Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
GYERMEK

Soha ne mondd ezt az 5 mondatot a gyermekednek - A pszichológusok tanácsa

Szerző:
Szabó Anna
Minden szülő tudja, hogy a kiegyensúlyozott kapcsolat kialakítása a gyermekekkel nem mindig könnyű. A gyermeknevelés szent és nemes feladat, a gyermek-szülő kapcsolat pedig igazán különleges. Ám ahhoz, hogy ez az érzelmi kötelék kialakulhasson, mind a szülőnek, mind a gyermeknek dolgoznia kell ezen, de természetesen neked kell okosan kezelni a dolgokat, és kialakítani a megfelelő kommunikációt.

Sok gyermek és szülő között sajnos nincs érdemi beszélgetés. Mindez azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyermekből a későbbiekben egészséges és kiegyensúlyozott lelkületű felnőtt válhasson.


A szülők szerepe igencsak kiemelkedő abban, hogy milyen lesz a gyermek személyisége. Akaratlanul is alakítod a gyermek érzelmi és viselkedési mintáit, vagyis te tükröződsz vissza a gyermekben. Ám a szülő sem tökéletes, éppen ezért mindenki követ el hibákat. Az a szülő, aki valóban szereti a gyermekét, mindent megtesz annak érdekében, hogy a világ jobb hely lehessen a gyermeke számára, ám nem mindig kezelik az adott helyzetet megfelelően. Az alábbi 5 dolgot soha ne mondd a gyermekednek:

 

1. „Miért annyira nehéz ezt megtenned?"

 


A gyermek ilyenkor haszontalannak és értéktelennek érzi magát, és hiába mondogatod ezt neki, sohasem tudod motiválni így. Persze, azt szeretnéd, hogy sikeres legyen, de ezzel épp ellenkező hatást váltasz ki.

 

2. „A nagyfiúk/nagylányok nem félnek semmitől!"

 


Óriási hazugság! Amennyiben komoly és felelősségteljes embert szeretnél faragni a gyermekedből, nem szabad ilyesmit mondani. Sokkal jobban érzi magát, ha biztonságban tudhatja magát, ha fél valamitől. A gúnyolódó és a kioktató hangnem egyáltalán nem jó módszer.

 

3. „Nem hiszem el, hogy ezt tetted!"

 


Ez az egyik legszörnyűbb dolog, amit egy gyermeknek mondhatsz. Nem csupán sokkolja a gyermeket, de még hatalmas bűntudatot is eredményez. Ezzel csak összezavarod a gyermek elméjét és elbizonytalanodik magában. Légy türelmes és spontán. Meg kell tanítanod a gyermekednek, hogy mi a helyes és mi az, ami helytelen, de ne minősítsd a hibáiért.

 

4. „Ennél sokkal többet tudsz/sokkal jobb vagy!"

 


Talán az egyik legrosszabb dolog, amit mondhatsz a gyermeknek. Nagyon demoralizáló hatású és hatalmas sértés a gyermek számára, emellett negatív érzéseket vált ki belőle. Szélsőséges esetben akár még gyűlöletet vagy dühöt is a szülők felé. Ha ezt folyamatosan műveled, akkor akár súlyos pszichológiai károkat is okozhatsz a gyermek lelkében.

 

5. „Ne kezdj el sírni rögtön!"

 


A gyermekeknek igenis joga van sírni. Noha a legtöbb felnőtt nem igazán tolerálja a hangos sírást és nem mindig veszik komolyan a gyermekek közti dolgokat, ám ez a fajta módszer egészen biztosan nem vezet eredményre, és a gyermek még véletlenül sem fogja abbahagyni a sírást.


Remélhetőleg a fenti tanácsok segítenek abban, hogy kiegyensúlyozottabb legyen a gyermekkel a kapcsolat, így minden sokkal könnyebbé válik. Ne feledd, szülőnek lenni bizony nem könnyű és senki sem tökéletes. Próbálj meg minden egyes nappal jobbá válni, és nem a berögzült mintákat vinni tovább.

 

 

gyermek gyermeknevelés gyermekkor pszichológus szülő
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL