A koffein helyett jó helyettesítők lehetnek a terhesség alatt a tiszta gyümölcs- és mentateák, egy szelet gyömbér pedig enyhítheti a reggeli rosszulléteket. A gyógynövény tartalmú teákat és készítményeket azonban óvatosan kell alkalmazni, mert rendkívül erős lehet a hatásuk, ráadásul egyes esetekben toxikusak is lehetnek. Mielőtt szedni kezdenénk bármilyen gyógynövénykészítményt, beszéljük meg az orvossal, és kérjünk tanácsot szakértőtől, mit is javasolnak.
A kutatások szerint azoknál a nőknél, akiknél a terhesség első hét hetében 10 percnél hosszabb ideig 38,9 C fok fölé emelkedik a testhőmérséklet, nő a vetélés, illetve a velőcső-záródási rendellenességek kockázata. Ezért rendkívül fontos, hogy a terhesség alatt kerüljük a túlhevülést. Az első harmad elteltével azonban biztonsággal használhatunk 10 percnél rövidebb ideig pezsgőfürdőt, szaunát is.
Ez a terápia azon alapul, hogy a kéz és a lábfej egyes pontjai megfelelnek más testrészeinknek. Számos terhességi problémát enyhíthet, például a hátfájást és a keringési zavarokat, sőt még a vajúdás alatt is szokták használni a méhösszehúzódások által kiváltott fájdalom enyhítésére. Kerülni kell azonban az erősebb nyomást a boka környékén, amely a méhnek és a petefészkeknek felel meg, mert koraszüléshez vezethet. Egyes reflexológusok szerint az első trimeszterben is kerülendő azoknál a nőknél, akiknek már volt vetélésük.
Az aromaterápiás gyakorlatban gyakran használnak a masszázshoz növényi eredetű illóolajokat, ami nagyon hatásos lehet a stresszel szemben és a relaxáció elősegítésében. Egyes illóolajok azonban károsak is lehetnek, hogy szakemberek a terhesség alatt mindenféle olaj használatának mellőzését javasolják. Egyes olajok ugyanis vérzésindító hatásúak, ráadásul émelygést is kiválthatnak. A legbiztosabb, ha aromaterápiás szakemberhez fordulunk tanácsért.
A várandósság ideje alatt is biztonságosan alkalmazható olajok: római kamilla, muskotályzsálya, koriandermag, gyömbér, levendula, narancsvirág, pálmarózsa, pacsuli, rózsafa, szantálfa. Kerülendő olajok: ánizskapor, ánizsmag, árnika, bazsalikom, borókafenyő, borsmenta, ciprus, csombor, csombormenta, fahéj, izsóp, kakukkfű, kámfor, majoránna, mirha, borsfű, rozmaring, szegfűszeg, szerecsendió, tárkony, zsálya. |
Ezt az ősi távol-keleti gyakorlatot általában tökéletes biztonsággal lehet alkalmazni a terhesség alatt, feltéve, hogy megfelelően képzett szakember végzi. A terhesség alatt különösen a reggeli rosszullétek és a hát alsó régiói fájdalmának enyhítésében lehet hasznos. Fontos azonban, hogy különösen gondosan járjunk el, mert egyes akupunktúrás pontok méhösszehúzódásokat válthatnak ki.
A terhesség alatt a masszázs sokat segíthet az ellazulásban, mert serkenti az endorfinok kiválasztását – a természetes enyhítőkét -, ami jó érzést vált ki. Emellett a masszázsnak jótékony hatása van a keringésre, az emésztésre és a kiválasztásra, melyek egyébként a terhesség alatt fokozott terhelésnek vannak kitéve.
Bár a masszázs általában veszélytelen, mindig kérdezzünk rá előzetesen az orvostól, mielőtt alávetnénk magunkat, illetve tájékoztassuk a masszőrt a terhesség állapotáról. Az első trimeszter alatt kerüljük a has és a hát alsó részének masszírozását. Ha valamely technika nem esik jól, azonnal szóljunk a masszőrnek.
Nagyon jó ötlet lehet, hogy az, aki a szülésen is részt vesz, próbáljon masszírozni a terhesség alatt, így pontosan fogja tudni, hogy mely testrészeink hajlamosak különösképp a feszültségre, és hogy milyen fajta masszázs esik a legjobban. A legfontosabb, hogy próbáljunk ki minél több technikát, partnerünk pedig gyűjtsön össze egy sor olyan fogást, ami segít az ellazulásban. Ne feledjük, hogy nem feltétlenül az a masszázs lesz a leghatékonyabb a vajúdás alatt, ami a legjobban esik a terhesség idején.
FÁJDALOMŰZŐ |
MASSZÁZS |
Hátmasszázs
|
|
Lábmasszázs
|
A terhesség alatt lelkileg különösen érzékenyek vagyunk. Azon kaphatjuk magunkat, hogy könnyekre fakasztanak olyan hírek is, melyeket egyébként észre sem igen vennénk. Nagyon is hatnak ránk az évszakok váltakozásai és a természet hangulatai. Nagyon tudatában vagyunk a testünknek és a benne végbemenő változásoknak. A meditáció – melynek lényege a gondolatainkra és érzelmeinkre való koncentrálás – a lehető legtöbbet hozhatja ki ebből a tudatiságból, miközben lehetővé teszi, hogy megismerjük a mélyreható relaxációt. Ha azonban nyomott hangulatban vagyunk, különösen pedig, ha depresszióval kezelnek bennünket, ne kezdjünk meditációba. Az a mély magunkba tekintés, amivel ez jár, elkeserítő lehet akkor, ha magunkról és az életünkről kialakított véleményünk nem túl kiegyensúlyozott.
A meditációt nem lehet egyetlen alkalommal megtanulni, rendszeres gyakorlásra van hozzá szükség. Van azonban két egyszerű módja gondolataink összpontosításának: a mantrák és a vizualizálás. Igyekezzünk ezeket naponta váltogatni. Ahogy a mantrák segítségével agyunk meg tanul nyugalmi állapotba kerülni, a vizualizálás gondolataink és érzelmeink egyre mélyebb feltárását teszi lehetővé.
1. Meditálás mantrákkal
|
|
2. A kisbaba magunk elé képzelése
|
A szervezetünkben keringő megnövekedett mennyiségű vér – a kisbaba születésére mintegy duplája a normálisnak -, illetve az enyhén megemelkedett testhőmérséklet kölcsönözheti a bőrünknek a terhességre oly jellemző „ragyogást”, és ahogy kikerekedik és egyre több folyadékot tart vissza, lágy és bársonyos lesz a tapintása. Ne lepődjünk azonban meg azon se, ha bőrünk kissé kiszámíthatatlanná válik –szokatlanul száraz vagy zsíros lesz, sőt még pattanások vagy aknék is megjelenhetnek rajta. Mindennaposa bőrápolásunkat igazítsuk az arctípusunkban bekövetkezett változásokhoz és a terhesség előrehaladtával készüljünk fel további apró változásokra. Minden esetben kövessük az alábbi tanácsokat:
• Naponta legalább egyszer tisztítsuk az arcunkat. Használjunk olyan, jelenlegi bőrtípusunknak megfelelő készítményt, mely nem szappan alapú. A szappan túl erős lehet a bőrünknek, és megfosztja azt a természetes olajoktól. Ha pattanások jelennek meg, még fontosabb, hogy minél nagyobb figyelmet fordítsunk a higiéniára, hogy pórusainkat tisztán tartsuk. • Használjunk enyhe pórusösszehúzót. Fokozza a zsíros bőr tónusát, és kitisztítja az eltömődött pórusokat. • Hidratáljuk alaposan a száraz bőrt. Hagyjuk, hogy a szer jól beszívódjon, és újrahidratálja az arcbőrünket. Ha csak foltokban szárad ki a bőrünk, úgy kezeljük, mint a vegyes bőrtípust: a szárazabb részekre használjunk több hidratálót. |
Talán felesleges említeni, hogy hasunk és mellünk ápolására különleges figyelmet kell fordítani. Ezeken a területeken jelentősen megnyúlik a bőr, ezért különösen száraz és viszketős lehet. Masszírozzuk a hasunkat valamilyen hidratáló krémmel vagy olajjal – remek módja ez a kisbabával való kommunikálásnak, ugyanakkor kiélvezhetünk egy kis jól megérdemelt relaxációt. Ha mellink szárazak, használjunk ott is hidratálót. Kerüljük azonban a mellbimbók túlzott felpuhítását, mert attól megfájdulhatnak. Ha a mellbimbóink fájnak, hagyjuk néha fedetlenül otthon, pihenés közben.
A combok mellett a hason és a mellen jelennek meg legkönnyebben terhességi csíkok. Nincs biztos módszer, sem csodakúra a megelőzésükre, ha egyszer megjelentek. Ám vagy egy-két fogás, melyekkel csökkenthetjük az előfordulási esélyt.
5 módszer a terhességi csíkok minimalizálására
|
A szolárium állítólag nem ártalmas, de nem is hasznos. A vélemények sajnos erősen megoszlanak. Nem is az UV-sugárzás lehet veszélyes ilyenkor, inkább a hirtelen ért hőhatás okozhat problémát. Ez ugyanis melegedést okoz a méhüregben is. A másik fontos alapelv, hogy nem szabad leégni. Ezért javasolt inkább a barnító krémek, testápolók használat.
A várandósság alatt sajnos tilos bármilyen meleg vizű fürdőben ücsörögni. Nem csak a fokozott vérbőség miatt, hanem azért, mert a melegvíz fokozott táptalaja a baktériumoknak, fertőzéseknek. Ráadásul a gyógyvizek bizonyos hatóanyagai még ártalmasak is lehetnek a magzat számára.
Úszni elvileg – zárt méhszáj mellett – orvosi engedéllyel szabad, sőt a terhes vizitorna kifejezetten javasolt az ízületek kímélése érdekében. De itt is nagyon fontos, hogy csak megbízható tisztaságú úszómedencében, vagy tóban javasolt.
Dr. Anne Deans
|
OLVASS TOVÁBB!
JUKKI – baba játékok, amelyek fejlesztik és szórakoztatják a kicsiket
A babák számára az első hónapok és évek életük legfontosabb időszaka, hiszen ekkor fejlődik legintenzívebben az érzékelésük, mozg...
GYERMEK"A szülőknek nem szabad mindent személyeskedésnek venni"
Sok szülő fél a pubertáskortól. Egy szakértő elmagyarázza, a szülők és és a tinédzserek hogyan vészelhetik át ezt az időszakot....
GYERMEK7 jel, ami arra utal, hogy csemetéd emlékszik az előző életére
Úgy tartják, hogy a gyerekek kb. 3-4 éves korukig képesek emlékezni korábbi inkarnációikra, és ha jobban odafigyelünk, kaphatunk tőlü...
8 szülői magatartás, mely megakadályozza a gyermeket abban, hogy sikeres legyen
A szülők keményen dolgoznak azért, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, azonban fontos, hogy figyeljenek viselkedésükre, melyek esetleg hát...
GYERMEKA 6 legfontosabb különbség az apa és az Édesapa között
Ki az apa, és ki az édesapa? Az apa felelős a fogantatásért, de az édesapa az, aki gondozza a gyermeket. Bár a kettő egymás szinonimája...
GYERMEKTanítsd meg a gyermekedet arra, hogyan őrizheti meg a személyes életterét
Sokak számára a személyes tér ijesztő és nagyrészt feltáratlan téma. Tiszteletben kell tartanunk egy személy belső láthatatlan kis vi...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK