Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
GYERMEK

Otthon a picivel

Szerző:
Szabó Anna
A várandósság 9 hónapja nemrég még végtelen hosszúságúnak tűnt a szemedben. De az idő hipp-hopp elrepült, túl vagy a szülésen, a néhány napos kórházi tortúrán, és már otthon is vagytok a picivel! De hogyan tovább?

 

Babaszoba


Egyéni döntéseteken múlik, hogy a gyermek saját babaszobát kap, vagy a felnőtt hálóban alakítotok ki számára egy csendes zugot. Bármelyik megoldást választjátok, néhány alapvető szabályt be kell tartani a berendezés során.
A szobában a hőmérséklet ne ingadozzon! Az ideális a 23-25 °C, ami felnőttként talán soknak tűnhet, ám ne felejtsd el, hogy a kisbabád hőszabályozó-képessége még kialakulatlan! A kiságy ne legyen közvetlenül a fűtőtest, az ablak és az ajtó közelében. Jó, ha a baba szobájában nincsenek elektromos berendezések, melyek működésükkel zavarhatnák a nyugalmát. Mindkettőtök kényelmét szolgálja, ha a fővilágítás mellett egy halvány, akár színes fényű éjjeli lámpát is beszereztek.


Ha babaszoba helyett csak babasarok kerül kialakításra, célszerű azt a felnőttek ágyához közel elhelyezni. Ennek két oka van: így az ágyban fekve is látjátok egymást a picivel, továbbá nem kell átbotorkálnod a szobán az éjszakai szoptatások alkalmával.

Fürdetés


Amennyiben a kórházban rooming-in, azaz babás szobát választottál, valószínűleg volt alkalmad legalább egyszer megfüröszteni a kisbabádat, de fürdetést végignézni mindenképpen. Mégis megeshet, hogy eleinte tartasz kicsit ettől a feladattól. Sok kisbabás családban az apuka vállalja magára az első napokban a fürdetést, mert az ő nagy, erős kezében biztosabban fekszik a baba a vízben. Nyugodtan engedd át te is a fürdetést a párodnak, de akár közösen is fürdethettek!


Ebben a korban a picik természetesen még nem piszkosak, a fürdésnek tehát nem kell hosszúra nyúlnia. Célja sokkal inkább a baba komfortérzetének biztosítása, illetve az, hogy egyfajta rendszerhez szoktassa az újszülöttet. Meg fogsz lepődni, milyen hamar megtanulja a kisbabád, hogy amikor este van, víz csobog, akkor hamarosan fürdés és alvás következik. Ennek elősegítésére hasznos lehet, ha a fürdetés mindig ugyanakkor, és ugyanolyan menetrend szerint zajlik.


Az újszülött köldökcsonkja általában 2-6 hét alatt esik le. Ez idő alatt ez a terület fokozott ápolást és odafigyelést igényel. Minden fürdetés után le kell tisztogatni a rászáradt váladéktól és sebhintőporral beszórni a felületet, valamint ügyelni kell rá, hogy vízzel ne érintkezzen. Bátran nyúlj a köldökcsonkhoz! Ugyan a látvány olykor félelmetes, ne feledd, hogy amiről szó van, elhalt bőrdarab csupán, ápolása semmiféle fájdalmat nem okoz a picinek.


Az újszülöttek bőre még nagyon puha és érzékeny, gyakran hámló felületekkel borított. Fontos, hogy - különösen a hajlatokban - babaolajjal átitatott vattával törölgesd át a baba bőrét, eltávolítva ezáltal a lehámlott és összerakódott darabokat. 3 hónapos kor előtt szükségtelen az illatosított fürdetők, olajak és egyéb termékek használata, mert ezek némelyike akár allergiás bőrtüneteket is kiválthat a babánál. Jobb, ha a gyerekorvos által felírt gyógyszertári készítményeket használjátok, úgysincs finomabb illata semminek, mint a tiszta és ápolt bababőrnek.


A kád aljára teríthetsz egy félbehajtott textilpelenkát, vagy törölközőt, ezzel megakadályozva, hogy a baba csúszkáljon a vízben. Ez még nem a nagy pancsolások időszaka, ezért a fürdetésnek nem kell tovább tartania 5 percnél, és a vízmennyiség se legyen túl sok. (Kb. egy élére állított tenyérnyi.)

Pelenkázás

Ha korábban sosem csináltad, akkor talán megijedsz tőle, de egész biztosan hamar elsajátítod a technikát. Annál is inkább, mert előfordulhat, hogy a kisbabád az első napokban-hetekben napi 5-6 kakis pelussal is „megörvendeztet”. Ne aggódj, ez nem lesz mindig így, addig azonban biztosan, amíg a gyomra, emésztése át nem áll az anyatej (tápszer) feldolgozására.


Manapság a pelenkák széles választéka áll az újdonsült szülők rendelkezésére, ám a kezdeti időkben nehéz eldönteni, hogy melyikük a legjobb. Nos, ebben tanácsot adni sem könnyű, ugyanis itt is érvényes a mondás: „Kinek a pap, kinek a papné.” Lelkes környezetvédő anyukák szívesen térnek vissza a mosható pelenkákhoz, azonban nem javaslom, hogy már a kezdetektől kövesd a példájukat. Bőven lesz ugyanis elfoglaltságod a pelenkamosáson kívül is… Az eldobható pelenkáknak is számtalan fajtája, mérete, színe, illata létezik. Vannak olcsóbbak és drágábbak, szebbek és egyszerűbbek, nemek szerint megkülönböztetettek, de nem jelenthetjük ki egyikről sem, hogy jobb, mint a társai. Ugyanis egyénfüggő, ki melyiket részesíti előnyben. Méghozzá nem is az anyuka, hanem a kisbaba egyénisége határozza meg a választást. Sok múlik ugyanis a baba testalkatán. Pocakos-e, husikás-e a combocskája, vagy inkább vékonyka? Örökmozgó, vagy pihengető típus? Ezért célszerű egyszerre kis mennyiséget vásárolni (úgyis hamar kinövi a legkisebb méreteket), és csak azután beruházni nagyobb tételbe, ha már tudod, melyik vált be nálatok. A próbálgatás időszakára egyes gyártóktól kérhetsz mintadarabokat, ill. vannak üzletek, ahol darabra is vásárolhatsz pelenkát.

A pelenkázás során csak néhány egyszerű szabályt kell betartanod. Miután kibontottad a pici pelusát, és nedves kendővel tisztára törölted a popsit, vékonyan kend be az érintett területet popsi krémmel! Itt is érvényes a fürdetőkre tett megállapítás: válaszd az egyszerű, gyógyszertári készítményeket! A krém feladata, hogy megvédje a baba érzékeny bőrét a kipirosodástól, megakadályozza, hogy a szennyeződés közvetlenül a bőrt érje.


Az eldobható pelenkák elejét általában valamilyen színes minta díszíti, míg a derékrész gumírozott a stabilabb tartás érdekében. Ezek segítségével könnyedén megállapíthatod, hogy milyen irányból kell a baba alá helyezni. Próbáld a tiszta pelenkát gyűrődés nélkül a baba teste köré simítani, és a kialakított öntapadós pánttal rögzíteni! Miután elkészültél, a combtő környékén igazgasd el a pelenka fodrait, nehogy a nedvesség kiszivárogjon!


Büfiztetés


Sok kismama és kispapa rémálma a büfiztetés, kiváltképp az éjszakai evések után. Márpedig ez olyan része a csecsemőgondozásnak, melyet sem elkerülni, sem leegyszerűsíteni nem lehet, mert annak a vége hasfájás és sok-sok sírás. Célja, hogy a táplálkozás során a gyomorba került levegő eltávozzon a baba pocakjából. Miután a picúr jóllakott, óvatosan emeld a válladra, lehetőleg minél magasabbra, és gyöngéden simogatva a hátát, várd meg, amíg a levegő eltávozik! Vannak babák, akik egészen „emberes” büfiket produkálnak már pár naposan is, ám a többségnek ezt is tanulnia kell. Segítheted őt, ha nem vársz az etetéssel addig, amíg nagyon megéhezik, mert ebben az esetben a sírással már az evés előtt sok levegőt fog nyelni. Ha minden igyekezeted ellenére a levegő mégis benn szorul az apró pocakban, megmozgathatod a hát, vagy a has simogatásával, lábtornával, hasra fektetéssel, illetve úgy is, hogy leteszed, majd rövid idő múlva ismét vállra veszed a babát.


Szoktatás a friss levegőhöz


Szerencsés vagy, ha a kisbabád a tavaszi-nyári hónapokban születik. Ilyenkor kevésbé körülményes a friss levegőre vinni őt, mint ősszel és télen. Néhány szabályt azonban ilyenkor is jó betartani. Soha ne hagyd a babát a tűző napon, még rövid időre se! A legjobb, ha a legerősebb napsütés óráiban, délelőtt 11 és délután 3 között behúzódtok a hűvös lakásba. Ha hosszabb időt töltesz a picivel a szabadban, kend be a bőrét babák számára kifejlesztett napvédő krémmel! A Nap sugarai még akkor is veszélyesek, ha a fák lombjai, vagy a felhők megszűrik őket.

Nyári kánikulában a kisbabákat sem kell melegebben öltöztetni, mint ami számodra is kellemes komfortérzetet biztosít. Azonban mindig legyen nálatok egy karimás, vékony kiskalap, mert a vékonyka bőrük, hajuk kevésbé védi őket a naptól, és könnyen leéghet, vagy napszúrást kaphatnak.


Most ugyan nyár van, de szóljunk néhány szót a téli levegőztetésről is! Az őszi-téli születésű babákat fokozatosabban kell a friss levegőhöz szoktatni. Eleinte elég, ha jól betakargatod, és kinyitod a szobájában az ablakot néhány percre. 1-2 hét után már az utcára is kimerészkedhettek, de ilyenkor adj rá egy réteggel több (vastagabb) ruhát, mint amit te viselsz, és fél óránál többet ne töltsetek el a hideg levegőn!


Egy újszülöttel nem egyszerű az élet, számtalan váratlan fordulat következhet be a hétköznapok során. Jó, ha van melletted egy tapasztalt anyuka, aki segít és eloszlatja a kételyeidet. Ám ne feledd, hogy a legkisebb betegségre utaló tünet esetén is jobb értesíteni a gyerekorvost, mint aggódni, netán a pici egészségét kockáztatni!


 

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL