Mindig a legjobbat akarjuk a gyermekünknek. De megeshet, hogy a magabiztsosság nekik nem természetes adottságuk. Ha sikerül mégis előhozni a bennük rejtőző magabiztosságot, megkönnyebbítjük egész életüket.
Feltétel nélkül szeresd
Ez teljesen nyilvánvaló, úgy gondolod, de a gyerekek bizony a kritikáidra jobban és tovább emlékeznek, mint a dicséreteidre. A pszichológusok azt mondják, egy szidásra tíz dicséret kell, hogy kiegyensúlyozódjon.
Persze, ez nem azt jelenti, hogy ne szidd meg, ha rossz volt. Hanem azt, hogy amikor jó, dicsérd meg, hogy tudja, örömet szerzett neked. Sőt az extra erőfeszítését jutalmazhatod is, mondjuk azzal, hogy elviszed moziba, vagy egy kicsit tovább maradhat fönn. Igen, ez úgy hangzik, mintha megvesztegetés volna. De nem, inkább könnyebben megragad az agyacskájában. De a legnagyobb örömet egy egyszerű „szeretlek” jelenti a gyereknek.
Ne kelts félelmet
Egyszerűen nem elég azt mondani, hogy tegyen úgy, ahogy
te mondod, vagy leisút, felisút. Már a kollégáid körében sem vált be ez az erőszakoskodás, ne is próbáld ki otthon.
Ha megfélemlíted, félős lesz, aki sosem mászik föl a fára, mert a lehetséges kockázatot már előre fölfújja gondolatban. (És ilyen marad felnőttnek is…) Tanul majd a saját kárából, semmi értelme azt mondani, a tiedéből tanuljon.
Tudnia kell, hogy nem vonsz le elhamarkodott következtetéseket, hogy nem ítélkezel.
Néha maradjatok kettesben
Ha akkor kérdezed, milyen volt a napja, amikor te is sietsz, ő meg már fáradt, vagy menne már játszani a barátaival, biztosan csak félszóval fog válaszolni. Hát találj valami olyan foglalatosságot, amit mindketten szívesen csináltok, és kerítsetek rá időt, hogy rendszeres lehessen, mert amikor mindketten ellazítotok, nagyobb valószínűséggel nyílik meg neked. És épp ellenkezőleg, minél inkább kényszeríted, hogy megnyíljon, becsukódik, mint a kagyló, mert utálja, ha bármire is kényszerítik. Ha piszkálod, az olyan, mintha Szaddam Husszeinből szeretnél információt kicsikarni – nem működik!
Legalább kétszer egy héten próbáld úgy szervezni a vacsorát, hogy az egész család az asztal körül üljön.
Ne te válaszd a barátait, de...Próbáld arra bátorítani, hogy olyanokkal lógjon együtt, akik között jól éri magát, és nem olyanokkal, akik „leszívják”. Ha sportol, vagy valami hobbija van, az azt jelenti, hogy olyanokkal találkozhat rendszeresen, akikkel egyforma az érdeklődésük, közösségben érzi magát, egy csapat részének, és nem kívülállónak. A kizártság érzése ilyen korban összetörheti, és örökre nyoma marad.
Igazgasd
Ha sikerül értékeket és hitet elültetned benne, lesz morális tartása, ehhez igazítja majd a tetteit, eszerint értékeli, és erősebb lesz, ha bonyolult helyzetbe kerül. Ezt könnyebb mondani, mint megtenni, és folyamatosan szükség van rá, óvodáskorától végig.
Nézzétek együtt a híreket, és beszéljétek meg, azt is, hogy ő egy-egy tévében látott esetre milyen megoldást választana.
Vannak olyan dolgok, amik zárt ajtók mögé valók
Alapvető, hogy nyílt és őszinte beszélgetéseket folytass a gyerekkel, de azt nem kell, hogy hallják, ha a partnereddel vagy férjeddel vitatkozol. A kölyköknek biztonságban kell érezniük otthon magukat, és ha az teli van feszültséggel, úgy érzik magukat, mint egy hajó, aminek nem jár biztonságos kikötő.
Légy ott, ha szüksége van rád Minden dolgozó anya örök feladata, hogy gyerekének jobb életet teremtsen. Talán nem minden nap lehetséges, de ha sikerül olyan munkát vagy munkahelyet találnod, ahol nem minden nap későn végzel, otthon lehetsz néha, mikor az iskolából hazajön. És milyen jó nem üres lakásba érkezni.