A krónikus alváshiány olyan ellenség, ami hatással van az egészségedre, a munkaképességedre és a szellemi képességeidre is. Azonban ha tudatosan teszel ellen, meglátod, egy hét, és máris jobban érzed magad!
Az alvásszükséglet mennyisége a kor előrehaladtával csökken
65+ év: 7-8 óra
24-64 év: 7-9 óra
18-23 év: 7-9 óra
14-17 év: 8-10 óra
6-13 év: 9-11 óra
3-5 év: 10-13 óra
1-2 év: 11-14 óra
4-11 hónap: 12-15 óra
0-3 hónap: 14-17 óra
Mi történik, ha nem alszol eleget?
Megbetegszel: az immunrendszer közvetlen összefüggésben van az alvással, és az alváshiány miatt könnyebben megbetegszel.
Lassul a gondolkodás: a logikus és gyors reakció elengedhetetlen, és ha ez nincs, veszélyes lehet, pláne, ha azonnali döntésre van szükség – mondjuk, ha éppen vezetsz.
Elhízás: elhízol, ha kevesebbet alszol naponta, mint 5 óra.
Bőröd egészsége romlik: ráncok, mélyedések, öregségi foltok és pattanások jelennek meg, a szervezet általában véve is gyorsabban öregszik.
Nagyobb kockázat bizonyos betegségek kialakulására: idetartoznak például a szív- és érrendszeri betegségek.
Növekszik a rák kockázata.
Csökken a szexuális vágy: ha kevesebbet alszol napi 5 óránál akár heti egy napon, akkor csökken a tesztoszteron szintje, és a nemi hormonoké is, 15%-kal.
Könnyen elfelejtesz dolgokat: amikor alszol, az agyad feldolgozza az információkat. Az alváshiány miatt azonban erre nem jut elég ideje.
Mit tehetsz ez ellen?
Csak egy mód van rá, aludj! Ha felkelsz 7 órakor, feküdj le 11-kor. Semmi rossz nem fog történni, ha nem fejezed be az adott feladatot, feküdj le, másnap újult erővel állhatsz neki a dolgoknak, és még többre is jutsz.
Néha azonban csak rosszabb lesz a helyzet. Lehet, hogy lefekszel időben, de még éjjel 3-kor is nyitva van a szemed. Az eredmény: egy kemény reggel ismét. Ebben az esetben be kell állítani a biológiai órádat. Itt van, hogy mit kell tenned:
1. Szeresd meg a rendszerességet az alvásban is
Tanulj meg lefeküdni minden nap ugyanabban az időben, akár hétvégén is. A tested megszokja, és már a szokott időben el fogsz álmosodni. Hétvégén emiatt akkor ébredsz fel, mint hétköznap, de ilyenkor még lustálkodhatsz kicsit.
OLVASS TOVÁBB!
Jóga az íróasztal mellett: Egyszerű gyakorlatok a munkahelyi feszültség oldására
A modern irodahelyiségekben dolgozók számára a hosszan tartó ülés és a stressz központi problémává vált....
KÖZÉRZETMit érdemes tudni a depresszióról?
A depresszió a civilizációs betegségek közé tartozik. Minden korosztályt érinthet, megzavarja a mindennapi életvitelt, és megakadályoz...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK