Ki ne tudná, hogy elsődleges D-vitamin forrásunk a Napból ered? Pedig hajlamosak vagyunk ezt elfejteni, akkor is, ha előszeretettel fekszünk ki simogató, meleg sugarait kiélvezve. Valahogy a lelkünk mélyén ösztönösen érezzük, hogy ez jó nekünk. A D-vitamin mellett azonban öntudatlanul, de mégis csak kiélvezzük baktériumölő és energiaháztartásunkat helyreállító hatását. A Nap fénye elektromágneses sugárzás, hasonló a röntgensugarakhoz, ám annál jóval kisebb energiájú. Ezt a sugárzást ultraibolya (UV) fénynek hívjuk, és hullámhossz szerint három egységre bontjuk. Mindhárom más-más módon hat bőrödre.
A napfény ultraibolya-sugarai áthatolnak a bőr felső rétegét képező hámszöveten, és befolyásolják a sejtszaporodást, valamint a szarusodás folyamatát is, az utóbbi a bőr megvastagodásához és rugalmasságának elvesztéséhez vezet. Bejut a bőr mélyebben fekvő rétegébe, az irhába is. Ott aztán roncsolja a kollagént (a bőr rugalmasságát adó rostokat), amitől megváltozik a bőr szerkezete és vastagsága.
A napozás során bőröd pont azzal védekezik a káros hatások ellen, hogy sötétebbre színeződik. A napsugárzás arra sarkallja a melanocitákat, hogy nagyobb mennyiséget termeljenek a védő festékanyagból, a melaninból, s ez okozza a lebarnulást. A napfény által előidézett károk többnyire visszafordíthatatlanok. Bár a lebarnulás csak átmeneti és rövid idő alatt nyoma vész, a hosszú távú ártalmak azonban gyakran csak évek elteltével mutatkoznak meg. A Nap károsító hatásától a bőr fáradttá, ráncossá és kérgessé válhat, kivörösödhet és kiszáradhat. Talengiektáziát, azaz hajszálértágulatot is okozhat: ez magyarázza a bőr felületén láthatóvá váló, apró vérerek megjelenését.
Hamis biztonságérzet?
A kutatók egészen a legutóbbi időkig úgy gondolták, hogy csak az UV-B-sugárzás károsítja a bőrt, és ezeket a sugarakat a napvédő krémek elnyelik. Ám újabb vizsgálatok arra utalnak, hogy a korábban ártalmatlannak vélt, nagyobb hullámhosszú UV-A-sugarak mélyebben hatolhatnak a bőrbe, és ott károsítják a sejteket. Mivel nincs olyan minősítési rendszer, amely az UV-A-védelem mértékét jelezné, könnyen előfordulhat, hogy két azonos fényvédő faktorú napozószer hatékonysága igen különböző. Ezért széles tartományú védelmet nyújtó napozószert használjunk, amely megfelelő faktorú, s emellett az UV-A sugárzást elnyelő avobenzont is tartalmaz.
Anyajegyeink védelme
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkentheted a kialakulás kockázatát. Ennek mikéntjéről dr. Fáy Andreát, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosát kérdeztük. Többek között azt is elmondta, hogy a Nap mellett a túl sok szolizás is éppolyan veszélyes.
„A bőrünkön található anyajegyek egy része már születésünkkor megtalálható rajtunk és egy része az évek során alakul ki. Bármelyik esetről is legyen szó, nagyon fontos az éves rendszeres szűrővizsgálat. Abban az esetben, ha azt tapasztaljuk, hogy az anyajegy megnőtt, alakja, színe megváltozott, viszket, vagy felülete kisebesedett, azonnal orvoshoz kell fordulni. Az időben felfedezett rosszindulatú megbetegedések esetében nagyobb az esély a teljes gyógyulásra – mondta a doktornő.
Az anyajegyek elváltozásának egyik okozója a napsugárzás vagy a túlzásba vitt szoláriumozás. Akin sok anyajegy található, az lehetőleg kerülje az erős napsütést, és mindenképpen használjon a bőrtípusának megfelelő faktorszámú fényvédő krémet. Különösen veszélyeztetettek a világosabb bőrűek, hiszen ők könnyebben leégnek, mely megnövelheti a melanoma kialakulásának az esélyét. Nagyon fontos, hogy betartsuk a napozás szabályait: tizenegy és három óra között akkor se tartózkodjunk huzamosabb ideig a napon, ha a legerősebb naptejet használjuk.
A daganatos elváltozásoknak számos esetben genetikai vagy egyéb oka lehet. Ebben az esetben a megelőzés legjobb módszere a rendszeres ellenőrzés. Ha a testünkön lévő anyajegyeken bármilyen eltérést tapasztalunk a formáját, színét és felszínét tekintve, azonnal forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz, aki speciális eszközökkel meg tudja állapítani, hogy milyen veszélyeket rejthet elváltozás. Nem minden esetben áll rosszindulatú daganat a háttérben, bizonyos esetekben azonban indokolt lehet az anyajegy sebészi úton történő eltávolítása.
„Ha nem tapasztalunk rendellenes elváltozást, akkor is érdemes évente megvizsgáltatni anyajegyeinket, hiszen az alig negyed órás vizsgálat akár életmentő is lehet. Az otthon végzett rendszeres önvizsgálat is segíthet az esetleges betegségek korai kiszűrésében” – tette hozzá a doktornő.
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK