A betegség a kívülállókban gyakran kelt visszatetszést, sőt fertőzéstől való félelmet, pedig a betegség nem fertőző.
Május végén elindul egy országos felvilágosító túra, amely érinti azt a hét vidéki várost, ahol – Budapesten kívül –megtalálhatók a pikkelysömör kezelését hatékonyan biztosító biológiai terápiás centrumok. A betegség bár nem gyógyítható, de teljesen tünetmentesíthető. Gondolnánk, hogy Britney Spears, Kim Kardashian vagy Leann Rimes is szenved a pikkelysömörtől? Ahogy ezek a gyönyörű nők képesek teljes és tünetmentes életet élni, úgy ez mindenki számára adott lehetőség. A biológiai terápia ingyenes és nem kell hozzá beutaló.
A pikkelysömör (pszoriazis) látványos bőrtünetekkel járó, nem gyógyítható, de teljesen tünetmentesíthető, feltételezhetően autoimmun eredetű betegség, amely nem csak fizikailag, hanem lelkileg is komoly terhet ró a betegekre, sok közöttük a depressziós, és magas az öngyilkosok aránya is. Ma Magyarországon 150-200.000 érintett beteg van. Körülbelül ennyien élnek nagyvárosainkban: Pécsett, Miskolcon vagy Szegeden.
A pikkelysömör esetén a bőrben megtalálható immunsejtek és a hámsejtek is - az egészséges bőrsejtekkel ellentétben - fokozottan aktiválódnak, ami a bőr gyulladásával és a bőr sejtjeinek felgyorsult osztódásával jár. Jellemzője, hogy a bőr egyes jól körülhatárolt területein nagyobb foltokká összefolyó, gyulladt, pikkelyes, hámló területek alakulnak ki. A pikkelyek - vakarás hatására - könnyen leválnak és vérzékeny, vörös, fájdalmas felületet hagynak maguk után. A betegség leggyakrabban a térd, a könyök és a hajas fejbőr területein jelenik meg, súlyosabb esetben testszerte. Gyakran érinti a körmöket is, azokon látványos, zavaró tüneteket okozva. A pikkelysömört már nem csak bőrbetegségnek, hanem az egész szervezetet érintő immunbetegségnek tartják.
A pikkelysömörben szenvedő betegek legalább 10-15 százalékában a bőrtünetekhez ízületi tünetek is társulnak. Társbetegségként magas vérnyomás, vérzsírszint-emelkedés, anyagcserezavar, cukorbetegség, és elhízás említhető.
Annak ellenére, hogy ez a betegség lelkileg viseli meg talán legjobban a betegeket, mégsem a lelki támogatás jelent megoldást. Több mint tíz éve elérhető a betegség kezelésére az úgynevezett biológiai terápia, mely az immunrendszerre hat, helyreállítja az immunrendszer egyensúlyát. Az esetek többségében jelentősen felülmúlja az egyéb terápiás lehetőségek hatását: a betegek túlnyomó részénél tünetmentesség érhető el. A kezelés mellékhatásai ritkák. Mivel ezen gyógyszerek alkalmazása befolyásolhatja a szervezet védekezőképességét, ezért fokozott orvosi ellenőrzés mellett adhatóak.
A középsúlyos-súlyos betegek számára a kezelés a társadalombiztosítás által 100%-osan finanszírozott (bizonyos orvos-szakmai feltételek teljesülése esetén), és a betegek beutaló nélkül fordulhatnak bármelyik pszoriazis centrumhoz. Mindezek ellenére Magyarországon jelenleg csak az arra jogosultak töredéke részesül biológiai terápiában.
„A betegek nem tudnak a biológia terápiáról, mint lehetőségről, vagy téves információjuk van róla, nincsenek tisztában vele, hogy betegségük ma már tünetmentessé tehető. Ezért nagyon sokan közülük nem fordulnak orvoshoz. ” – mondta Dr. Holló Péter bőrgyógyász, majd folytatta. „Itt a nyár! A napsütés az egyik leghatékonyabb természetes gyógymódja a betegségnek, ideiglenesen enyhíti ugyanis a tüneteket. A pikkelysömörtől szenvedő betegek azonban ilyenkor is gyakran garbóban, hosszú nadrágban járnak, lemondva ezzel az esélyről, hogy legalább a nyári hónapokra elviselhetőbbé váljon betegségük. Ezért is tartjuk fontosnak a téma felvetését és ezeket az alkalmakat, amikor módunkban áll a betegek mellett a hozzátartozóikkal, barátaikkal, környezetükből számos emberrel találkozni, és információkat átadni nekik.”
Hadd tegyék ki a nap sugarának bőrüket a pikkelysömörös betegek anélkül, hogy megvető, viszolygó pillantásokkal találkoznának!
Szeged, Debrecen, Pécs, Kecskemét, Kaposvár, Miskolc és Szombathely. Budapest mellett ez a hét vidéki város, ahol a biológiai terápia elérhető a súlyos pikkelysömörtől szenvedő betegek számára. A május végével induló felvilágosító túrán a biológiai terápiát végző centrumokban a betegségről és annak kezeléséről szóló szakmai előadás mellett a helyi betegszervezet, valamint a már biológiai terápiával kezelt érintett betegek is beszámolnak saját tapasztalataikról. Így mindenki számára világossá válhat, hogy teljes értékű életet lehet élni megfelelő kezelések mellett. Elérhető a tünetmentes élet. Van tehát megoldás, senki sincs egyedül a bajban!
Időpontok és helyszínek:
• 2013. május 31. 13 óra Szeged
• 2013. június 3. 14 óra Szombathely
• 2013. június 4. 14 óra Pécs
• 2013. június 5. 14 óra Miskolc
• 2013. június 12. 13 óra Kecskemét
• 2013. június 10. 11 óra Debrecen
• 2013. június 13. 14 óra Kaposvár
A biológiai terápiát végző centrumok:
• Budapest, SE Bőr-, Nemikórtani és Dermatoonkológiai Klinika,
Tel.: 06 (1) 459 15 00
• Budapest, Heim Pál Gyermekkórház,
Tel.: 06 (1) 459 91 00
• Szeged, SZTE Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika,
Tel.: 06 (62) 545 274
• Debrecen, DEOEC Bőrgyógyászati Klinika,
Tel.: 06 (52)255-602
• Pécs, PTE Bőrgyógyászati és Onkodermatológiai Klinika,
Tel.: 06 (72) 535 800
• Kecskemét, Bács-Kiskun Megyei Oktató Kórház,
Tel.: 06 (76) 519 830
• Kaposvár, Kaposi Mór Oktató Kórház,
Tel.: 06 (82) 414-373
• Miskolc, Semmelweis Kórház- Rendelőintézet,
Tel.: 06 (46) 555 666
• Szombathely, Vas Megyei Markusovszky Kórház,
Tel.: 06 (94) 515-559
Készült egy film is, amiben Csonka András, Farkasházi Réka, Pindroch Csaba, Barbee, Kováts Vera és Herczeg Zoltán foglalják össze a fontosabb üzeneteket:
10 fontos tanács a betegeknek
1. Keress fel egy Psoriasis Klubot! Itt találkozhatsz más pikkelysömörös betegekkel. A személyes találkozás során lehetőség van a tapasztalatcserére. Választ kaphatsz a gyógymódok új lehetőségeiről a leghitelesebb forrásból, a betegtársaktól.
2. Jelentkezz be egy Biológiai terápiás centrumba, ahol a bőrgyógyász tájékoztat az állapotodnak megfelelő kezelési lehetőségekről, akár a biológiai terápiáról!
3. Próbáld elkerülni a stressz helyzeteket! A pikkelysömör súlyosbodása és a stressz között egyenes összefüggést mutattak ki. A stressz csökkentését segíti a pihenés, a jóga, az úszás, a masszázs, a rendszeres mozgás.
4. A gyógyvizekben való és a tengeri fürdőzés mindig javít a bőrállapoton!
5. Étkezz egészségesen! A zsírszegény táplálkozás, a finomított cukrok kerülése, a bőséges friss zöldség és gyümölcs fogyasztása bizonyítottan csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Speciális pikkelysömörös diéta nem ismert.
6. Ne dohányozz!
7. Fogyassz kevesebb alkoholt!
8. A rendszeres napozás legtöbbször kedvezően hat a pszoriázisra, így a bőrtünetek a nyári időszakban visszahúzódnak.
9. Ha súlytöbbleted van diétával, mozgással próbálj lefogyni. Az elhízás a pikkelysömört kísérő társbetegségek, a cukorbetegség, szívinfarktus, stroke rizikóját megtöbbszörözi.
10. A bőröd rendszeresen ápold hidratáló fürdető szerekkel, jó minőségű ápolókrémekkel. A kiszáradás, berepedezések elkerülésével megakadályozhatók a gombás és bakteriális felülfertőződések.
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK