Mi történik az agyban?
A másodperc töredéke alatt végigfut az a bizonyos információ, az az elektromos hullám az agyon, egészen az agyalapi kéregig, amit viccesnek találsz. Ha ennek a hullámnak negatív a töltése, akkor a kuncogás garantált, ha pozitív, akkor nincs semmilyen válasz. Íme, a procedúra, lépésről lépésre:
1. Az agy bal oldala a logikáért és a racionalitásért felelős, először ez analizálja a vicc szerkezetét, és a benne elhangzó szavakat.
2. Amennyiben nem verbális a helyzet, akkor minden a szituációtól függ. (Például amikor egy barátod megemlíti az exe nevét az új párja előtt, te pedig várod, hogy elvörösödjön az arca.)
3. Az agy frontális lebenye az, ami felelős a viccen való gondolkodás megkezdéséért. Valójában ilyenkor gondolsz bele a részletekbe.
4. A jobb agyfélteke az, amely a kreativitásért felelős. Ez egy érzelmekkel töltődött terület, olyan, mintha fény gyúlt volna a fejedben. Ezért érted meg a viccet.
5. A „viccel” feltöltődött neuronok elérik az agy azon részét, mely a nyakszirti lebenyhez tartozik.
6. Amikor a vicc feldolgozódott, a lebeny válaszreakciót küld, mely a finommotoros mozgásért felelős részeket kezdi izgatni.
7. Ha a fizikai tünetekről akarunk beszélni, az sokkal több annál, mint néhány vidám hang.
8. Légzésünk szabálytalanná válik, körülbelül 15 arcizmunk mozdul meg, és kissé összehúzzuk a szemeinket, de gyakran még egy könnycsepp is legördül orcánkon.
9. Izmaink test szerte összerándulnak a kacagás következtében, mely a légzésünket is befolyásolja, és csipkedő, csiklandozó hullámokban söpör végig a teljes testfelületünkön.
Mi más történik még testünkben?
1. Abban a pillanatban, amikor nevetésben törsz ki, rengeteg örömöt befolyásoló kemikália, mint például endorfin jut a szervezetedbe. Az endorfin csillapítja a fizikai fájdalmat és növeli az érzelmi stabilitást.
2. A nevetés javítja a véráramlást és fejleszti az erek működését, ez pedig igen jó hatással van szívünkre.
3. A nevetés legalább 45 percre ellazítja testünket, beleértve az izmokat, az állkapcsot és a stressztől elfásult agyrészeket.
4. A nevetés stresszcsökkentő hatású, valamint a vérnyomásunkra is hasonló hatással van.
5. A nevetés stimulálja az empatikus idegrendszert, mely a „harcolj vagy menekülj” reakciókért felelős.
6. A jóízű nevetés hosszútávon nagy hatást gyakorol az immunrendszer egészségére, így a szervezet felveheti a harcot a stressz, a szorongás és a depresszió ellen.
7. A nevetés segítségével növelheted a T-sejtek számát szervezetben, mely azért nagyszerű, mert ezek a sejtek felelősek az immunrendszer rendben tartásáért. Harcolnak a vírusok, a rákos sejtek és más nem kívánatos betegségek ellen.
8. Egy kis kacagás is nagy változásokat tud hozni a testben található B- sejtek termelődésében.
9. A B- sejtek azok, melyek megharcolnak a betegségekkel, és ezeknek száma a többszörösére nő nevetés közben.
10. 50-szer nevetni egy 15 perces kardio edzésnek felel meg.
11. A barátokkal történő kacagás segíti a kommunikatív képességek fejlődését, így eredményesen veheted fel a harcot a különböző mentális betegségek ellen.
12.. A nevetés által ingerelt agyi működés segíti a memória fejlődését és a kognitív funkciók eredményesebb ellátását.
Mikor nevetünk?
A nem hivatalos teória szerint feltételezhető, hogy az embert a logika és a tudás hajtja. Amikor az agy érzékel valamit, ami logikusan nem illeszthető össze azzal a dologgal, amivel eredetileg párosították, a meglepetés érzése önti el, és potenciális humorforrást lát meg benne.
A hivatalos teória egy igen érdekes dolog, hiszen amikor kinevetünk valakit, akkor valójában azon nevetünk, milyen furcsa és vicces dolog történt valakivel, és úgy gondoljuk, hogy velünk az nem történhet meg. Egy bohóc „szerencsétlenségén” nevetni teljesen elfogadott dolog, és ugyanezt tesszük a mindennapokban is, természetesen anélkül, hogy bántók lennénk.
Vegyük például azt, hogy egy tisztaságmániás ember beleszeret valakibe, aki nem igazán törődik a higiéniával. Ez számunkra talán elsőre vicces lehet, főként, ha a tisztaságmániás ember feltehetően a barátunk. Mi tehát egyfajta mókás szemüvegen keresztül szemléljük ugyanazt a történést, amely a másik fél számára talán zavaró, problémás is lehet.
És ami valójában történik
Ez egy kicsit mélyebb annál, mint hogy nevetsz a barátodon, aki véletlenül elesett. Emberi lényként, nem vagyunk képesek arra, hogy túl sokat várjunk egy rossz eredményre. Gondolj csak egy klasszikus thrillerre. Amikor már majdnem kiderül a megoldás, valaki éppen akkor jelenik meg, és egy csavar következik a történetben. A nevetés ebben az esetben egy sóhajként jelentkezik. Nevetés esetében a stressz kacagás formájában távozik. Ez az, ami valójában történik. Humort használunk arra, hogy meg tudjunk birkózni a stresszel.
OLVASS TOVÁBB!
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK