Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
GYERMEK

10 pszichológiai probléma, amit a szülők helytelen viselkedése eredményez

Szerző:
Szabó Anna
A legtöbb pszichológiai probléma oka egészen triviális, és gyerekkorban keresendő rá a válasz. Ezért megmutatjuk azokat a problémákat, amiket a látszólag átlagos viselkedésű szülők válthattak ki.

 

Túlzott szorongás, depresszió, az önállóság hiánya


A „helikopter" típusú szülő mindig figyeli és vizsgálja a gyermekét. Persze, ez alapesetben nem káros, azonban a túlzott aggodalom problémákhoz vezethet. Ha a szülők nem hagyják, hogy a gyermek meghozzon egy saját döntést, azzal bizony igencsak komoly gondokat okozhat.

 

Káros függőség és extrém sportok

 


Amikor a szülők túl sokat mondogatják a gyereknek, hogy csak problémát okoz, akkor a gyerek azt fogja gondolni, hogy mindenkinek jobb lenne nélküle. Emiatt a gyermek próbál felnőni a felnőttekhez, és tudat alatt megtalálja a módját annak, hogy rombolja önmagát - alkohollal, dohányzással, kábítószerrel vagy extrém sportokkal.

 

Képtelen lazítani és megnyugodni

 


Légy komoly, ne legyél olyan gyerekes! Ha ezeket a mondatokat túl sokszor mondogatja egy szülő, akkor a gyermek sohasem tud nyugodt lenni és ellazulni. Nem fogja megérteni majd a többi gyermeket, és nem fogja szeretni az éretlen embereket.

 

Rendkívül alacsony önbecsülés, valaki más bőrébe bújni

 


Azok a szülők, akik mindig mindenért megdorgálják a gyereküket, kifejezetten önkritikus tizenévest nevelnek, és ez később, felnőtt korban sem fog változni. Kisebbségi komplexusa lesz. Mindig próbál majd jobban teljesíteni, miközben gyűlöli magát, amiért nem mindig ő az első.

 

Személyes problémák

 


A szülők irányelve az, hogy ne bízz senkiben, mert a világ tele van veszélyes és ellenséges csapdákkal, és ez a gyerekre is kihat. Így a gyereknek, felnőttként is komoly bizalmi problémái lesznek.

Olyan partnert keres, mint az egyik szülő


Túl fiatal vagy!" – ez a tökéletes módja annak, hogy gyermeteg felnőttet nevelj. Valószínűleg az ilyen gyermek örökre „túl fiatal" marad, és függőségi viszonyban lesz a szülőktől.

 

Elnyomja a saját képességeit, kezdeményezés hiánya, destruktív szórakozás

 


Amikor a szülők gyakran használnak olyan kifejezéseket, mint „ne okoskodj velem szemben" vagy „fejezd be az álmodozást", akkor a gyermeknek nem lesz saját véleménye, nem lesznek kezdeményezései és nem tud kialakulni benne a vezetői képesség. Felnőttként el fogja nyomni a saját ambícióit, alkoholba és szórakozásba menekül.

 

A közelség elutasítása, érzelmek elnyomása

 


A hiányzó érzelmek és érzékenység bizony szintén nagy probléma, ami a gyermek tudatalattijában gyökeret ver. Ha gyakran mondják a szülők azt, hogy „hagyd abba a sírást vagy a panaszkodást!", akkor a gyermek valóban zárkózottá válik. Ez egy pszichoszomatikus probléma, az érzések elfojtása.

 

Depresszió, bűnösnek érzi magát

 


Mi mindent feláldoztunk azért, hogy iskolába mehess!" Az ilyen és ehhez hasonló jellegű mondatok bűntudatot ébresztenek a gyermekben, a fenyegetések és az érzelmi zsarolás mind-mind stresszt okoznak.

 

A függetlenség hiánya, felelőtlenség, éretlenség

 


Van olyan speciális típusú nagyon-nagyon védelmezőn paranoiás szülő, aki nem hagy a gyermeknek egyszerűen semmit sem csinálni. „Ne simogasd a macskát!" „Ne menj a szélére!" „Ne csináld ezt – ne csináld azt!" Ezek olyan üzenetek, amik miatt a gyerek minden döntést fél majd meghozni, emellett a tétlenség és a felelőtlenség érzete is megjelennek benne.

 

gyermek gyermeknevelés gyerekszáj
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL