Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

8 dolog, amit a zsibbadó végtagok elárulnak az egészségedről

Szerző:
Szabó Anna
A kezek és a lábak érzéketlensége, zsibbadása igencsak zavaró lehet, és nem is tesz jót, hiszen az idegeket érő fokozott nyomás okozza a zsibbadó érzést. A jelenséget paresztézia néven is ismerjük. Amint a nyomás megszűnik, minden újra rendbe jön. Ugyanakkor a zsibbadás néhány komolyabb probléma tünete is lehet. Összegyűjtöttünk néhány okot, amiért a paresztézia kialakulhat, és tippeket adunk, miként kerülheted el kialakulását.

Gyakori tünetek

• Tűszúráshoz hasonló érzés némi viszketéssel
• Nem érzed az adott testrészt
• Érzéketlenség
• Forró és hűvös bőrérzet váltakozása
• Az érzés, mintha hangyák szaladgálnának a bőröd alatt

Okai

1. Vitaminhiány: Ez tekinthető a leggyakoribb kiváltó oknak. B, B1, B6, B12 vagy E vitaminból kell többet bevinnie annak, aki végtagzsibbadástól szenved. Fontos megemlíteni, hogy a túl sok D vitamin is előidézheti a tünetet.

2. Fertőzések: A herpesz, az övsömör és a HIV/AIDS jellemzően változó hőérzetű bőrrel jár együtt, illetve bizsergést is okozhatnak.

3. Sérülés: Az idegekre nehezedő nyomás forrása kereshető egy balesetben vagy egy helytelenül kivitelezett gyakorlatban, például túl nehéz súlyok emelésekor. A ficamok, vagy elmozdult csontok szintén problémát okozhatnak.

4. Alkohol: Mind tudjuk, hogy egészségünk megőrzésében nem az alkohol jár az élen. Idegi károsodást is okozhat, az úgynevezett alkohol eredetű neuropátiát.

5. Toxinok: Az olyan, természetben előforduló toxinok, mint az ólom, az arzén vagy a higany képesek káros hatást kifejteni az idegekre. Emellett az olyan gyógyászati eszközök és kezelések, mint a kemoterápia, vagy az antibiotikumok szintén megborítják a tested egyensúlyát.

6. A szervezet betegségei: Paresztéziát kiválthat még májkárosodás, vérbajok, hormonális instabilitás és diabétesz is.

7. Állat- és rovarcsípések, ide értve a Lyme-kórt is.

8. Eltérő okok, például stroke, 2-es típusú cukorbetegség, inaktív pajzsmirigy, stb

Kik hajlamosak rá?

Nem szerint: A nők nagyobb eséllyel szenvednek paresztéziától, mert keskenyebbek az idegcsatornáik.

Pajzsmirigypanaszban szenvedők: Növeli az esélyt az ínhüvelygyulladásra.

Elhúzódó ágynyugalom: Az izmok és a test edzésének elmaradása szintén kockázati tényező.

Elhízás: Az extra súlytöbblet miatt nagyobb nyomás nehezedik az idegekre.

Monoton mozgás: Akik álló munkát végeznek, és keveset vagy monoton mozognak munka közben, szintén nagy eséllyel lesznek paresztéziások.

 

Kezelési lehetőségek

Pihenés: A legismertebb és leghatékonyabb módja a tünet kezelésének az, ha az érintett végtagot pihenteted egy kicsit. Egy kis regenerálódás után ismét olyan lesz majd, mint fénykorában.

Fizikoterápia: A terhelt ideg körüli izmok erősítése szintén javíthat az állapotodon, mivel növeli az izom és az ízület mozgásterjedelmét.Gyógyszerek: Léteznek külön a paresztéziára kifejlesztett gyógyszerek, de mivel velük kapcsolatban felmerülhetnek komplikációk, mindenképpen konzultálj az orvosoddal, mielőtt használni kezded őket.

Megelőzés

A következő apróságokat észben tartva megelőzheted a zsibbadás kialakulását a testedben:

1. Minden nap mozogj a jó testtartásért.
2. A mindennapi életben és az edzőteremben is csak nagy odafigyeléssel emelgess nehezebb súlyokat.
3. Kerüld a monotonitást. Ha például egy irodában dolgozol, és minden nap hosszú órákon keresztül ülésre vagy kényszerítve, rendszeresen iktass be szüneteket, hogy átmozgathasd az izmokat.

 

közérzet egészség zsibbadás tünetek
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL