Egy feledésbe merült gyógynövény, amely ma reneszánszát éli a bio-piacokon. A tavasz első hírnökei közé tartozik, régi magyar neve sásihagyma. Gyógyereje sokkal hatásosabb, mint a fokhagymáé. A magas vérnyomás gyógyszere, de nagyon sok mindent készíthetünk belőle.
Tavasszal szinte uralja az erdőket, kirándulás közben biztos találkozunk vele, de kedveli a mocsarakat is.
A liliomfélék, - liliacea - családjába tartozik, a fokhagyma és snidling rokona. Levelei hosszúkásak, (összetéveszthető a gyöngyvirág leveleivel) 30-50 centiméter magasra növő hagymás növény, melynek illata a fokhagymáéhoz hasonló. Tavasszal virágzik, április végén és május elején hozza fehér virágait.
Milyen gyógyhatása van?A népi gyógyászat egyik leghatásosabb gyógynövénye. Kénben gazdag és így nagyon jó hatással van a bőr, csontok és a hörgők betegségeire. Sikerrel kezelhető medvehagymával a bélhurut és az érzékeny gyomornyálkahártya, de mindenekelőtt legsikeresebb és leghasznosabb a magas vérnyomás és az érelmeszesedés gyógyításában. A legújabb kutatások szerint sokkal nagyobb gyógyhatással rendelkezik, mint a fokhagyma.
Mit készíthetünk belőle?
Hagymájából bort is készítenek melynek fogyasztása megelőzheti az agyvérzést. Hatása vetekszik a gyógyszerekével. A medvehagyma leveléből kitűnő saláta is készíthető, de vigyázni kell a használatával, mert intenzív az íze. Olajban párolva főzeléket is készíthetünk belőle, de a sok értékes anyag a főzéssel elvész, de még így is értésesebb, mint sok zöldségféle. Bio-piacokon vásárolhatunk medvehagyma levelet és hagymát vagy kirándulásaink alkalmával az erdőkben szedhetünk.
Medvehagyma saláta
Hozzávalók: nagy csokor medvehagyma-levél, egy fej saláta, egy kígyóuborka, csipet cukor, bors, só, bazsalikom ecet
Elkészítés: a medvehagyma- és a saláta-leveleket megmossuk, lecsepegtetjük, és laskára vágjuk. Az uborkát meghámozzuk, és felkockázzuk. A medvehagymát, salátát és az uborkát egy tálban összekeverjük, ízesítjük a cukorral, sóval és a bazsalikom-ecettel.(a fűszereket ízlés szerint használjuk, a cukor elhanyagolható)
Medvehagymabor
Hozzávalók: nagy csokor medvehagyma, 5 deciliter száraz bor
Elkészítés: vágjuk apróra a medvehagymát, és tegyük egy 5 decis üvegbe, majd
öntsük rá a bort. Vízfürdőben forraljuk fel gyöngyözésig. Vegyük le a tűzről, zárjuk le az üveget, és hagyjuk egy hétig állni. A hét elteltével szűrjük le, és tegyük sötét, hűvös helyre!
A medvehagymabor keringésjavító hatása tizenkétszerese a fokhagymáénak, és nincs kellemetlen szájszag a fogyasztása után.
Ajánlatos azonban esténként fogyasztani belőle egy-két pohárkával.
Ízletes joghurtot is készíthetünk: a növény levelét préseljük ki, majd adjuk kefirhez, joghurthoz.
Fűszerként is használhatjuk, a friss medvehagyma leveleket vágjuk apróra, - mint a petrezselymet- és szórjuk: kenyérre, levesbe, salátára, húsokra.
Vigyázat, mert könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel!
{KIRALYLANY}