Az alvás négy szakaszból áll: könnyű alvás, „fél alvás”, mély alvás és gyors alvás. A részletekbe nem mennénk bele, de minden szakasznak meg van a maga fontos szerepe, folyamata. Ám jó, ha tudod, hogy a harmadik szakasz a felelős azért, hogy reggel, hogyan ébredünk, mennyire érezzük magunkat kipihentnek. Ebben a szakaszban történik meg ugyanis a test karbantartása. A toxinok kiürülnek, az erőforrások helyreállnak, és a szervek funkciói is ellenőrzés alá kerülnek. Minél hosszabb ez a szakasz, annál kipihentebbek leszünk.
A jó alváshoz két dolog szükséges
1. Alacsony hőmérséklet
Minél magasabb a hőmérséklet, annál aktívabbak vagyunk. Ezért magasabb a hőmérsékletünk a nap folyamán. Éjszaka azonban alacsonyabbnak kell lennie, így az agy hosszabb ideig tud a mély alvás szakaszában tartózkodni.
2. Melatonin, vagyis alvási hormon
Ez a hormon akkor termelődik, amikor a szem sötétet érzékel. Ha világosság van, a melatonin lebomlik. Ismert tény, hogy éjszaka 11 és hajnal 4 óra között termelődik a legnagyobb mértékben. Tehát nagyon fontos, hogy ezen időszak nagy részét alvással töltsük. E szerint lehet kialakítani a megfelelő alvási menetrendet, még akkor is, ha kevés időt is szánhatunk rá.
6. Még néhány trükk…
1. Igyál elegendő folyadékot. Igen, a csapból is ez folyik, de nélkülözhetetlen a szervezet számára az elegendő mennyiségű folyadék.
2. Zuhanyozz egyet lefekvés előtt. A hőfok legyen 23 körül. Ha testedet lehűtöd alvás előtt, sokkal könnyebben fogsz elaludni. Ám a túl hideg víz sem jó, hiszen túl sok adrenalin termelődik a szervezetedben. Ezt pedig nem akarod.
3. Rengeteg fény. Hogy teljesen felébredj reggel, sok fényre van szükséged, lehetőleg természetesre. Húzd el a függönyöket, amint kipattansz az ágyból. A melatonin gyorsan lebomlik, és könnyebben felébredsz.
4. Párna. A megfelelő párna fontos a minőségi alvás érdekében, illetve a nyak, a hát egészsége érdekében is.
Ha pontos menetrendet követsz az alvást illetően, és betartod ezeket a „szabályokat”, akkor biztos kellően kipihened magad. Ha betartod a szabályokat, akkor is kipihenheted magad, ha mindössze 5-6 órát alhatsz éjszaka.
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK