Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
GYERMEK

Étkezési aktivitás, étvágy csecsemőkorban

Szerző:
Szabó Anna
Akár szopott, akár keverten vagy mesterségesen kezdted kisbabád táplálását, azt szeretnéd elérni, hogy örömét lelje az evésben, részt vegyen benne, étvágyát, kedvét aktivitásával, önállósodásával is bizonyítsa. Mit tehetsz annak érdekében, hogy ez így legyen?

 

Ahogyan már többször írtunk erről, a szopás egyfajta aktív étkezés. De a mesterségesen táplált kisbabák evéskedvét is fokozza, ha nem passzív befogadó, hanem aktív résztvevője az étkezésnek. Ha minden falat szájba tétele előtt megmutatod a csecsemőnek a kanalat, hamarosan már a kanál láttán nyitni fogja szájacskáját, ha úgy viszed a szájához a poharat, hogy az ő keze is ráférjen, egyre gyakrabban fogja meg, és próbálja tartani, önállóan inni belőle. Ha tehát a kisbaba cselekvő részese az evésnek, és nem passzív befogadó, akibe szabályosan belekanalazod vagy öntöd az általad szükségesnek vélt táplálékmennyiséget, akkor az ő sajátos étvágya fogja meghatározni az elfogyasztott étel mennyiségét.

Már a néhány napos újszülött is kifolyatja szájából a felesleget

Ha megnézed a kisbabádat szopás közben, láthatod, hogy amikor már nem étkezési célból van a melleden, csak cumizik, szépen lassan kifolyatja szájából az anyatejet, ha az sok neki.

Az „elég”, „nem kérem” kifejezésre juttatása később nagyon változatos lehet. A kisbaba ilyenkor elfordul az ételtől, száját nem nyitja ki, ha közeledik felé a kanál, vagy helyette az ujját veszi a szájába, visszaköpi az ételt, eltolja a poharat, stb. Ahány csecsemő, annyiféleképpen fejezheti ki, hogy befejezné az étkezést – a szokásait, jelzéseit ismerő édesanya dolga, hogy ezt észrevegye és abbahagyja az etetést.

Erőszak a kisbaba étvágya ellen

A „csak még egy kanállal anya kedvéért” kérés, unszolás, jutalmazás is erőszak a csecsemő étvágya ellen, nemcsak a drasztikusabb módszerek, a tényleges „tömés”. Ennek eredménye, hogy gátlás alá kerül a természetes táplálási ösztön, az evés tehát nem öröm, hanem hadiállapot lesz, ahol az édesanya a gyermeke ellenfelévé válik. Erőszak tehát, amit a szeretett szülőtől kell elviselnie a csecsemőnek. Később így nemcsak étvágytalan, rosszul evő, de dacos gyermek válhat belőle.

Gyakran nevezik jó vagy rossz evőnek a gyerekeket

Ez az ítélkezés mindig az elfogyasztott ételek mennyiségéből, az étkezéshez való hozzáállásból fakad. Pedig a gyermek evéséből, étvágyából legfeljebb a szülőt lehet megítélni: mennyire segítette vagy rontotta, hogy az evés öröm maradjon a csecsemő számára.

 

 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL