Kövesd friss cikkeinket RSS csatornánkon
KÖZÉRZET

Az agyunkról

Szerző:
Szabó Anna
Mi az, ami bonyolultabb egy számítógépnél, van neki jobb és bal fele, irányítja a testünket és az életünket? Hát az agyunk.

Igyekszünk rengeteget foglalkozni az egészségünkkel, a testünkkel, de bizony az agyunkról megfeledkezünk, annyira természetes, hogy működik, pedig ez az életünk irányítóközpontja. Ő dönti el, hogyan gondolkodunk és érzünk, mennyire vagyunk udvariasak vagy mufurcok, hogyan reagálunk az ellenkező nem képviselőire, csak hogy pár dolgot említsünk. Ahhoz, hogy a legjobb lehess, jó, ha tudod, hogyan működik az agyad, hogyan működhet még jobban.

A technika


Az emberi agy sokkal bonyolultabb egy számítógépnél – a ma legnagyobb számítógépe annyit sem tud, mint egy patkány agya. Egy emberi agyban kábé 100 billió idegsejt van, és mindegyikük vagy száz, vagy akár ezer másik sejthez kapcsolódik működés közben.







Azt feltételezik, van vagy minimum 1 000 000 000 000 000 idegi kapcsolat csak az agyunkban, ez a szám nagyobb (ha el nem szúrtam a nullákat), mint ahány csillag van az általunk ismert univerzumban. Egy felnőtt ember agya kábé másfél kiló, ez 2%-a a testsúlyának. És a teljes felhasznált energia 20%- 30%-át fogyasztja, ami azt jelenti, amit megeszel, annak egyötöde az agyadnak kell.

Légy jó hozzá

Jó hír: Nem kell beérned azzal az agykapacitással, amivel születtél: terhelheted, optimalizálhatod. Hálásan válaszol a megfelelő védelemre, táplálásra, edzésre. Ugyanúgy, mint a tested többi része.

Hogy a legtöbbet hozhasd ki az agyadból, próbáld meg a következőt:


Mindig kösd be a biztonsági övet. Az agynak olyan az állaga, mint egy érett avokádónak, és vannak területei, amik különösen sérülékenyek. Ide tartozik az emlékek tárolására szolgáló terület, a tanulásért felelős, és az érzelmi stabilitásért felelő terület is. Védd, ahogy csak lehet, alakíts ki olyan szokásokat, amik erre szolgálnak, például mindig kösd be a biztonsági övet, kerékpározáshoz viselj bukósisakot. Elég egy apró sérülés, hogy egy életre gondod legyen.

Óvatosan a kávéval!
Rengeteg vegyi anyag káros az agyra. Az alkohol, a nikotin, a túl sok koffein gátolja a megfelelő mennyiségű vér áramlását az agyba. A koffein szűkíti a vérereket, és az elégtelen vérellátástól visszaeshet az agytevékenység. Egy kevés kávé nem nagyon árt, de hat-tíz bögre egy nap annál jobban.

Aludd magad okosra!
Az alvásmegvonás csökkenti az agytevékenységet, gátolja a tanulást, az emlékek előbányászását, a koncentrációt. Napi hat óránál kevesebb alvás a teljes agytevékenységet lecsökkenti.

Stresszelj kevesebbet!
Állatkísérletek szerint a stressz során fölszabaduló hormonok egyenesen mérgezőek a memóriacentrumra. Az agysejtek akár el is halhatnak, ha folyamatosan ilyen támadásnak vannak kitéve, ezért hát nagyon fontos, hogy el tudjunk bánni a stresszel.

Egyél magadnak magasabb IQ-t!
Nem mindegy, mivel táplálod az agyadat.
A nem zsíros komplex proteinek, mint a tészta, meg a rizs, az omega-3 zsírsavban gazdag élelmiszerek alapvetőek a jó agyműködéshez. Reggelire egy kis protein (tojás, sovány hús, tejtermék). Ha nem tudod magad rávenni, hogy ilyeneket egyél, kérj segítséget a patikusodtól, vagy nyelj le naponta egy kanál lenmagolajat (a citromlé segít, ha nem menne le.)


Ne szomorkodj. Azt mondják, a boldog, reménykedő gondolatok lecsillapítják az agyat, a negatívak viszont lázba hozzák azokat a területeket, amik a félelemért és depresszióért felelősek. Persze, néha nem vagy képes kontrollálni a gondolataidat, és egy apró negatív cucc, mint egy kis hangya, az egész napodat tönkreteheti. Nem kell minden gondolatnak hinned, ami fölbukkan az agyadban. Inkább csak vedd elő, vizsgálgasd: ez most árt nekem, vagy sem? Az ilyen hangyácskák képesek átvenni a hatalmat az agyad fölött, inkább keresd meg őket időben!

Izmozzál!
Az agyad olyan, mint az izmaid: minél többet használod, annál erősebb lesz. Amikor megtanulsz valamit, az agyad új kapcsolatokat épít ki.
A tanulás elősegíti a vér áramlását az agyban, magát az agytevékenységet is. Ha sok idő telik el, míg megint valami új dolgot tanulsz, a sejtkapcsolatok elkezdenek leépülni, az emlékvesztéssel is küzdened kell, az újabb dolgok megtanulásával is. Inkább gyúrj rá: minden nap tanulj valami újat. Einstein szerint ehhez elég napi negyedóra.


Szólj hozzá Te is!
SZEMÉLYRE SZABOTT HOROSZKÓP

Adja meg születési időpontját!

VAGY

KÉREM AZ ELEMZÉST

HÍRLEVÉL