.
Mikor van szükség fogszabályozásra?
Fogszabályozásra általában két okból lehet szükség. A fogak nem megfelelő állása egészségügyi problémákat okozhat, így a torlódások között könnyebben megtelepszenek a baktériumok, gyorsabban alakulhat ki fogkő és fogszuvasodás. Pozíciójuk megnehezítheti a rágást, így emésztőrendszeri panaszok is felléphetnek. Még gyakrabban pedig esztétikai okok szólnak a fogszabályzó felhelyezése mellett.
Egy önfeledt, magabiztos mosolynak köszönhetően minden nap jól érezhetjük magunkat a bőrünkben. Saját magunkról alkotott képünk sokkal pozitívabbá válik, és a külső és belső változásokat mások is garantáltan észreveszik majd.
Felnőttként is lehetséges a fogszabályozás?
Mosolyunk szépségéért soha nem késő tenni. A modern fogszabályzóknak köszönhetően ráadásul már nem kell feltűnő huzaloktól, fém keretektől és fájdalomtól tartanunk. Számos diszkrét, mégis hatékony megoldás érhető el a piacon attól függően, hogy mekkora korrekcióra van szükségünk, és milyen fogszabályzót szeretnénk.
Felnőtt vs. gyermek fogszabályozás: mik a különbségek?
Gyermekkorban a csontjaink, ízületeink még sokkal rugalmasabbak, így a fogszabályozás rövidebb idő alatt elérheti a kívánt eredményt. Felnőttkorban ezzel szemben csak lágy erőkkel dolgozó, rögzített készülékekkel lehetséges a korrigálás. A folyamat több időt vehet igénybe, így a kezelési idő fél évtől akár több évig is terjedhet.
Hogyan zajlik a kezelés?
A kezelés mindig a pontos diagnózis felállításával kezdődik. Az első lépés egy profi szakorvossal végzett konzultáció, aki meghallgatja panaszainkat, és felméri a fogak, valamint a szájüreg állapotát. Ezután részletes tájékoztatást ad a lehetséges kezelési és fogszabályozási módokról.
A következő lépésben röntgenfelvétel és lenyomat készül a fogakról. Ez egyrészt segít feltárni a szabad szemmel esetleg nem látható problémákat, gyulladásokat, illetve hozzájárul a fogszabályzó pontos megtervezéséhez. Ha elkészültek a vizsgálatok, a fogorvos részletes kezelési tervet állít össze. Ilyenkor kerül meghatározásra a fogszabályzó típusa is, illetve a kontrollok száma is. A kezelési terv elfogadása után következik a fogszabályzó elkészítése és felhelyezése, amit általában megelőz egy alapos fogtisztítás és fogkő eltávolítás, mivel csak így marad garantáltan a helyén a készülék.
A kezelés időtartama alatt rendszeres tisztítás és kontroll szükséges, amit a kezelési terv tartalmaz. Ekkor kerül sor a készülék állítására és tisztítására, valamint az előrehaladás nyomon követésére is. Az ideális eredmény eléréséhez szükséges idő egyénenként változó, amit a fogorvos tanácsainak és előírásainak betartásával tehetünk könnyebbé.
Miután lekerült a fogszabályzó, egy utókezelés következik, amely során egy kivehető készülék segít megtartani az új fogíveket.
Felnőtt fogszabályozás: milyen készülékek közül választhatunk?
Önligírozó fogszabályozó
A klasszikus, általában fém vagy porcelán bracketekkel és fémhuzalokkal rögzített fogszabályozóról van szó. Előnye, hogy önligírozó tulajdonsága miatt kíméletesebb és gyorsabb kezelési módot nyújt, mint a hagyományos fogszabályozók, illetve kevesebb kontrollt igényel a viselési időszak.
Belső fogszabályozó
Belső vagy nyelv felőli fogszabályozónak nevezik azt, amikor a bracketeket a fogak belső felére helyezik. Így kívülről nem látszik, hogy fogszabályozót használunk, azonban a nyelvünk folyamatosan hozzáér, ezért kezdetben sok kényelmetlenséggel járhat. A fém ív miatt könnyen megsérülhet a nyelvünk, illetve szokatlanná válhat a hangképzés is.
Láthatatlan fogszabályozó
Előnye, hogy a kisebb eltérések akár már néhány hónapon belül korrigálhatóak a segítségével. Emellett teljesen láthatatlan, így a használata közben is bátran mosolyoghatunk.
Hátránya, hogy közel sem minden problémára nyújt megoldást. Az állapotfelmérés után a szakorvos tud majd biztosabbat mondani róla, hogy érdemes-e ezt a készüléket választanunk.
Mit tehetünk, ha tökéletes fogsort szeretnénk?
Annak érdekében, hogy sokáig megőrizzük fogaink épségét és mosolyunk szépségét, az alábbiakra kell odafigyelnünk:
- megfelelő napi szájhigiénia,
- rendszeres, minimum évenkénti fogorvosi ellenőrző vizsgálat,
- fogkő eltávolítása és szükséges dentálhigiéniai kezelések.
Ha pedig baj van, ne várjuk meg, amíg már fáj! Érdemes minél előbb kivizsgáltatni és megkeresni a probléma forrását, hiszen így elkerülhető lehet a gyökérkezelés vagy a foghúzás is.
Végül, de nem utolsó sorban tartsuk szem előtt, hogy soha nem késő elkezdeni jobban odafigyelni fogaink állapotára! A fogszabályozás már felnőttkorban sem tabu, egy szép mosoly pedig az egész közérzetünkre remek hatással lehet.
OLVASS TOVÁBB!
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK