Az alváshoz a legideálisabb hőmérséklet megtalálása bonyolultnak tűnhet, különösen akkor, ha nem tudjuk szabályozni a szoba hőmérsékletét. Végső soron azonban egy olyan éjszaka után, mikor csak forgolódtunk az ágyunkban hol ledobva, hol újra magunka húzva a takarót, biztos nem ébredünk kipihenten – éppen ezért megéri próbálkozni a tökéletes hőfok kikísérletezésével. Mára már jól tudjuk, hogy a jó alvás az egészséges közérzet alapja. A rossz alvásminőség olyan krónikus betegségekhez vezethet, mint a depresszió, a szívbetegségek vagy akár a cukorbetegség, és negatív hatással lehet a mindennapos tevékenységeinkre is.
Miért számít a hőmérséklet, miközben alszunk?
A legtöbb esetben, ha az alvás milyenségét befolyásoló faktorokról beszélünk, akkor a világítás erőssége szokott felmerülni, mint komoly befolyásoló tényező. Ennek oka az lehet, hogy az úgynevezett cirkadián ritmusunkat, amely az alvás-ébrenlét ciklust és egy sor más élettani folyamatot diktál, részben a fény irányítja. Ezen kívül azonban a környezet hőmérséklete is ezt a ritmust befolyásolja, méghozzá a saját testhőmérsékletünkön keresztül.
Ha lefekszel, a test lehűl, és amikor felébredsz, a test felmelegszik. Ez a testhőmérséklet csökkenés összefügghet a melatonin - az agyban termelt hormon - termelődésével és felszabadulásával, amely segít nekünk az alvásban. Mindez megmagyarázza, hogy megannyi alvásszakértő miért javasolja, hogy a hálószobát éjszaka próbáljuk meg minél alacsonyabb hőmérsékleten tartani.
Nem csak az elalvásról van azonban szó, hanem magáról az alvásról is. Testünk hőmérséklete kevésbé van szabályozva a REM alvási szakasz alatt (az alvás azon fázisa, amikor álmodsz, az emlékeink is ekkor mélyülnek el). A REM szakasz egy éjszaka többször is ismétlődik, ami azt jelenti, hogy tökéletes hatás elérése érdekében a szoba hőmérsékletét is ehhez kéne igazítani – ez persze nyilvánvalóan kivitelezhetetlen. Egy állandóan hűvös szoba azonban minimálisra csökkentheti a hőmérséklet miatti álmatlanságot.
Bizonyára most felháborodsz, mert úgy gondolod, hogy csak egy jó meleg szobában tudsz jól aludni! Lehet, hogy úgy érzed, hogy jól, de az biztos, hogy nem a legjobban! Kutatások bizonyítják, hogy a hideg hőmérséklet a legideálisabb a pihentető, mély alváshoz. A hűvösebb hőmérséklet tehát javítja az alvásminőséget, persze fontos hozzátenni, hogy a megfelelő ruhaviseletről (főleg a lábfejek és a fej melegen tartásáról) gondoskodni kell!
Az ideális hőmérséklet a jó alváshoz
Általában 16 és 19 Celsius fok között van az ideális hőmérséklet éjszakára. Figyelembe kell azonban vennünk az életünk minden más olyan aspektusát, amelyek befolyásolják az alvásigényünket. Például, ha olyan egészségi állapotban vagyunk, amely miatt gyakran fázunk, akkor a legideálisabb hőfok az esetünkben kicsit magasabb.
A valóban pihentető alváshoz azonban nem csak arra van szükség, hogy a hőmérséklet megfelelő legyen. Fontos ezen felül, hogy a hálószobánk legyen sötét, csendes, és lefekvés előtt kerüljünk a koffein és alkoholfogyasztást.
Ha nem tudod szabályozni a szobahőmérsékletet
Számos esetben nincs arra lehetőség, hogy szabályozzuk a hőmérsékletet otthonunkban vagy a hálószobában. Íme, néhány tipp, hogyan érhetjük el az ideális alvási hőfokot.
Ha a szobában túl meleg van:
• Cseréld ki az ágyneműt. Érdemes pamut, jó légáteresztő anyagból készült lepedőt és ágyneműt használni.
• Használj ventilátort. Ha hiába kapcsoltuk le a fűtést, még mindig túl meleg van, gondolkodj el egy ventilátor használatán a hálószobában, hogy az egész éjszaka hűvös maradjon.
• Aludj meztelenül. Ez egy nagyon egyszerű módja annak, hogy ne legyen az éjjel túl melegünk, de fontos odafigyelnünk a megfelelő takarók biztosítására, hiszen könnyen megfázhatunk.
Ha a szobád túl hűvös:
Olyan is előfordulhat, hogy úgy érezzük, túl hideg van egy pihentető alváshoz. Ez esetben a következőket javasoljuk:
• Viselj az ágyban zoknit. Talán az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy melegen tartsuk magunkat (a hő viszonylag könnyedén távozik a lábadból). Ha aggódunk a lábunk izzadása miatt, válasszunk jól lélegző anyagból, például pamutból vagy gyapjúból készült zoknit.
• Helyezz egy forró vizes palackot a lábadhoz – már ha nem vagy olyan szerencsés, hogy a kutyád a lábadnál alszik.
• Használj extra ágyneműt. Pláne, ha egyedül alszol, nagyon sokat segíthet egy plusz réteg takaró. Úgyszintén, ha meztelenül alszol, egy olcsó módszer lehet a fűtés feljebb tekerése helyett csak magadra húzni egy plusz pokrócot.
OLVASS TOVÁBB!
A stressz és az aranyér kapcsolata
Rohanó világunk gyakran kiváló talajt biztosít a stressz eluralkodására az életünkben. Ezen idegi terhelés több, mint egy rövid ideig...
KÖZÉRZETImmunegyensúly télen – Mutatjuk, mit érdemes fogyasztani!
Ősszel-télen egy-két megbetegedés még belefér, hiszen közösségben járva óhatatlanul is elkaphatsz egy vírusfertőzést....
KÖZÉRZETOmega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben
Mik azok az Omega-3 zsírsavak?...
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
ÁLLATI CUKISÁGOK