A különféle hasznos mikrotápanyagokat természetesen elsőként a táplálkozás biztosíthatja. A kiegyensúlyozott és változatos étrend nem csupán jól hangzó szlogen, hanem alapvető biztosítéka a harmonikusan működő immunrendszernek és szervezetnek általában. Ezen felül érdemes táplálékkiegészítők segítségével is kiegészíteni az étrendileg bevitt vitaminokat, ásványi anyagokat.
Íme egy kis segítség neked azzal kapcsolatban, melyek is a legfontosabb vitaminok, mikrotápanyagok, melyekre szervezetednek szüksége van:
Az egészséges szemek működésében van fontos szerepe, illetve nélkülözhetetlen a csontnövekedéshez, a nyálkahártya, bőr fog, haj és köröm épségéhez, fejlődéséhez. Ezene kívül azonban az immunfolyamatokban, a fertőzések elleni védekezésben elengedhetetlen. A legjobb A-vitamin-források: állati belsőségek, tojás, tej és tejtermékekre, tengeri halak, sárgarépa, sütőtök, paprika.
Az egyik legfontosabb és leghatékonyabb immuntámogató. De biztosítja számunkra az erős csontozatot és fogazatot, illetve részt vesz a foszfor és a kalcium megkötésében is. A legjobbD-vitamin-források: a napfény, tengeri halak, belsőségek, tojás, tej és tejtermékek.
Erős antioxidáns, így védelmet nyújt az oxidatív stressz káros hatásaival szemben. Fontos szerepet tölt be a fertőzések elleni küzdelemben, egészséges bőr, vérkeringés, izomzat és idegrendszer fenntartásában. Hiányában a szervezetünkben zajló öregedési folyamatok felgyorsulnak. A legjobb E-vitamin-források: elsősorban növényi olajok, így például napraforgó- és olívaolaj, az olajos magvak, tökfélék, avokádó, leveles zöldségek.
A véralvadást és a májműködést támogatja. Hiánya emésztési panaszokkal, májműködési zavarokkal és keringési gondokkal jár. A legjobb A-vitamin-források: zöldség- és főzelékfélék, a káposzta, a brokkoli, a spenót, a bimbós kel, a paraj, valamint a tej- és tejtermékek, és a máj.
A B1-vitamin az idegrendszer egészséges működését segíti elő, de az emésztésben és a szénhidrátok hasznosításában is szerepet játszik. A B2-vitamin hiányában emésztési zavarok, idegrendszeri problémák, bőrpanaszok alakulnak ki. De az immunrendszer is legyengülhet és fejfájással is számolnunk kell.
A B3-vitamin a szövetek növekedését, bőrünk, hajunk egészségét őrzi és az anyagcserében is részt vállal, illetve idegrendszerünk normál működésében is részt vesz.
A B6-vitamin szerepe emésztésünk és egészséges bőrünk működésére hat. Hiánya vérszegénységgel, izomgörcsökkel és depressziós tünetekkel járhat.
A B10-vitaminnak kitüntetett szerepe van a vérképzésben és a sejtnövekedésében. Hiányában anyagcserezavarokkal, izomfájdalmakkal, őszüléssel és hajhullással kell számolnunk.
A B12-vitamin hiánya fáradtságot, ingerlékenységet eredményezhet, miközben gyengének, erőtlennek is érezhetjük magunkat.
A legjobb B-vitamin-források: retek, kelbimbó, cékla, teljes kiőrlésű gabonafélék, barna rizs, árpa, köles, tojás, bab, lencse, narancs, citrom, avokádó, húsok, halak, máj.
A várandósság során különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a kellő folsavbevitelre, mert kulcsfontosságú szerepet tölt be az embrió fejlődésében. Ezen kívül az immunsejtek képzésében van szerepe többek között. Jó tudni, hogy a folsav jobban hasznosul táplálékkiegészítők összetevőjeként, mint az élelmiszerekből. A legjobb folsav források: a máj, a leveles zöldségek, friss gyümölcsök és hüvelyesek.
Talán az C-vitamin a legismertebb vitamin, mindenki tudja, hogy a szervezet ellenállóképességéhez elengedhetetlen. Várandósság vagy stresszesebb időszakban kicsit nagyobb mennyiség bevitele is ajánlott lehet, de alapvetésben 80-110 milligramm bevitele javasolt a felnőtt emberek számára. A legjobb C-vitamin-források: a friss zöldségek, paprika, paradicsom, káposzta
Az immunrendszer támogatása kapcsán a legtöbbeknek talán csak a vitaminok jutnának eszükbe, pedig ennek a három nyomelemnek legalább annyira fontos szerepe van az immunrendszer optimális működésében. A vas hiánya vérszegénységhez vezet, mivel a vörösvérsejtek nélkülözhetetlen összetevője. A szelén a többek között a pajzsmirigy működését segíti, a cinkről pedig minden tizedik emberi fehérje működéséhez elengedhetetlen.
A probiotikumok olyan mikroorganizmusok, amelyek képesek sértetlenül áthatolni a tápcsatornán, hogy aztán a vastagbélben megtelepedve hasznossá váljanak szervezetünk számára. Ez azért fontos, mert a bélflóra kiemelkedő szereppel bír az immunrendszer egyensúlyának fenntartásában, sőt közvetlen védelmet is nyújt bizonyos fertőzésekkel szemben.
A magnézium szervezetünk számára kiemelten fontos vitamin, hiszen hiányában többek között nyugtalanság, izomgörcs, idegesség, fáradékonyság, izomgyengeség alakulhat ki. Sőt! A szükségesnél alacsonyabb magnézium bevitel eredményeként megnőhet a szívbetegség és a cukorbetegség kialakulásának kockázata. A legjobb magnézium-források: étcsokoládé, avokádó, dió- és mogyorófélék, banán, hüvelyesek.
Természetesen sose feledd! Az egészséges életvitelnek a fentieken kívül része a rendszeres testmozgás és a pihentető, regeneráló alvás is!
OLVASS TOVÁBB!
Ez a 6 hétköznapi szokásod rémálmokat okoz a fogorvosnak
Naponta kétszer fogat mosol, időnként fogselymet használsz, és azt hiszed, ezzel minden rendben van? Tévedsz, mert sajnos számos mindennap...
KÖZÉRZETFogszabályozás ár – ennyibe kerül a fogszabályozás manapság
Bár sokszor úgy érezzük, hogy a tökéletes mosoly ára szinte minden pénzt megér, itt az ideje, hogy beszéljünk a költségekről....
KÖZÉRZETMi a különbség a szemvizsgálat és a látásvizsgálat között?
A köznyelvben gyakran egymás szinonimájaként használjuk, ám a szemvizsgálat és a látásvizsgálat nem ugyanaz. Szemünk egészsége érd...
Nyomkodjuk-e a pattanásokat? A La Roche-Posay inkább a hámlasztásban hisz!
A pattanások nyomkodása valós probléma, főleg akkor, ha a tükör előtt állva nem tudsz ellenállni a kísértésnek....
KÖZÉRZETNyári nyomás, őszi nyugi: a pihenés is lehet kimerítő?
Sok ember számára a nyár a boldogság és a kikapcsolódás időszaka. Napsütés, nyaralás, élmények – mindez egyesek számára örömte...
KÖZÉRZETMinden, amit érdemes tudnod, ha tartasz a Parkinson-kórtól
A Parkinson-kórra jelenleg nincs gyógymód, de a betegség előrehaladásának lassítására irányuló terápiák fejlesztése folyamatosan z...
Adja meg születési időpontját!
VAGY
EZT EL KELL OLVASNOD
ÁLLATI CUKISÁGOK