is mozoghatunk! Aki eddig nem sportolt, ne most kezdje el, de az a kismama, aki aktív életet élt eddig is, visszafogottan, de folytathatja a mozgást. Ne végezzünk azonban olyan gyakorlatokat, ami nehezíti a folyamatos, szabályos lélegzetvételt, hiszen ekkor a kisbabának is kevesebb oxigénhez jut. Kerüljük a hirtelen irányváltoztatással járó sportokat, mert könnyen megszédülhetünk.
Főleg a terhesség első három hónapjában figyeljünk arra, hogy kerüljük az ütődéssel, rázkódással járó mozgást! Olyan cardió mozgást végezzünk, ami közben nem nagyon rázkódunk, és amiben a pocak nem gátol minket! A legjobb a séta, de jó alternatíva a taposó gép, az elliptikus futógép és a kerékpár,ez utóbbi mindaddig, amíg a térdünk nem éri el a pocakunkat.. A futást ne erőltessük, tempós gyaloglással is ki tudjuk váltani, és ez keveseb rázkódással jár.
Hogyha torna közben kényelmetlennek érzünk egy testhelyzetet, akkor próbáljunk azon változtatni! Négy-öt hónap után már nem jó a hasonfekvésben végzett gyakorlatokat ismételni, illetve félidőtől a háton fekvésben végzett gyakorlatok sem javallottak, mert a baba súlya nyomhatja az édesanya belső szerveit, ereit.
Óvatosan lehet hasizomgyakorlatokat is végezni, főként a ferde hasizomgyakorlatok tesznek jót, de figyeljünk arra, hogy ne préseljük a levegőt. Ez főként az utolsó hónapokban lesz nagyon fontos nehogy véletlenül ez indítsa be a szülést.
Kiemelt figyelmet fordítsunk a hátizmokra, hiszen a terhesség alatt a gerinc statikája megváltozik, gyakran fáj a kismamák dereka, háta. Erősítsük és nyújtsuk tehát hátunkat, ebben segítségünkre lehet egy kismamatorna, vagy kismamajóga tanfolyam is! Ha szeretünk úszni, ez is remek lehetőség a mozgásra. A vízben sokkal könnyebbnek fogjuk érezni magunkat, és kellemesen ellazulhatunk.
Ha azt érezzük, hogy a hasunk bekeményedik, akkor vegyünk vissza terhelésből, vagy hagyjuk abba gyakorlatsort!
Ez a néhány hónap nem az édesanyjáról, hanem a babáról szól. Fontos azonban, hogy a mama edzett legyen, hiszen élete talán egyik legnehezebb, legfárasztóbb napjára készül, amikor életet ad egy kisbabának.
OLVASS TOVÁBB!
JUKKI – baba játékok, amelyek fejlesztik és szórakoztatják a kicsiket
A babák számára az első hónapok és évek életük legfontosabb időszaka, hiszen ekkor fejlődik legintenzívebben az érzékelésük, mozg...
GYERMEK"A szülőknek nem szabad mindent személyeskedésnek venni"
Sok szülő fél a pubertáskortól. Egy szakértő elmagyarázza, a szülők és és a tinédzserek hogyan vészelhetik át ezt az időszakot....
GYERMEK7 jel, ami arra utal, hogy csemetéd emlékszik az előző életére
Úgy tartják, hogy a gyerekek kb. 3-4 éves korukig képesek emlékezni korábbi inkarnációikra, és ha jobban odafigyelünk, kaphatunk tőlü...
8 szülői magatartás, mely megakadályozza a gyermeket abban, hogy sikeres legyen
A szülők keményen dolgoznak azért, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, azonban fontos, hogy figyeljenek viselkedésükre, melyek esetleg hát...
GYERMEKA 6 legfontosabb különbség az apa és az Édesapa között
Ki az apa, és ki az édesapa? Az apa felelős a fogantatásért, de az édesapa az, aki gondozza a gyermeket. Bár a kettő egymás szinonimája...
GYERMEKTanítsd meg a gyermekedet arra, hogyan őrizheti meg a személyes életterét
Sokak számára a személyes tér ijesztő és nagyrészt feltáratlan téma. Tiszteletben kell tartanunk egy személy belső láthatatlan kis vi...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK