Gyakori tünetek
• Tűszúráshoz hasonló érzés némi viszketéssel
• Nem érzed az adott testrészt
• Érzéketlenség
• Forró és hűvös bőrérzet váltakozása
• Az érzés, mintha hangyák szaladgálnának a bőröd alatt
Okai
1. Vitaminhiány: Ez tekinthető a leggyakoribb kiváltó oknak. B, B1, B6, B12 vagy E vitaminból kell többet bevinnie annak, aki végtagzsibbadástól szenved. Fontos megemlíteni, hogy a túl sok D vitamin is előidézheti a tünetet.
2. Fertőzések: A herpesz, az övsömör és a HIV/AIDS jellemzően változó hőérzetű bőrrel jár együtt, illetve bizsergést is okozhatnak.
3. Sérülés: Az idegekre nehezedő nyomás forrása kereshető egy balesetben vagy egy helytelenül kivitelezett gyakorlatban, például túl nehéz súlyok emelésekor. A ficamok, vagy elmozdult csontok szintén problémát okozhatnak.
4. Alkohol: Mind tudjuk, hogy egészségünk megőrzésében nem az alkohol jár az élen. Idegi károsodást is okozhat, az úgynevezett alkohol eredetű neuropátiát.
5. Toxinok: Az olyan, természetben előforduló toxinok, mint az ólom, az arzén vagy a higany képesek káros hatást kifejteni az idegekre. Emellett az olyan gyógyászati eszközök és kezelések, mint a kemoterápia, vagy az antibiotikumok szintén megborítják a tested egyensúlyát.
6. A szervezet betegségei: Paresztéziát kiválthat még májkárosodás, vérbajok, hormonális instabilitás és diabétesz is.
7. Állat- és rovarcsípések, ide értve a Lyme-kórt is.
8. Eltérő okok, például stroke, 2-es típusú cukorbetegség, inaktív pajzsmirigy, stb
Kik hajlamosak rá?
Nem szerint: A nők nagyobb eséllyel szenvednek paresztéziától, mert keskenyebbek az idegcsatornáik.
Pajzsmirigypanaszban szenvedők: Növeli az esélyt az ínhüvelygyulladásra.
Elhúzódó ágynyugalom: Az izmok és a test edzésének elmaradása szintén kockázati tényező.
Elhízás: Az extra súlytöbblet miatt nagyobb nyomás nehezedik az idegekre.
Monoton mozgás: Akik álló munkát végeznek, és keveset vagy monoton mozognak munka közben, szintén nagy eséllyel lesznek paresztéziások.
Kezelési lehetőségek
Pihenés: A legismertebb és leghatékonyabb módja a tünet kezelésének az, ha az érintett végtagot pihenteted egy kicsit. Egy kis regenerálódás után ismét olyan lesz majd, mint fénykorában.
Fizikoterápia: A terhelt ideg körüli izmok erősítése szintén javíthat az állapotodon, mivel növeli az izom és az ízület mozgásterjedelmét.Gyógyszerek: Léteznek külön a paresztéziára kifejlesztett gyógyszerek, de mivel velük kapcsolatban felmerülhetnek komplikációk, mindenképpen konzultálj az orvosoddal, mielőtt használni kezded őket.
Megelőzés
A következő apróságokat észben tartva megelőzheted a zsibbadás kialakulását a testedben:
1. Minden nap mozogj a jó testtartásért.
2. A mindennapi életben és az edzőteremben is csak nagy odafigyeléssel emelgess nehezebb súlyokat.
3. Kerüld a monotonitást. Ha például egy irodában dolgozol, és minden nap hosszú órákon keresztül ülésre vagy kényszerítve, rendszeresen iktass be szüneteket, hogy átmozgathasd az izmokat.
OLVASS TOVÁBB!
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK