Az ősemberek kora óta tudjuk, hogy a túl sok stressz csökkenti immunrendszerünk ellenállását, emeli a szívbetegségek kockázatát, és alapvetően elfáraszt bennünket. Ráadásul a legújebb kutatások szerint már sejtszinten is öregít bennünket.
Hogy hogyan védheted meg magad? Először is ismerd fel, hogy túl sok stressz ér, és hogy ezek milyen tüneteket okoznak neked (izzadás, szívdobogás stb.). A stressz leküzdésének gyors módja a mély lélegzés. A hosszú távú: találj időt arra, hogy olyan dolgokat csinálj, amik oldják a stresszt (sport, utazás, pihenés).
Nem csoda, hogy az alkoholról szóló tanácsunk rögtön a stressz után következik. Ez az a dolog, ahol igazán figyelned kell a helyes mérték megtartására.
Napi egy-két ital csökkenti a szívproblémák kockázatát. A nőknek a napi egy, férfiaknak napi két ital az elfogadható mennyiség. De ha ennél többet iszol, azzal emeled a stroke, és a máj-, torok- és más rákos megbetegedések kockázatát.
Az inaktív életmód egyre többünk esetében komoly veszélyt jelent. Pedig már egészen kevés aktív tevékenység csökkenti a túlsúly és a stressz kockázatát. Az első lépés az elhatározás: mától többet fogok mozogni. Ez lehet egészen egyszerű döntés is: parkolj kicsit messzebb, és sétálj, vagy menj a lépcsőn a lift helyett. Innen emelheted a mozgásadagodat az orvosok által ajánlott adagig: heti 5-szöri 30 perc alacsony intenzitású mozgás, mint pl. séta.
A túlsúly emeli a szívbetegségek, a cukorbetegség és a rák kockázatát. A legújabb kutatások szerint az eredmény elérésében nem a diéta típusa, hanem a lelkesedés számít igazán, amivel hozzáfogsz. A lényeg, hogy olyan fogyókúrát válassz, ami illik az életmódodhoz, és így tartani tudod!
A telített zsírsavak, amelyek állati eredetű táplálékokban találhatóak meg, emelik a rossz koleszterin szintjét, és így a szívbetegségek és érelmeszesedés kockázatát. Kövesd a mediterrán diétát: válassz inkább olívaolajat. Legjobb, ha a napi kalóriabeviteled kevesebb mint 10%-át alkotják a telített zsírsavak.
Hogy a rák és a korai ráncosodás kockázatát csökkentsd, szokj le mihamarabb a dohányzásról. Ehhez ma már sokféle segítséget igénybe vehetsz!
A szmog köhögést és a szemproblémákat is okozhat, ráadásul az asztma kialakulásában is nagy szerepe van. Ha a szmog szintje nagyon magas, inkább maradj otthon!
A napvédő krémek sem védhetnek meg 100%-osan a bőrrák kialakulásától. Arról nem is beszélve, hogy a bőr öregedésének egyik fő oka a napsugárzás. Kerüld el, ha tudod, ha pedig mégis napra kell menned, legalább 15-ös faktorú napvédőt használj!
A túl sok cukor fogyasztása is túlsúlyhoz és szívbetegségek kockázatához vezet. A szakértők szerint a napi cukorfogyasztásodnak 10-12 teáskanál alatt kell maradnia. Jobban teszed, ha inkább gyümölcsöt fogyasztasz desszertként, hiszen az vitaminokat és rostokat is tartalmaz!
A túl kevés alvás kapcsolatba hozható az elhízással, magas vérnyomással és memóriaproblémákkal, már fiatal embereknél is. Rendezd be úgy a hálószobádat, hogy igazi alvóparadicsom legyen. A hálóban ne legyen tv, vagy más zavaró tényező!
OLVASS TOVÁBB!
Jóga az íróasztal mellett: Egyszerű gyakorlatok a munkahelyi feszültség oldására
A modern irodahelyiségekben dolgozók számára a hosszan tartó ülés és a stressz központi problémává vált....
KÖZÉRZETMit érdemes tudni a depresszióról?
A depresszió a civilizációs betegségek közé tartozik. Minden korosztályt érinthet, megzavarja a mindennapi életvitelt, és megakadályoz...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK