1-2. hét
Szóval elkezdődött a hosszú út. Az első 4 napban az embrió kisebb, mint egy só szem. Azonban az 5. naptól elkezd növekedni, és a 6. napra csaknem a kétszerese lesz. A 4. napon vándorol az embrió a méhbe, ahol a következő 9 hónapot fogja eltölteni, majd a 8. napon ágyazódik be.
3-4. hét
A 20. napon nagyon fontos esemény következik be: megjelenik a neutrális cső, amiből a gyermek agya és a felső gerincrész kialakul. A 21. napon a szív elkezd verni, és minden fontos szerv kialakult, mint például a vese, máj. A szemek még nem alakultak ki, a buborékok, melyekből kialakul, a fej oldalán találhatók. Az első hónap végére már megjelenik a keringési rendszer, a gerinc és az izmok is elkezdenek fejlődni.
5-6. hét
Az embrión megjelenik a csukló és a kéz. Még nehéz megkülönböztetni az ujjakat, de már a kezek és a lábak ízületei hajlíthatók. Elkezdenek kialakulni a külső nemi szervek, de a nem még nem állapítható meg. Az embrió ekkor már csaknem a 10 ezerszeresére nőtt. Kialakul az arc, a szemek sötétednek, emberibb kinézete lesz.
7-8. hét
A 7. hétben a magzat megmozdul, bár ez még észrevehetetlen az anya számára. A végtagok csaknem teljesen kifejlődnek. A tejfogak kezdeményei megjelennek, tovább fejlődik a reproduktív rendszer, és a vesék elkezdenek vizeletet termelni. A magzat még csak 1 hüvelyk, de ekkora már kialakulnak vonásai, megjelennek a szemhéjak, az orr.
9-10. hét
A magzat 42 gramm körüli és 3 cm magas. Az apró méret ellenére, az agyféltekék már megjelennek, a tejfogak és ízlelőbimbók is kezdenek kialakulni. A magzat elveszti a farkát, az ujjak közti hártyát és egyre aktívabb lesz. Ilyenkor megjelennek az egyéni arcvonások, és a fej elkezd növekedni.
11-12. hét
Már megállapítható a magzat neme, bár a tévedés valószínűsége még magas. A gyermek kissé furán néz ki: nagy fej és kis test. A fül majdnem a megfelelő helyzetbe került, megjelennek a szempillák és szemöldökök. Elkezd kialakulni a csontváz, új erek jelennek meg és beindul a hormontermelés. A magzat kb. 200 g és 6 centi.
13-14. hét
A magzat feje csaknem olyan hosszú, mint a teste fele, arca fejlett. Képes arra, hogy az ujját a szájába helyezze. A véredények aktív kialakulása miatt, a baba bőre vörös és nagyon vékony, lanugo (elsődleges szőrzet) fedi. Segít megvédeni a babát a hipotermiától.
15-16. hét
A 15. héten a magzat 10 cm-es hosszúságú és 70 gramm. A szem még mindig alacsonyan van, az arc már felismerhetővé válik. Már tudják az ujjukat szopni és a verejtékmirigyek is elkezdik a munkájukat.
17-18. hét
Kialakulnak a halló csatornák, képesek felismerni és megkülönböztetni a hangokat. A tejfogak mellett a maradó fogak kezdeményei is megjelennek. Kialakultak a csontok, és kezdenek megszilárdulni. Viszont a koponya csontjai még nem, ezzel megkönnyítve a szülést. Az anya már érzi a magzat mozgását (14 cm és 190 gramm).
19-20. hét
A baba szemei még zárva vannak, de jól tájékozódik a környező térben. Ezen kívül, az is kideríthető, hogy jobb vagy balkezes, gyakrabban használják azt. Megjelennek az ujjlenyomatok is. Képes megkülönböztetni a nappalt az éjszakától, egyre aktívabb.
21-22. hét
A gyermek jelentős növekedésen megy át, a szubkután zsír elkezd felhalmozódni. Megjelennek a ráncok a végtagokon. 22. héten kialakulnak az idegsejtek az agyban. Hamarosan a szemek is kinyílnak.
23-24. hét
A 23. héten a magzatnak már vannak álmai, arca már annyira fejlett, hogy meglehet állapítani melyik szülőre hasonlít jobban. A bőr áttetszővé válik, kinyílnak a szemek és képes reagálni a fényre. A felvillanó fények megijeszthetik ilyenkor. A 24. hétre súlya 450 gramm és 30 centis.
25-26. hét
Kialakulnak teljesen az ízlelőbimbók, érzik a magzatvíz ízét. Már a hasban kialakul, hogy melyek a kedvenc ételeik, az anya táplálékának függvényében. A gyermek megtanul pislogni, és már lát egy kicsit.
27-28. hét
Az ultrahang képen látszik, ahogy a baba mosolyog és szívja az ujját. Ebben az időszakban első ,,játékuk" a köldökzsinór, aktívan tanulmányozzák testüket. A 7. hónap végére kifejlődik a saját anyagcsere. Súlya 1150 gramm körüli és 35 centiméter.
29-30. hét
A bőr alatti zsírréteg egyre vastagabb, a baba egyre nagyobb lesz. Már tudja, hogyan kell sírni, köhögni és csuklani. A 30. héten az agy már olyan fejlett, hogy képes emlékezni, sőt információt elemezni.
31-32. hét
Már mind az 5 érzékszerv kifejlődött, kezd kialakulni egy napirend, mely a születés után is jellemző lesz. Hallja az anya szerveinek működését, jól ismeri a hangját is, így születés után azonnal felismeri. A baba teste antitesteket termel, melyek megvédik a fertőzésektől, a születést követő időszakban.
33-34. hét
Kialakul a végleges zsírréteg, eltűnik a lanugo. Ettől kezdve a gyermek rohamosan nő. Az idegrendszer teljesen kialakult, de a tüdő még fejletlen.
35-36. hét
Már majdnem úgy néz ki, ahogyan meg fog születni. A test még egy kicsit vékonyka. A haj és a körmök teljesen kialakulnak. A baba olyan naggyá válik, hogy szinte alig van helye mozogni, így kevesebbet is fog.
37-38. hét
A fejlődés szakasza lezárul, a baba teljesen készen áll a megszületésre. A lanugo teljesen eltűnik, néha maradhat egy kevés a karon és a lábakon. A méhbe alig van hely, így az anya minden mozdulatát érzi, ezzel azt gondolva. hogy egyre aktívabb. De valójában csak az ereje nőt meg, az izomrendszer teljesen kialakult.
39-40. hét
A tüdő a születésig fejlődik, kialakul a megfelelő mennyiségű felületaktív anyag, mely nélkülözhetetlen az alveolusok összehúzódásához, így a lélegzetvételhez. A baba megszületik és megkezdi még hosszabb utazását.
OLVASS TOVÁBB!
JUKKI – baba játékok, amelyek fejlesztik és szórakoztatják a kicsiket
A babák számára az első hónapok és évek életük legfontosabb időszaka, hiszen ekkor fejlődik legintenzívebben az érzékelésük, mozg...
GYERMEK"A szülőknek nem szabad mindent személyeskedésnek venni"
Sok szülő fél a pubertáskortól. Egy szakértő elmagyarázza, a szülők és és a tinédzserek hogyan vészelhetik át ezt az időszakot....
GYERMEK7 jel, ami arra utal, hogy csemetéd emlékszik az előző életére
Úgy tartják, hogy a gyerekek kb. 3-4 éves korukig képesek emlékezni korábbi inkarnációikra, és ha jobban odafigyelünk, kaphatunk tőlü...
8 szülői magatartás, mely megakadályozza a gyermeket abban, hogy sikeres legyen
A szülők keményen dolgoznak azért, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, azonban fontos, hogy figyeljenek viselkedésükre, melyek esetleg hát...
GYERMEKA 6 legfontosabb különbség az apa és az Édesapa között
Ki az apa, és ki az édesapa? Az apa felelős a fogantatásért, de az édesapa az, aki gondozza a gyermeket. Bár a kettő egymás szinonimája...
GYERMEKTanítsd meg a gyermekedet arra, hogyan őrizheti meg a személyes életterét
Sokak számára a személyes tér ijesztő és nagyrészt feltáratlan téma. Tiszteletben kell tartanunk egy személy belső láthatatlan kis vi...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK