Mi az agydaganat?
Az agydaganat az agyban, vagy a körülötte lévő szövetekben található abnormális sejtek elszaporodása. Számos különböző fajtája lehet, néhány jóindulatú, mások rosszindulatúak. Bármelyik esetben komoly egészségügyi problémát jelentenek. Keletkezhet elsődlegesen az agyban, ám más szervekben induló daganatok is átterjedhetnek ide. Ezt a formát áttétes vagy másodlagos daganatnak nevezzük. Ezek közül a leggyakoribbak a vastagbélrák, a mellrák, a vesedaganat, a melanóma és a tüdőrák.
A másodlagos agydaganat általában olyan embereknél jelentkezik, akiknek már voltak más onkológiai betegségei. Az elsődleges daganat kezdődhet magában az agyban, vagy a körülvevő szövetekben, mint az agyhártya, az agyidegek és a tobozmirigy. Az agydaganat tünetei nagyon szerte ágazók lehetnek a típustól függően, és attól, hogy az agy melyik része érintett. A különböző részek a test különböző funkciójáért felelősek, ezért a jeleket nagyon nehéz lehet észrevenni. Vannak tumorok, amelyek egyáltalán nem mutatnak tüneteket, amíg naggyá nem válnak, és súlyos egészségügyi problémákat okoznak, még akkor is, ha jóindulatúak.
Az agydaganat tünetei
A leggyakoribb tünet a fejfájás, ami a megszokott kezelésekkel nem gyógyítható. A fejfájás azonban bármilyen más problémára is utalhat, ezért nem feltétlenül jelenti, hogy agydaganatod van. Szükséges, hogy emellett más tünetek is megmutatkozzanak, mint:
• Hányinger és hányás;
• Látásromlás;
• Beszédben jelentkező változás;
• Rohamok;
• Egyensúlyi problémák;
• Zsibbadás és bizsergés a karban vagy a lábban;
• Fáradtság;
• Álmosság;
• Alvászavar;
• Memória problémák;
• Személyiségváltozás és depresszió.
Fordulj orvoshoz, ha ezeket a tüneteket tapasztalod, de ne feledd, hogy számos egyéb betegség jelei is lehetnek, így nem biztos, hogy agydaganatod van.
Rizikó faktor
A kutatók sem tudják biztosan, mi okozza az agydaganatot, ha elsődleges betegségről beszélünk. Ugyanakkor van néhány tényező, melyek emelik a daganat kialakulásának kockázatát. Ide tartoznak:
• Életkor - A kockázat nő a kor előrehaladtával. Az orvosok szerint az idősek körében gyakoribb, de bármely korosztályt érintheti, sőt, bizonyos fajtái csak gyermekekben alakulnak ki.
• Sugárzás - Azok, akik valaha is sugárzásnak voltak kitéve, nagyobb eséllyel rendelkeznek a daganat kifejlődésére.
• Családi történet - A genetika is fontos szerepet játszik, akiknek a rokonai között már előfordult a betegség, nagyobb kockázattal néznek szembe.
Jobb biztosra menni, ezért azonnal fordulj orvoshoz, ha a lehetséges figyelmeztető változásokat tapasztalod az egészségedben.
FIGYELEM!
A cikk kizárólag tájékoztató céllal készült, nem helyettesíti a pontos orvosi diagnózist! Bármilyen szokatlan tünetet észlelsz magadon, haladéktalanul keresd fel a kezelő orvosodat!
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK