Bár ez csak egy aprócska mirigy a torok közelében, ez termeli a pajzsmirigy hormont (TH), ami felelős az anyagcsere és a hőmérséklet szabályozásáért és a szívverésért.
Ha a pajzsmirigy valami miatt elkezd nem megfelelően funkcionálni, két eset lehetséges: vagy túl aktív lesz, azaz túl sok hormont termel, vagy éppen ellenkezőleg, alulműködik és túl kevés hormon termelődik.
Amennyiben szeretnéd tudni, hogy ez ügyben veled mi a helyzet, olvasd el az alábbi tüneteket, amik a pajzsmirigy megbetegedésére utalnak.
Hogyan néz ki a pajzsmirigy?
A pajzsmirigy a nyak elülső részén, a torok alatt helyezkedik el, és pillangó alakja van, ahogy a kép is mutatja. Igazán nehéz elhinni, hogy egy ilyen aprócska mirigynek ekkora hatása van a szervezetedre.
Ha a pajzsmirigy túlműködik, azaz túl sok pajzsmirigy hormon termelődik, akkor kezdődő hyperthyreosisról beszélünk.
Ellenkező esetben, amikor pedig alulműködik, azaz túl kevés pajzsmirigy hormont termel, kezdődő hypothyreosisról van szó.
{KEPGALERIA}
12. Tünet – nyak és torokpanaszok
Mivel a pajzsmirigy a nyak területén helyezkedik el, így a nyaki fájdalom logikus. Ha gombócot érzel a torkodban vagy megváltozik a hangod, netán golyva alakul ki, az bizony a pajzsmirigy rendellenesség jele is lehet.
Ha ezeket tapasztalod, vizsgáld meg a nyakad a tükörben, nem látsz-e valamiféle duzzanatot rajta. Így csináld:
Tartsd a tükröt a kezedben, és fordítsd kicsit a nyakad felé, a nyak alatt található a kulcscsont, felette a gégefő. A pajzsmirigy ezen a területen helyezkedik el.
Összpontosíts erre a területre, majd igyál egy pohár vizet. Ahogy lenyeled, vizsgáld a nyakad. Nézd meg, hogy vannak-e kidudorodások, miközben nyelsz. (ügyelj arra férfiak esetében, hogy ne keverd össze az ádámcsutkát a pajzsmiriggyel. A pajzsmirigy lejjebb található a nyakadon, a kulcscsont felett. Érdemes többször is megismételni ezt a folyamatot).
Ha szokatlan dudort észlelsz ezen a területen, akkor fordulj az orvoshoz. Lehet, hogy megnagyobbodott a pajzsmirigyed, emiatt további vizsgálatokra lehet szükség.
OLVASS TOVÁBB!
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
KÖZÉRZETEz a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
Mi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
KÖZÉRZETNyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK