Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

A legnépszerűbb biotévhitek - Fellebbentjük a fátylat!

Szerző:
Szabó Anna
Sok rostos ételt eszel, mert jótékonyan hat a gyomrodra? Vagy éppen ellenkezőleg: szinte alig eszel valamit, mert vigyázol a vonalaidra, hisz néhány szem táplálék-kiegészítő minden vitamint pótol? Nem biztos, hogy jól teszed. És ez csak néhány a népszerű tévhitek közül...
 
1. A gyógynövény mindenre gyógyír

Míg egyes herbák gyógyírként használhatók, mások kifejezetten mérgezők. Íme néhány kerülendő fajta.
• Kreozotcserje: vesekárosodást és májproblémákat, pl. hepatitist okozhat.
• Fekete nadálytő: kizárólag külsőleg használható! Bármilyen formában (pl. teaként) való fogyasztása, vagy bőrsérüléseken való alkalmazása rendkívül mérgező lehet a májra és a vesére, sőt halált okozhat.
• Csikófark: a súlycsökkentés érdekében vagy „természetes” kábítószerként alkalmazva nagy mennyiségben veszélyes mértékű vérnyomás-emelkedést és szívdobogást, sőt szívmegállást, illetve szélütést okozhat.
• Lobélia: a biztonságos adagolás nincs meghatározva. Fogyasztása lelassíthatja a légzést, és súlyos vérnyomáscsökkenést okozhat.
• Csombortea: olaja még kis adagokban is mérgező. A népi gyakorlatban régen magzatelhajtóként alkalmazták. Halálos lehet.
• Szennalevél: kis adagokban recept nélkül kapható hashajtóként alkalmazzák. Túladagolva káros hatásai: hasmenés, hányinger, erős alhasi görcsök.
• Johimbe (szexcserje): kivonata impotencia elleni receptre kapható gyógyszerek hatóanyaga, de szorongást, gyomorpanaszokat, magas vérnyomást és szívkárosodást okozhat.

 

3. Multivitamin-tablettával kellő vitaminhoz jutunk

Olykor valóban javasolt bizonyos vitaminok kiegészítő formában való szedése, de ezek nem csodaszerek. Ha az étrendünk sok zsírt, sót és cukrot tartalmaz, de kevés benne a betegségek elleni harchoz szükséges tápanyag, ne reméld, hogy a tabletták majd mindent megoldanak!

A zöldségek és gyümölcsök rák- és szívbetegség-ellenes hatását több száz vizsgálat igazolta. Az antioxidánsokat tartalmazó táplálék-kiegészítők hatása nem ennyire egyértelmű. Ennek az az oka, hogy a zöldségek és gyümölcsök teljes értékű kombinációkban tartalmazzák a betegségeket megelőző vegyületeket, míg a tablettákban e növényi eredetű anyagok jó része nem található meg. A béta-karotin pl. csak egyike annak a több száz karotinoidnak, amelyek talán mind javíthatják az egészségünket. A kutatók nemrég azt is megállapították, hogy a brokkoli (és a brokkolicsíra) olyan vegyületeket tartalmaz, amely feltehetően fontos szerepet játszik e növény rendkívüli rák elleni védőhatásában.

Más előnye is van annak, ha a vitaminokat nem tabletta formájában, hanem ételekkel viszed be szervezetedbe: ily módon szinte képtelenség a túladagolás. Ahhoz, hogy túl sok C-vitamint fogyasszunk, egy vödörre való narancslevet kellene meginnunk. A tabletták szedésekor viszont könnyen előfordulhat túladagolás. A legnagyobb veszélyt az A- és a D-vitamin túladagolás jelenti.

 

2. A csípős káros a gyomorra

Nagy adagban valóban károsak a gyomorra, de kis mennyiségben igenis hasznos összetevője lehet az étrendednek.

Azonban a csípős ételek többségében található capsaicin „felforrósítja” a testet és serkenti az anyagcserét, csökkenti az étvágyat.

Ha fogyókúrázol mégsem biztos, hogy jobban jársz, ha beveted a siker érdekében a csípős ízt, mert könnyen produkálhatsz fekélyes és gyomorégéses tüneteket.

 

4. Minden mennyiségben egészségesek a rostok!

A magas rosttartalmú élelmiszerek valóban kevesebb helyet hagynak a gyomrunkban a zsíros, magas kalóriaértékű ételeknek, és általában gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban. De a hirtelen megnövekedett rostfogyasztás felfúvódást és alhasi görcsöket okozhat. Több rost fogyasztásakor igyál több folyadékot is, nehogy az extra mennyiségű béltartalom lelassítsa vagy leállítsa a bélműködésedet.

 

5. Minden E-szám káros

Nagy bátorság ilyet kijelenteni, hiszen az E-szám rendszernek éppen az a feladata, hogy minden adalékanyagot számmal ruházzon fel, így lesz igazán nemzetközi és hosszútávon könnyebben értelmezhető minden összetevője a készételeknek. Egyáltalán nem minden E-számmal jelölt anyag káros hatású, például a C-vitamin, más néven aszkorbinsav is rendelkezik E-számmal - E 300, az E 150 a karamell-tartalomra utal, az E 307 pedig egy antioxidánsra.

Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL