Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

A helytelen diéta akár hízáshoz is vezethet

Szerző:
Szabó Anna
Sikeresen diétázni csakis tudatosan lehet, hiszen helytelen étrenddel vagy rosszul kialakított étkezési szokásokkal éppen az ellenkezőjét érhetjük el annak, mint amit szeretnénk. Melyek a diétázás közben leggyakrabban elkövetett hibák? Hogyan érdemes megtervezni az étrendet? Mutatjuk a pontos válaszokat!

Mi a diétázás alapelve?

Mielőtt belevágnánk a gyakori hibákba, először is célszerű tisztázni a diétázás aranyszabályát. Fogyni csakis akkor tudunk, ha minden nap kalóriadeficitet teremtünk, azaz több kalóriát égetünk el, mint amennyit táplálék formájában bevittünk a szervezetünkbe. Leegyszerűsítve tehát hiába futunk és edzünk rengeteget, ha közben folyamatosan gyorsételeket fogyasztunk.

Ezek a leggyakoribb hibák

1. Túl szigorú étrend

Ha egyik napról a másikra drasztikusan csökkentjük a bevitt táplálék mennyiségét, már néhány nap alatt teljesen kimerülhet a szervezetünk. Egy ideig persze még tart a lelkesedés, és próbáljuk éhesen kihúzni a napokat, azonban a legtöbb esetben már egy héten belül megtörténik a baj, és még sokkal többet eszünk a hiányzó tápanyagok pótlása érdekében, mint azelőtt valaha.

A túl kevés kalóriát vagy szénhidrátot tartalmazó étrendet követők általában késő délutánig vagy kora estig bírják cérnával, utána pedig a kitűzött célokat figyelmen kívül hagyva hatalmas lakomát csapnak. Azonban a rendszertelen étkezés rövid időn belül jojó-effektushoz vezethet, és végül többet fog mutatni a mérleg, mint a diétázás kezdete előtt. Éppen ezért kell személyre szabott étrendet követni, és fokozatosan megszabadulni a kilóktól, hogy a diétázás ne kínszenvedés, hanem kényelmes és fenntartható átmenet legyen.

TIPP: Testsúly-kontroll formulák segítségével könnyebben elérhetjük a célunkat, de természetesen a helyes étrendet nem helyettesítik a készítmények. A különböző formulák és zsírégető táplálékkiegészítők inkább egy extra löketet adnak a kiegyensúlyozott étrend és az edzések mellé, hogy hamarabb megszabadulhassunk a felesleges kilóktól.

2. Motiváció hiánya

Legyen szó fogyókúrázásról vagy éppen tömegnövelésről, néhány hét alatt még biztosan nem a kívánt képet fogjuk a tükörben látni. Érdemes inkább hosszabb távban, például fél évben gondolkodni, és végig maximálisan kitartani a céljaink mellett.

Persze rendkívül csábító lehet a hétvégi összejöveteleken rendelni egy XXL pizzát vagy néhány ízletes hamburgert, de a siker kulcsa a motivációban és a kitartásban rejlik. Ha valóban le szeretnénk fogyni, akkor áldozatokat kell hoznunk, és diétás fogásokkal kell megpróbálnunk az egyszerű szénhidrátokkal és zsírokkal teli ételeket helyettesíteni.

Egy-egy könnyelmű nap alatt pedig annyi extra kalóriát is bevihetünk, mint amennyi a diéta során 2-3 nap alatt lenne megengedett, így ismét felszaladhatnak a makacs kilók.

3. Drasztikus étrendváltoztatás a sikeres fogyás után

Ha már elértük a célunkat, és a kívánt formában állunk a mérlegen és a tükör előtt, ne térjünk vissza a korábbi étkezési szokásainkhoz. Persze egy kicsit lehet lazítani az étrenden, de ha ismét rengeteg kalóriával bombázzuk a szervezetünket, megint vissza fognak térni a nehezen leadott kilók.

Hogyan érdemes megtervezni a diétás étrendet?

A szénhidrátbevitelt tekintve igyekezzünk a 2-2,5 g/testsúlykilogrammos mennyiséget megcélozni, fehérjebevitel terén pedig 2-3 g/testsúlykilogrammos értékkel érdemes számolni.

Tehát egy 80 kg-os, fogyni vágyó embernek naponta 160 gramm szénhidrátot és kb. 160 gramm fehérjét tanácsos napi szinten fogyasztania. Ha túllépjük az arányokat, akkor a biológia törvényei alapján sajnos lehetetlen lesz lefogyni. Ha biztosra szeretnénk menni, ajánlott rendszeresen mozogni is, hogy minél több kalóriát elégessünk, és minél hamarabb ledolgozzuk az extra kilókat.

Személyi edző vagy dietetikus segítségét is kérhetjük!

A személyi edzők és dietetikusok személyre szabott, egyedi étrendet készítenek számunkra. A céljainkat megismerve pontosan kiszámolják, hogy mennyi tápanyagra van szükségünk naponta, és változatos étrendet alakítanak ki, amelyet már csak követnünk kell. Emellett tanácsot adnak a táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban is, például a testsúly-kontroll formulák és fehérje készítmények kiválasztását illetően is. Így biztosan nem egy sokat ígérő “csoda” diétás módszert fogunk követni, hanem egy valódi szakember által kidolgozott étrendet, amely garantáltan el fog vezetni a céljainkhoz.

A helytelen diéta nem csak a fogyást nem hozza el számunkra, de még a szervezetünket is teljesen kimerítheti. Éppen ezért törekedjünk a személyre szabott étrend kialakítására, és tartsuk magunkat a kijelölt céljainkhoz a mindennapokban. A diétázás alapelve a kalóriadeficit megteremtése, tehát minden egyes nap több kalóriát szükséges elégetnünk, mint amennyit bevittünk. Ha pedig elértük a kívánt testképet, csak minimálisan változtassunk az étrendünkön, és ne kezdjünk el újra kiadós lakomákat rendezni, hiszen pillanatok alatt újra felszaladhatnak a kőkemény munkával leadott kilók.

diéta elhízás közérzet
Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL