.
Természetesen az a legfontosabb, hogy a gyermekek biztonságos, szeretetteljes környezetben nőjenek fel az örökbefogadó családnál, ezért az alábbi kritériumoknak kell érvényesülniük:
Hazánkban, csak Magyarországon élő, magyar állampolgárok jogosultak nyílt. örökbefogadásra, közhasznú (civil) szervezet közreműködésével. Amennyiben valaki magyar állampolgár, de külföldön él fix tartózkodási hellyel, akkor a nemzetközi örökbefogadás keretein belül örökbefogadhat gyermeket Magyarországról.
Az örökbefogadónak legalább 25 éves, cselekvőképes személynek kell lennie, akit a bíróság nem tiltott el közügyek gyakorlásától. Az is fontos, hogy nincs nevelésben saját gyermeke és a bíróság nem szüntette meg a felügyeleti jogát a gyermekével szemben.
A minimális korkülönbség az örökbefogadni kívánt gyermek és az örökbefogadó között minimum 16 év, míg a maximum 45 év a jogszabályok szerint 3 év alatti gyermek örökbefogadása esetén. Házaspároknál a fiatalabb házastárs életkorát kell nézni. Ha 3 évesnél idősebb az örökbefogadott gyermek, közte és az örökbefogadó szülő között 50 év is lehet a korkülönbség.
Elbírálásnál előnyben részesülnek a házaspárok, de az alkalmasnak ítélt egyedülállóknak is megvan rá a lehetőségük. Ugyan nem kötelező, de a sikeres örökbefogadás érdekében célszerű részt venni az örökbefogadói tanfolyamon, ami az örökbefogadás engedélyezéséig elvégezhető. Az ingyenes tanfolyam mindössze 2-3 hónapot vesz igénybe.
Azok, akik az örökbefogadást fontolgatják, a következő négy lépcsőfokon kell felkapaszkodniuk:
Első lépcsőfok: az örökbefogadási alkalmassági vizsgálat
Amennyiben a pár az örökbefogadás mellett dönt, kezdésnek fel kell keresniük egy örökbefogadási tanácsadót a lakóhely szerint illetékes megyei/fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatnál. Nála kell benyújtani egy kérelmet, - ami illetékmentes - mivel ő fogja elindítani az örökbefogadási alkalmassági vizsgálatot.
Miből áll az alkalmassági vizsgálat?
Orvosi és pszichológiai vizsgálatból, illetve ellenőrzik a környezet alkalmasságát. Ez nemcsak azt jelenti, hogy meglátogatják a pár otthonát, hanem feltérképezik az anyagi helyzetüket, a családi élethelyzetüket, a személyiségüket és a motivációjukat és a gyerek neveléssel kapcsolatos elképzeléseiket. Ezekből derül ki, hogy a leendő szülők képesek-e biztosítani a gyermek felnevelését. Az alkalmassági vizsgálat eredményéről 60 napon belül születik döntés.
Ami az anyagi helyzetet illeti, gyakran felmerül a kérdés: feltétel egy bizonyos jövedelem az örökbefogadáshoz? A válasz: nem. Nincs előírt minimális jövedelem. Az a fontos, hogy a gyermek zavartalanul, megfelelő környezetben nevelkedhessen.
Kit lehet egyáltalán örökbe fogadni?
• Olyan gyermeket, akinek a szülei elhunytak.
• Olyan gyermeket, akinek a vér szerinti szülei nyilatkozattal a gyámhivatalban hozzájárultak az örökbefogadásához, és a gyermek betöltötte a 6 hetes életkorát.
• Olyan gyermeket, akit nevelésbe vett a gyámhivatal, majd a szülői kapcsolattartás hiánya miatt végleges határozattal örökbefogadhatónak nyilvánította.
• Olyan gyermeket, akinek a szüleit a bíróság jogerős ítélete megfosztotta szülői felügyeleti jogaiktól.
• Olyan gyermeket, akit az egészségügyi intézmény erre kijelölt helyén ún. inkubátorban helyeztek el és hat héten belül nem jelentkezett a szülő a gyermekért.
Második lépcsőfok: Ismerkedés, barátkozás, majd a gyermek gondozása
Miután sikerült átmenni az örökbefogadási alkalmassági vizsgálaton, jöhet az örökbefogadás „küszöbe”, az ismerkedés. A leendő szülők megismerik a gyermek élettörténetét, utána a következő alkalommal már személyesen is láthatják a gyermeket, de akkor még nincs lehetőség ismerkedésre. Arra csak azután kerül sor, hogy az örökbefogadók úgy döntenek, szeretnék befogadni a gyermeket. Ebben az esetben az örökbefogadási tanácsadó megszervezi az első személyes találkozót. A gyermekkel való barátkozás időtartama általában 1-3 hónap, míg újszülöttek esetében néhány nap, mely alatt az örökbefogadni szándékozó szülő 10 munkanap munkavégzés alóli mentesítésre jogosult, melyhez az igazolást a területi gyermekvédelmi szakszolgálat állítja ki. Abban az esetben, ha minden jól alakul, a gyermeket legalább egy hónapra kihelyezik gondozásba az örökbefogadókhoz.
Harmadik lépcsőfok: az örökbefogadás engedélyezése
Ez történhet nyíltan és titkosan. Hogyha a vér szerinti szülők ismerik az örökbefogadókat, akkor nyílt örökbefogadásról beszélünk, de ha számukra ismeretlen személy fogadja örökbe a gyermeket, akkor titkos örökbefogadás elé néznek a leendő szülők.
Az örökbefogadni szándékozók kérelmére a gyámhatóság dönt az örökbefogadás engedélyezéséről, a környezettanulmány és a beszerzett bizonyítékok alapján, ami a kérelem benyújtásától számított legkésőbb 60 napon belül megtörténik.
Ha zöld utat kapott a pár és örökbefogadhatja a gyermeket, a gyámhatóság a határozatát megküldi az anyakönyvvezetőnek, ami alapján újra anyakönyvezik a gyermek születését, már az örökbefogadó szülők adataival.
Másfél évig figyelemmel kísérik az örökbefogadó családot: jön az utánkövetés
Még nincs vége mindennek azzal, hogy beköltözik a párhoz a gyermek, akit hivatalosan is örökbefogadtak. A gyámhatósági határozatot követően legfeljebb 5 évig figyelemmel kísérik (illetve szükség esetén segítik) a gyermek életkörülményeit, helyzetét, az örökbefogadó családjába történő beilleszkedését. Az örökbefogadó szülők által kiválasztott szervezet végzi az utánkövetést: egy arra kijelölt közhasznú szervezet vagy a szakszolgálat. Az első ilyen „ utánkövetés” , vagyis tanácsadás, az örökbefogadás után 6 hónappal történik, a második pedig másfél év múlva. Amint letelt az utánkövetés kötelező időtartama, utána még három-és fél évig az örökbefogadó szülő jogosult segítséget kérni, kérdéseit megosztani az utánkövetést végző szervezettel.
Minden gyermeknek legyen esélye arra, hogy szerető családban nevelkedhessen. Ha szeretne ennél többet megtudni az örökbefogadásról, látogasson el a csalad.hu oldalra!"
OLVASS TOVÁBB!
JUKKI – baba játékok, amelyek fejlesztik és szórakoztatják a kicsiket
A babák számára az első hónapok és évek életük legfontosabb időszaka, hiszen ekkor fejlődik legintenzívebben az érzékelésük, mozg...
GYERMEK"A szülőknek nem szabad mindent személyeskedésnek venni"
Sok szülő fél a pubertáskortól. Egy szakértő elmagyarázza, a szülők és és a tinédzserek hogyan vészelhetik át ezt az időszakot....
GYERMEK7 jel, ami arra utal, hogy csemetéd emlékszik az előző életére
Úgy tartják, hogy a gyerekek kb. 3-4 éves korukig képesek emlékezni korábbi inkarnációikra, és ha jobban odafigyelünk, kaphatunk tőlü...
8 szülői magatartás, mely megakadályozza a gyermeket abban, hogy sikeres legyen
A szülők keményen dolgoznak azért, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, azonban fontos, hogy figyeljenek viselkedésükre, melyek esetleg hát...
GYERMEKA 6 legfontosabb különbség az apa és az Édesapa között
Ki az apa, és ki az édesapa? Az apa felelős a fogantatásért, de az édesapa az, aki gondozza a gyermeket. Bár a kettő egymás szinonimája...
GYERMEKTanítsd meg a gyermekedet arra, hogyan őrizheti meg a személyes életterét
Sokak számára a személyes tér ijesztő és nagyrészt feltáratlan téma. Tiszteletben kell tartanunk egy személy belső láthatatlan kis vi...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK